Pióra. Ewolucja cudu natury

Feeria Science
2019-03-13
2019-03-13
Adam Wawrzyński
ewolucja Biologia pióra literatura popularnonaukowa ptaki nauka

Chyba nie chciałam tyle wiedzieć o piórach. Liczba i obszerność informacji przytłaczająca. Jeśli to nie odstręcza od sięgnięcia do tej książki to lektura jest pasjonująca, ale nie na jeden wieczór.

"Entuzjastyczny" to przymiotnik, który chyba najlepiej pasuje do określenia stylu pisania autora. Co ważne swoją ekscytację autor umie przenieść na czytelnika. Książka naładowana energią i wiedzą - na temat piór... Polecam!

To wyjątkowa książka, która pokazuje nam jak niesamowitym dziełem natury są pióra. Wielkie i małe, te do latania i te ogrzewające ciało. Autor z pasją prowadzi nas przez historię ewolucji, opowiada o pierzastych dinozaurach i fascynacji ludzi piórami. Znajdziemy tu niewiarygodną opowieść o poszukiwaniu legendarnych strusi berberyjskich i o ludziach w piórach zakochanych. Jeśli choć trochę kochasz ptaki - ta książka jest dla Ciebie!
Zapraszam też do przeczytania recenzji na moim blogu:

Książki popularnonaukowe mają tendencję do przechylania się w jedną lub w drugą stronę tegoż terminu. Tą pozycję zdecydowanie oceniam jako bardziej popularną niż naukową. Nie jest to oczywiście rzecz zła, aczkolwiek spodziewałam się więcej szczegółów z biologicznego, czy jak wskazuje tytuł, ewolucyjnego punktu widzenia. Jedyna dziedzina, którą uważam za kompleksowo wyłożoną to teoria ewolucji piór w oparciu o odkrycia archeologiczne. Zabrakło mi więcej przykładów przystosowań piór, które można zaobserwować u współczesnych ptaków.
Pomimo powyższych zastrzeżeń dzieło Thora Hansona czytało się przyjemnie. Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, niekoniecznie z dziedziny biologii, a raczej mody, ekonomii i areodynamiki, ale każda wiedza jest przecież cenna.
Książka z pewnością spodoba się poszukiwaczom ciekawostek, jak i osobom, które interesuje wykorzystanie piór przez człowieka na przestrzeni dziejów.

Czemu nie wzięłam się za to wcześniej! - teraz mam w głowie meduzy i ośmiornice i zero serca do czytania o piórach.

Niemniej książka jest przystępna - autor opisuje nie tylko to, czego się dowiedział, ale też jak się dowiedział i dlaczego chciał to wiedzieć - całość wchodzi więc gładko i nawet nie wiadomo, kiedy fakty zostały przyswojone.

Cóż statystycznie co jakiś czas trafia się na książkę która kompletnie nie trafia w gusta. W tej książce jakieś 80% treści to nudne wspomnienia autora co spowodowało że nie byłem w stanie dotrwać do końca. Któryś z kolei raz trafiam na problem tego typu. Dobry przykład na to że pisanie książek popularnonaukowych to sztuka trudna.

Jedna z ciekawszych pozycji o ptakach jaką udało mi się przeczytać. Znalazłam w niej mnóstwo ciekawych informacji i historii podanych w przystępny sposób. Dzięki tej książce zdecydowanie można poszerzyć swoją wiedzę.

Zdecydowanie warta polecenia.

Zdecydowanie warta polecenia.

