Nocna plaga

2004-07-27
Grzegorz Jasiński
zło szatan choroba

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Okładka książki Tygrys tu, tygrys tam... Joan Aiken, Isaac Asimov, Ambrose Bierce, Robert Bloch, Ray Bradbury, Ramsey Campbell, Roald Dahl, Stephen King, Richard Matheson, William F. Nolan, R.L. Stine
Tygrys tu, tyg... Joan Aiken, Isaac A...
Okładka książki Dziedzictwo Manitou Robert Cichowlas, Krzysztof T. Dąbrowski, Dawid Kain, Rob Kayman, Kazimierz Kyrcz jr, Krzysztof Maciejewski, Graham Masterton, Piotr Mirski, Jacek Piekiełko, Piotr Pocztarek, Łukasz Radecki, Jacek M. Rostocki, Michał Stonawski, Paweł Waśkiewicz, Aleksandra Zielińska
Dziedzictwo Ma... Robert Cichowlas, K...
Okładka książki 11 cięć Mort Castle, Robert Cichowlas, John Everson, Jakub Małecki, Graham Masterton, Scott Nicholson, Łukasz Orbitowski, Paweł Paliński, Jacek M. Rostocki, Guy N. Smith, F. Paul Wilson
11 cięć Mort Castle, Robert...

Jest to całkiem przyzwoity horror o dość pokręconej fabule. Miłym zaskoczeniem okazało się, że im bliżej końca tym książka stawała się ciekawsza. Na uznanie zasługuje, że jest to klasyczny horror, czego w dzisiejszych czasach jest jak na lekarstwo. Oczywiście cała książka to gatunkowy paperback guilty pleasure.

Dawno, dawno temu...właśnie od serii "Wojownicy Nocy" rozpoczęła się moja przygoda z twórczością Mastertona. Wowczas przepadłem! Chociaż trzecia część nie jest tak dobra, jak poprzednie... to jednak nadal pozostał ten mroczny klimat i warto sięgnąć po tę książkę.

Chodząc między półkami w bibliotece naszła mnie ochota na jakiś horror, zacząłem przeglądać tytuły autorstwa mistrza gatunku, czyli Mastertona. Wpadła mi w rękę "Nocna plaga" i wziąłem ją do domu wraz z inną książką tego samego autora.
Akcja powieści dzieje się na pograniczu jawy i snu, główni bohaterowie, czyli Wojownicy Nocy muszą powstrzymać kobietę, która jest wysłanniczką samego Szatana, roznosi ona tytułową chorobę, która ma zawładnąć ludzkością zapewniając siłom zła zwycięstwo.
Chyba już nie będę brać na ślepo książek, tutaj pomyliłem się przeokrutnie, czytało mi się to bardzo ciężko, nie zraziłem się do samego autora, jednakże kolejne tytuły będę sprawdzać przed wypożyczeniem, strata czasu.

A przecież ten autor potrafi pisać interesujące, realistyczne sensacje, thrillery...
A tu taka heca. Zjawy, duchy, czarna magia, moce nadprzyrodzone.
Kto lubi - proszę bardzo.

A tu taka heca. Zjawy, duchy, czarna magia, moce nadprzyrodzone.
Kto lubi - proszę bardzo.

Kolejna część pulpowo-przygodowego cyklu powieściowego opisującego walki Wojowników Nocy z siłami ciemności, wykazująca niestety pewne oznaki zmęczenia materiału.
Przebywający na gościnnych występach w Londynie amerykański skrzypek zostaje w biały dzień napadnięty i brutalnie zgwałcony (koniec z rynkiem young adult, to jest Masti !). Jak się okazuje, napastnikiem był Nosiciel, wysłannik nieumarłej czarownicy Isobel Gowdie, uwięzionej wieki temu przez Wojowników Nocy w wapiennych skałach Dover. Wiedźma ma zamiar rozprzestrzenić na całym świecie tzw. "chorobę bardów", zarazę duszy, porównywaną do duchowego AIDS. Chora osoba traci rozeznanie dobra i zła, szacunek dla ludzkiego życia i zasad moralnych. Każdy zarażony (w tym i nasz muzyk) przekazuje chorobę kolejnym osobom poprzez akty seksualne odbywane....w snach (yep - it's Masterton book),plaga rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, powodując lawinowy wzrost przestępczości i przemocy na świecie (pamiętajcie, wystarczy "wyśnić" sobie randkę z dowolną osobą by ją zarazić, zatem granice czy kontynenty nie mają żadnego znaczenia).

