Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są

Okładka książki Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są Sheila Walsh
Sheila Walsh Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech literatura piękna
God loves broken people (and those who pretend they're not)
Wydawnictwo Święty Wojciech
2013-11-21
2013-11-21
Krzysztof Pachocki
Bóg literatura współczesna

"Wiele razy Bóg nie odpowiada wprost
na nasze pytania: DLACZEGO;
zamiast tego szepcze: ZAUFAJ MI."

Książka, która pozwala popatrzeć na trudności, jakie spotykają nas w życiu jako na dar, dzięki któremu możemy uczyć się życia w miłości i być bliżej Boga, który jest Miłością. Złamanie staje się drogą do Jezusa.

"Wiele razy Bóg nie odpowiada wprost
na nasze pytania: DLACZEGO;
zamiast tego szepcze: ZAUFAJ MI."

Autorka opierając się na swoich przeżyciach, przeżyciach znajomych, pisze o zmaganiach z bólem, odrzuceniem, wstydem, chorobą, otwieraniu się na miłość, nadzieję,na to co niesie wiara. Z jednej strony to poradnik ale nie taki do jakiego przywykliśmy. Nie podaje gotowych rozwiązań, nie mówi, że wprowadzenie 10 puntów z iluś tam porad zmieni świat i będzie znowu radośnie, i hip hip hura. Z drugiej to przewodnik po Piśmie Św. To trzynaście opowieści, które mogą dać inne spojrzenie na wydarzenia, które wstrząsnęły dana osobą.

Jedna z lepszych jakie moglam przeczytać. Ukazuje Boga wspolczującego, do ktorego nie musimy się bać przychodzić ze swoimi problemami. Nie musimy obarczac winą za nie Boga, ale uznać że wszystko co nas spotyka złego Bóg potrafi przemienić w dobro. Potrafie potwierdzic to na swoim przykladzie. Jestem Bogu wdzieczna za to ze premienil moje slabosci w siłę. Tak też Chwała Panu Bogu! <3

Mam problem z tą książką, gdyż z reguły nie czytam tekstów traktujących o Bogu, ta książka jest jednak dla mnie ważna, bo to prezent od przyjaciółki, która w przeciwieństwie do mnie jest bardzo religijna. Musze dać plusa autorce za lekki nie wymuszony styl, orzrz co książka jest zrozumiała dla każdego i czyta ją się szybko i oczywiście poparcie fragmentami z Biblii i prac teologicznych dodaje autentyczności. Autorka na przykładach z własnego życia , życia przyjaciół, znajomych i napotkanych ludzi stara się udowodnić, że jakiekolwiek załamanie w naszym życiu ma głęboki sens, bo w ostatecznym rozrachunku ma doprowadzić do bliskości z Bogiem i muszę przyznać,, że robi to nawet przekonująco a przede wszystkim szczerze i nie nachalnie.Jestem mimo wszystko szczęśliwa, że to przeczytałam i polecam . Książka posiada 13 rozdziałów a na ich końcu odsyłacz do konkretnych fragmentów z miejscem na własne przemyślenia. Sprytne to sprytne i osobliwe do prawdy...

„JA NIE MACHAM DO WAS, JA TONĘ.”

Sheila Walsh to do tej pory zupełnie nieznana mi osoba. Cieszę się jednak, że dowiedziałam się o tej autorce, a przede wszystkim wspaniałym człowieku, gdyż ma wiele mądrych rzeczy do powiedzenia. Być może niektórzy z Was kojarzą ją dzięki poradnikom „Kiedy kobieta ufa Bogu, dzieją się cuda” lub „Uwolnij się i wyjdź światu naprzeciw”. Ma męża i syna z którego jest dumna. Jest człowiekiem zupełnie takim jak my, co przedstawia w tej książce poprzez przytaczanie sytuacji ze swojego prywatnego życia. Pokazuje nam, że każda osoba może być złamana na duchu, ale wcale nie znaczy to, że Bóg tych ludzi nie kocha, że ich opuścił…

„Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są” to bardzo pozytywna książką, która ma zadanie dać nam „kopniaka”, który wyrzuci nas z dołu na powierzchnię. Chodzi tu o to, aby ukazać miłość Jezusa do każdego człowieka, aby zrozumieć cierpienie, co próbował już przedstawić Lewis w książce „Problem cierpienia”. Sheila Walsh również poruszyła ten problem od każdej strony i w odrobinę prostszy sposób starała się ukazać cele Boga i dodawała siły oraz nadziei czytelnikowi. Najbardziej spodobały mi się oczywiście przykłady z życia wzięte, ponieważ one zawsze są człowiekowi bardzo bliskie i opierając się na nich łatwiej zrozumieć ból który spotkał i nas. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie też opisanie osób z Biblii, np. Hioba, św. Pawła, a na koniec samego Jezusa. Oni wszyscy również byli złamani i sądzili, iż Bóg ich opuścił. Niewiarygodne? A jednak.