Książka nierówna. Sporo ciekawostek ale sposób narracji denerwujący...Autor zanim przejdzie do sedna to opisuje swoje hobby, rodzinę, dom, swoje kury itp. Książka napisana została w formie eseju i niestety dotyczy wielu książek o ptakach przedrukowych z USA. Przecież on nie jest Hemingwayem nie interesuje mnie jego rodzina bo książka jest o piórach. Do tego nie wiem dlaczego ciągle pojawiają się na polskim rynku książki o ptakach napisanych
w USA przecież czytanie o gatunkach nam obcych jest interesujące ale teoretyczne... Jest tyle fantastycznych książek o ptakach napisanych w Niemczech czy Anglii a tutaj muszę czytać o lasówkach, bielikach amerykańskich itp. Rozumie to jest ciekawe ale czy nie lepiej wiedzieć coś więcej o naszej bogatce, krętogłowie czy cietrzewiu czyli o ptakach europejskich.
Oprócz tych wyrzutów-) są też plusy i nie jest ich wcale mało m.in.:
- bardzo ciekawe są rozważanie o pochodzeniu piór i styku gady-dinozaury
- kwestia chłodzenia organizmów ptaków niezwykle interesująca- ,,Doświadczenie wykazało, że zaizolowanie termiczne nóg gołębia w krótkim czasie doprowadziło u niego do niebezpiecznego stanu hipertermii"
- większość gatunków ptaków ma tzw ,,apterie" obszary wolne od piór
- fajne są rozważania o zastosowaniu piór przez człowieka
-,, Warto przypomnieć, że ptaki dostrzegają spory zakres ultrafioletu, którego my nie widzimy, rozpoznają więc coś, co pewien specjalista określił jako ,,trzeci wymiar koloru"
- ,,Trudno precyzyjnie wskazać kiedy ludzie zaczęli wykorzystywać pióra...Najstarszy przedmiot, kościelny flet znaleziony na terenie dzisiejszych Niemiec, sporządzono czterdzieści tysięcy lat temu z pustej kości skrzydłowej sępa płowego"
-bardzo ciekawe są rozważania o gęsich piórach do pisania

To wszystko przez sępy. Tak brzmi moja tradycyjna odpowiedź na pytanie, co mnie skłoniło do napisania tej książki.

Opinia z bloga http://miye.eu

Moja miłość do ptaków rozpoczęła się wraz z wakacjami, które jako mała dziewczynka rok rocznie spędzałam wspólnie z mamą na wyspie ornitologicznej na jeziorze Drużno. Po pewnym czasie wiedziałam już, jak nazywają się występujące w rezerwacie ptaki i potrafiłam rozpoznać każdy, tamtejszy gatunek. Wiedziałam również, że sikorki są zadziorne i nauczyłam się jak poprawnie trzymać i wypuszczać na wolność zaobrączkowanego ptaka, by nie zrobić mu krzywdy. To były cudownie spędzone chwile, a ja wspominam je za każdym razem, gdy w moje ręce trafia publikacja taka, jak „Pióra” Thora Hansona.

Publikacja podzielona została na pięć części: Ewolucja, Puch, Lot, Szyk oraz Funkcja. Każda z nich ma kilka własnych podrozdziałów. Poruszają one zagadnienie piór nie tylko z biologicznego punktu widzenia, ale także przez pryzmat wyglądu i użyteczności dla człowieka. Nigdy nie przypuszczałabym, że pióra są tak ciekawe i posiadają tyle praktycznych zastosowań. Stanowią również pierwowzór wielu przełomowych wynalazków i pole do popisu dla znanych artystów. W pełni zgadzam się z opisem na okładce, po lekturze książki już żadne ptasie piór nie będzie mi obojętne.

Jestem pod wrażeniem bogatej wiedzy, którą zdobył Thor Hanson oraz lekkości, z jaką pisze o swojej pasji. Autor nie czerpie wiedzy wyłącznie ze źródeł naukowych, ale przede wszystkim z rozmów z innymi ludźmi: naukowcami, pisarzami, a nawet wędkarzami, kustoszami muzeów czy projektantami mody. Bardzo spodobał mi się również pomysł wplecenia w publikację cytatów z klasyki literatury dotyczących piór i ptaków. Powodują one, że treść staje się jeszcze bardziej przystępna, odpowiednia dla każdego czytelnika, niezależnie od posiadanej już wiedzy.

„Pióra. Ewolucja cudu natury” to niezwykle ciekawa, dobrze napisana i bardzo wciągająca książka. Publikacje popularnonaukowe często bywają bardzo toporne i trudne do przyswojenia. W tym wypadku jednak jest zupełnie inaczej. Thor Hanson bez wysiłku zaraża czytelników swoją pasją, ukazując im jej bogactwo i piękno. Podczas lektury czułam się trochę tak, jak podczas oglądania najlepszych filmów z serii David Attenborough, który wciąż pozostaje dla mnie niedoścignionym wzorem, jeśli chodzi o materiały przyrodnicze.

