Tęsknota we mnie. Najważniejsze pragnienie mojego serca

Okładka książki Tęsknota we mnie. Najważniejsze pragnienie mojego serca Sheila Walsh
Okładka książki Tęsknota we mnie. Najważniejsze pragnienie mojego serca
Sheila Walsh Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech Seria: Kiedy kobieta ufa Bogu literatura piękna
Kiedy kobieta ufa Bogu
Wydawnictwo Święty Wojciech
2019-02-20
2019-02-20
Aleksandra Lewandowska
Aleksandra Lewandowska

Sheila Walsh jest znaną i popularną piosenkarką chrześcijańską, która nie tylko śpiewa i komponuje, ale też pisze teksty, jest ewangelizatorką i autorka wielu książek, w których porusza temat szczególnej więzi między Bogiem a kobietą. Ostatnio nakładem Wydawnictwa św. Wojciecha ukazała się jej książka „Tęsknota we mnie”, która w założeniu jest poradnikiem dotyczącym tego, jak sprawić, by nasze życie stało się pełne i szczęśliwe, a w rzeczywistości okazało się dogłębną, szczegółową analizą biblijnych zapisów o życiu króla Dawida, przeplataną osobistymi historiami z niełatwego życia autorki.
Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów, w których autorka opisuje pragnienia nieobce chyba żadnej kobiecie – bycia wybraną, chronioną, tego, co już było, upominania się o swoje, tej jednej rzeczy, której potrzebujesz do szczęścia, uporządkowania wszystkiego, dzielenia się łaską i miłosierdziem, które otrzymałyśmy od Boga oraz samego Boga. Wszystkie te pragnienia autorka odnosi do swojego życia, w którym doświadczyła realnego zagrożenia ze strony chorego psychicznie ojca, uległa wpływowi męża, który wymagał od niej absolutnego poświęcenia się karierze, wpadła w spiralę długów, z których udało się jej jednak podnieść dzięki dyscyplinie i ograniczeniu pragnień po to, aby osiągnąć szczęśliwe, zrównoważone życie. Wszystkie one mają też odzwierciedlenie w losach króla Dawida, którego autorka wybrała jako wzór posłuszeństwa wobec postanowień Boga i umiejętności słuchania Jego słowa i woli.
Przyznam szczerze, że warstwa poradnikowa niezbyt do mnie przemówiła. Wyjaśnienia autorki są zbyt osobiste, abym mogła je odnieść do swojego życia i przypuszczam, że inne czytelniczki, które nie mają za sobą szczególnie traumatycznych przeżyć, również nie wyniosą z lektury nic rozwijającego. A jednak książka pochłonęła mnie innym aspektem – mianowicie interpretacją Pisma Świętego, a dokładnie losów króla Dawida, opisanych w Księdze Samuela, I Księdze Królewskiej i Księdze Kronik. Każdy jego krok, każda decyzja została szczegółowo przeanalizowana, poddana ocenie z punktu widzenia posłuszeństwa woli Boga, co wymaga patrzenia na świat uważniej niż robi to przeciętny człowiek. Dogłębna interpretacja zapisów biblijnych otworzyła mi oczy na prawdę, że faktycznie w Biblii można odnaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące tego, jak powinniśmy żyć, aby być szczęśliwymi. Wystarczy naprawdę uważnie ją czytać, a znajdziemy rozwiązania do wszystkich problemów nas nurtujących. Wymaga to postawienia Boga ponad wszystkim, co zwykliśmy uważać za istotę szczęśliwego życia, jednak książka Sheili Walsh udowadnia, że warto.
Historia Dawida pokazuje, że możemy dokonać rzeczy niemożliwych, jeśli będziemy je robić w imię Boga, tak jak on pokonał Goliata. Uczy nas, że nasze losy są zapisane w niebie i nie warto przyspieszać wydarzeń, ale żyć zgodnie z naszym powołaniem, tak jak Dawid czekał na objęcie tronu królewskiego i powstrzymał się od wybudowania świątyni, gdyż jego misją była walka zbrojna na chwałę Boga. Udowadnia również, że gdy grzeszymy, musimy ponieść tego konsekwencje, tak jak Dawid, który zabił przyjaciela, by żyć z jego żoną. Jestem zadziwiona ilością znaczeń, które można wyczytać z jednego biblijnego życiorysu oraz zachwycona żarliwością psalmów Dawida, kiedy połączy się ich treść z wydarzeniami, pod wpływem których je pisał. Chciałabym kiedyś przeczytać wnikliwą interpretację całej Biblii i cały czas szukam tego typu książki, ale szczerze mówiąc, nie spodziewałam się czegoś takiego po „Tęsknocie we mnie”. Zatem, z jednej strony jestem zawiedziona, bo książka nie pomogła mi znaleźć recepty na szczęście, a z drugiej strony dostałam coś zupełnie innego, niż oczekiwałam, co mnie zaskoczyło i rozbudziło na nowo zainteresowanie Pismem Świętym.

Osoby niewierzące, niechrześcijanie, ateiści, wątpiący, po przeczytaniu o czym jest ta książka na jej okładce, z pewnością odłożą ją z powrotem na księgarnianą półkę, gdyż zbyt im się to kojarzy z "religijnym bełkotem". Ja sama, do takich poradników, choć jestem osobą wierzącą, podchodzę z dużym dystansem. Muszę przyznać, iż byłam bardzo zdziwiona faktem, iż do tej pory nie spotkałam się z żadną książką autorki, przecież choć nie jest to gatunek po który sięgam często i regularnie, to powinnam znać nazwisko osoby, której dzieła sprzedają się w milionach, a konto na Instagramie i facebooku śledzi równie wielki tłum osób. Jednak mi to wszystko umknęło. Dopiero dzięki portalowi literackiemu Sztukater, miałam okazję przeczytać "Tęsknotę we mnie" i zobaczyć, czym zachwyca się cały świat, no może za wyjątkiem takich ignorantów jak ja. Oczywiście jak każda książka na poły religijna, tak i tej nie udało się pozbyć mentorskiego i bogobojnego wydźwięku, jednak został on złagodzony przez fakt, że sama autorka, ma parę grzeszków na sumieniu. I to właśnie fakt, że Walsh, nie jest aniołem, tylko człowiekiem z krwi i kości, który popełnia błędy, nadaje smaku temu poradnikowi i sprawia, że czujemy iż to właśnie do nas jest adresowane to dzieło. Do nas, kobiet.. A co z mężczyznami? Czy oni też czują tęsknotę i da się coś na to zaradzić? Niestety u autorki Ci źli faceci zostali w raju, gdzie nadal karmią węże.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.com/2019/07/tesknota-we-mnie-najwazniejsze.html

• śląska
  • Lit.piękna
  • Y-TURKUS
  • Nie ma w naszej bibliotece
  • :-) Mam
  • CZEKAM na ebooka

Dodaj cytat z książki Tęsknota we mnie. Najważniejsze pragnienie mojego serca