Czym jest ból? Wielu sądzi, że karą od Boga, za nasze grzechy, za nieprzestrzeganie praw. To nie prawda! Wiecie jak autorka nazwała to cierpienie? Świętym bólem. Pokazała, że ból może być pełen nadziei, że to dzięki niemu dochodzimy do rzeczy wielkich i pięknych. Pięknie ujęła to pisząc: „Ja w swoim życiu odkryłam, że niektóre z największych Bożych darów przychodzą zapakowane w pudło, przy którego otwieraniu nasz ręce krwawią – ale potem, kiedy zaglądamy do środka, znajdujemy tam coś, za czym tęskniliśmy całe życie.” Mnie te słowa urzekły. Nieraz w moim życiu było dokładnie tak, najpierw towarzyszył mi ból, ale gdyby nie on, nie otrzymałabym tego, czego najbardziej potrzebowałam, byłabym innym człowiekiem. Takich pokrzepiających fragmentów znajdziemy tutaj mnóstwo, niekiedy będą nawet zabawne, a czasem bardzo smutne. Często będą skłaniały do refleksji. Pokażą nam jak ważny jest drugi człowiek, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem, jak bardzo potrzebujemy Boga, który nigdy nie odchodzi, choć tak nam się może wydawać.

Sheila Walsh to wspaniała osoba i ja chętnie sięgnę po jej pozostałe książki, a do tej wrócę za każdym razem, gdy cierpienie stanie się dla mnie problemem nie do wytrzymania. Dla każdego chrześcijanina ta książka będzie wspaniałym źródłem energii i siły do działania, z wieloma fragmentami z Biblii, które tłumaczą sens cierpienia. Na końcu natomiast znajdziemy jeszcze studium biblijne, które jest świetnym podsumowaniem książki i pozwala na zastanowienie się nad wieloma ważnymi sprawami. Dzięki tym notatkom, możemy wrócić do nich jak często zechcemy i odzyskać nadzieję.

„JA NIE MACHAM DO WAS, JA TONĘ.”

Sheila Walsh jest popularną piosenkarką, pisarką i popularyzatorką wiary chrześcijańskiej. Spod jej pióra wyszło wiele poradników i książek duchowych, napisanych z myślą o kobietach. „Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są” to jej najnowsza książka, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym.

Książka składa się z trzynastu rozdziałów, w których autorka porusza temat osobistego złamania na duchu oraz możliwości jakie niesie ze sobą ten stan. Chodzi głownie o otwarcie się na Boga, pokładanie w Nim swojej nadziei, wsparcie się na Jego ramieniu. A to wcale nie jest takie proste, bo problemy różnego typu często prowokują do buntu i obrażania się na Stwórcę. Pani Walsh przytacza całe mnóstwo historii z własnego życia i życia różnych znajomych, dzięki którym udowadnia, że nawet najgorszy ból i cierpienie mogą prowadzić prosto w objęcia Jezusa. Przy tym nie ucieka od trudnych i bolesnych pytań, które każdy zadaje sobie w obliczu osobistej tragedii. No bo w końcu co można powiedzieć rodzicom, których malutkie dziecko jest śmiertelnie chore?

Mam wrażenie, że Sheila Walsh jest tak przepełniona wiarą, optymizmem i pragnieniem działania, że gdyby ktoś zaproponował jej maszerowanie po mieście z transparentami „Jezus cię kocha”, to ona bez wahania wskoczyła by w wygodne buty i popędziła na miejsce zbiórki. Teraz trochę żartuję, ale zazdroszczę jej umiejętności nieskrępowanego mówienia o Boga w sposób otwarty i bezpośredni. Pod powierzchnią słów można wyczuć charakterystyczne amerykańskie podejście do tematu, co może być momentami lekko irytujące, bo raczej nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego typu rozmów o wierze i Bogu.

Ostatnimi czasy zauważyłam, że w książkach amerykańskich autorów na końcu publikacji znajdują się tematy do dyskusji, lub własnych przemyśleń. Tak jest również w przypadku tytułu „Bóg kocha złamanych na duchu…”, ale tym razem ta dodatkowa część nazwana została studium biblijnym, które zawiera trzynaście mniejszych rozdziałów. Co ciekawe autorka zadaje różne pytania, czy też zadania do realizacji, a swoje odpowiedzi i przemyślenia można zapisywać w miejscach do tego przeznaczonych.

„Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są” to specyficzna, ale bardzo interesująca pozycja. Styl autorki jest lekki i nieskomplikowany, ale sama lektura jest raczej wymagająca i niesie ze sobą pewien ciężar. Sheila Walsh w nietuzinkowy sposób podpowiada w jak, nawet w chwilach najgorszego zwątpienia, odnaleźć w sobie wiarę, nadzieję i siłę. Polecam!

Książka składa się z trzynastu rozdziałów, w...

• Psychologia
  • <3
  • Pożyczone
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są