Jeśli lubisz książki przyrodnicze, to gorąco polecam Ci tytuł „Pióra. Ewolucja cudu natury”. Sprawdzi się również idealnie u osób, które po tego typu literaturę sięgają nieco rzadziej, ale wciąż pozostają zainteresowane otaczającym nas światem. To bogata, lekko napisana publikacja, z którą przyjemnie można spędzić czas. Czyta się ją zupełnie tak, jak dobrze napisaną, intrygującą powieść.

Opinia z bloga http://miye.eu

1990

Z natury jestem bardzo ciekawskim człowiekiem - chciałabym wiedzieć wszystko. Cofnąć się w czasie do ery dinozaurów, lecieć w Kosmos na każdą planetę i zwiedzić calutki Wszechświat. Z tego właśnie powodu dosyć często sięgam po tytuły wydawnictwa Feeria Science. Widząc Pióra nie zastanawiałam się ani sekundy. Czułam, że są w niej informacje, których nigdy nie zapomnę. Trzeba od razu to powiedzieć: gdy otwierałam Pióra nie wiedziałam na ich temat nic ponad tym, co dowiedziałam się kiedyś na ich temat w szkole. Czyli dużo tego nie było. Teraz można rzec, że czuję się w tym temacie niemałym specjalistą.

Thor Hanson już na początku przyznaje, że interesuje go prawie wszystko. Powód, dla którego postanowił Pióra napisać urzekł mnie i dzięki temu z jeszcze większym zapałem czytałam wszystko, czego się dowiedział na ich temat. Nie będę ukrywać, że najbardziej zainteresował mnie początkowy rozdział, dotyczący ewolucji. Zaczęliśmy od dinozaurów i skamielin! Nie mogło być lepiej. Głęboko w środku marzy mi się odnalezienie na podwórku wielkiego szkieletu tyranozaura. No, marzyć można. Nie spodziewałam się, że autor tak bardzo zagłębi się w sprawę i sięgnie tak daleko w czasie. Nigdy wcześniej nie słyszałam o - na przykład - archeopteryksie i mam teraz wielki żal do systemu edukacji, że pomija tak ciekawe kwestie.

"Gdybyście kiedyś zdecydowali się napisać książkę o piórach, wiedzcie, że znajomi was nie opuszczą: będą zbierać dla was pióra, oderwane skrzydła, a czasem martwe ptaki, które rozbiły im się o szybę, które wyrwali z pazurów kota czy zebrali z pobocza jezdni."

Późniejsze rozdziały również są niczego sobie, a dowiadywanie się takich rzeczy w tak przyjemny sposób było świetną przygodą. Thor Hanson naprawdę potrafi pisać i dzięki temu nie odczułam, że uważa mnie za kogoś gorszego od siebie, bo nie wiem nic na temat piór i wywyższa się nad - ha ha - nieopierzonego jeszcze czytelnika. Bardzo mi przypadło to do gustu, tak samo jak fakt, że mamy tutaj nawet opis pewnego doświadczenia z piórem wykonanego... w Kosmosie. Można rzec, że autor poruszył każdą - nawet najdrobniejszą - interesującą mnie kwestię.

Po przeczytaniu tej książki będziecie w szoku, jak niewiele wiedzieliście o piórach i samych ptakach. Można uznać, że ta wiedza nie jest nikomu do życia niezbędna i zapewne nawet sam autor by się z tym zgodził. Jednak dla każdego, kto jest ciekawy świata i chciałby wiedzieć coś o wszystkim, co nas otacza, Pióra to będzie niesamowita przygoda. Już nigdy nie spojrzę na upuszczone przez ptaszka piórko tak samo. Nigdy nie zapomnę, jak wielka historia się w nim kryje. Wszyscy powinniśmy wziąć sobie wezwanie Thora Hansona do serca i zrobić wszystko, by ocalić jak najwięcej ptasich gatunków - szczególnie tych egzotycznych - które są na skraju wyginięcia. A winę za to ponosi, jak zwykle zresztą, człowiek.

• Popularnonaukowe
  • Przyroda