Hermes przewodnik dusz: mitologem życia mężczyzny

Okładka książki Hermes przewodnik dusz: mitologem życia mężczyzny Karl Kerényi
Okładka książki Hermes przewodnik dusz: mitologem życia mężczyzny
Karl Kerényi Wydawnictwo: Sen religia
religia
Hermes der Seelenführer: das Mythologem vom männlichen Lebensursprung
Sen
1993-01-01
1993-01-01
Jerzy Prokopiuk
Hermes mitologia antropologia psychologia Grecja starożytność bóg bóstwo

Autor opisuje motyw Hermesa w świecie Greków. Praca porusza też problem "osobowości hermetycznej", obecnej też przykładowo w refleksji C.G. Junga (co istotne, autorzy się znali). Książeczka ta jest nie tylko króciutka, ale też warta lektury.

Hermes przeciętnemu człowiekowi, o ile posiada minimalną, wymaganą przez szkołę wiedzę nt. Mitów greckich, będzie się kojarzył ze skrzydlatym bogiem patronującym podróżom, kupcom i ew. złodziejom. Sam nie ukrywam, że będąc hellenistą, traktowałem Hermesa, niech mi wybaczy, nieco po macoszemu. Oczywiście, wynikało to z moich braków...literackich. Karl Kerényi po raz kolejny przyszedł z pomocą I w tej niespełna 80 stronicowej książeczce przedstawił Hermesa takiego jakim jest, a jakiego nie znałem go ja ani pewnie nikt, kto wiedzę oparł na podstawowych mitach. Hermes jest bowiem patronem podróży – istotniejsze jest jednak to że razen z Charonem i Hekate był jednym z psychopomposów, przewodników dusz zmarłych. Hermes to patron kupiectwa i złodziejstwa, nigdy jednak przemocy, brutalnej siły, co sprytu i przebiegłości. Hermes to strażnik dróg jak i domostw, gdyż uchodził za strażnika alkowy, ale też “ogniska domowego”. Mimo wdzięku, urody i lewitujących sandałów jest raczej bóstwem chtonicznym, związanym ze sferą podziemną; z Hadesem, Dionizosem, Persefoną…
Hermes ma też silny związek z tajemniczymi bóstwami zwanymi Kabirami (czasem mógł uchodzić za jednego z nich). Żałuję więc, że najpierw nie przeczytałem innej pracy węgierskiego badacza czyli “Misteria Kabirów. Prometeusz”, ale zaraz to nadrobię. A książeczkę o Hermesie polecam z całego serca wszystkim miłującym religię grecką...A także tym, którzy kochają podróże i przygody, bo Hermes jest waszym przewdonikiem :)

• Religia/mity/antropologia
  • Religioznawstwo/Mitologia
  • Religioznawstwo, Teologia
  • Antropologia i religioznawstwo
  • Hellada

Dodaj cytat z książki Hermes przewodnik dusz: mitologem życia mężczyzny