Dowiedziawszy się od zmiennokształtnego "anioła" Springera (znanego już z poprzednich części cyklu),muzyk, jego punkowa kochanka i przyjaciel psychoterapeuta spróbują odnaleźć wiedźmę w opuszczonym londyńskim domostwie. Spotkanie ze strzegącymi jej upiornymi "chłopcopsami" kończy się fatalnie, bohaterowie, dzięki pomocy Springera, ledwo ratują życie.

Pora, by powołać nową drużynę Wojowników Nocy. Do zespołu dołączają syn muzyka i przybyły z nim z USA Strażnik Mocy Kasyx. Działają razem Wojownicy odnajdą wiedźmę ukrywającą się w krainach snów i przełamią jej złowrogi czar....
Najogólniej pisząc, jest średnio. Jak zwykle, Masteron pisze kompetentnie i sprawnie, czyta się całość bez wysiłku czy irytacji, ale widać pewne zagubienie i zmęczenie formułą cyklu, błąd tkwiący w samym jego założeniu. O ile przygody Wojowników Nocy, ich nabzdyczone przysięgi, komiczne stroje i "supermoce" (tym razem pojawiają się m.in zabójcza łyżwiarka i matematyczny pancerfaust) oraz walki staczane w krainach snów wywodzą się wprost z dziecięcych komiksów przygodowych, o tyle fabuła mająca miejsce na jawie jest elementem "dorosłego" horroru (powieść otwiera brutalny gwałt homoseksualny na środku ulicy). W rezultacie otrzymujemy powieść grozy z rozśmieszającymi swym infantylizmem rozwiązaniami.

Również konstrukcyjnie trochę tym razem Masterton się nie popisał. Po energicznym początku akcja mocno grzęźnie, przez dziesiątki stron niewiele się dzieje, bo nie ma ani za dużo grozy ani wyśnionych przygód. Sam zaś finał jest ewidentnie niedopisany, kończony jakby na chybcika. Odnosi się wrażenie, że miało się w książce jeszcze wiele dziać, aż tu nagle gwałtowne skróty fabularne pospiesznie zmierzają do końca. Trochę tak, jakby deadline wydawniczy przymusił Grahama do szybkiego zamykania wątków.

Na plus sama postać wiedźmy jako głównego villaina - efektowna i przerażająca. Również krwiożerczy "chłopcopsy" oraz gnijący, trędowaci Nosiciele budzą dreszcze grozy i obrzydzenia.

Jak pisałem, czyta się dobrze, związki z poprzednimi częściami serii zupełnie marginalne - spokojnie można czytać jako samodzielną powieść. Tylko nie bardzo wiadomo, po co - ani ona szczególnie dobra, ani zabawnie odjechana. Ot, taki standardowy, codzienny horror fare.

Godne polecenia głównie dla fanów Mastertona.

Super fabuła,ciekawie opisywani bohaterowie i sytuacje, akcja rozwija się stopniowo. Zakończenie nakreślane jest od samego początku ale nie spodziewałem się takiego zwrotu akcji. Jak zwykle nie zawiodłem się na Mastertonie. Książka godna polecenia! :)

Właśnie przy tej książce miałem styczność po raz pierwszy z horrorami. Przyjemnie się czytało, a co do reszty twórczości wedlug mnie wypada tak samo dobrze, jak reszta. Szkoda tylko, że nie nadrobiłem jeszcze dwóch wcześniejszych tomów :D

Zmęczyłem, naprawdę ledwo zmęczyłem. Chyba najgorsza i najnudniejsza powieść Mastertona jaką czytałem.

Uwielbiam Mastertona pomimo jego schematyczności. "Nocna Plaga" to przyzwoita książka, dość dobrze oddająca gatunek. Autor w odpowiednim tempie buduje napięcie, a wyprawy Wojowników Nocy są jak zwykle ciekawe i nie z tego świata.
Niestety zakończenie było bardzo rozczarowujące :(

Niestety zakończenie było bardzo rozczarowujące :(

W porównaniu z poprzednimi częściami cyklu o Wojownikach Nocy „Nocna Plaga” wypada o niebo lepiej. Choć stwierdzenie „o niebo lepiej” nie jest chyba najwłaściwszym określeniem dla książki, w której szatan przy udziale swej najwierniejszej służebnicy chce przejąć władzę nad światem, by zaprowadzić na nim przemoc, chaos i zniszczenie. Jest to spowodowane tym, że dzielni Wojownicy Nocy objawiają się dopiero pod koniec powieści, bo tak jak i w poprzednich tomach to oni stanowią najsłabsze ogniwo tego cyklu.

Masterton to specyficzny pisarz, którego proza jest dość schematyczna: jakieś demony, nadprzyrodzone zjawiska, troszkę nawiązań do dawnych legend i wierzeń, kilka odniesień do literatury i historii, jakieś niezbyt subtelne sceny erotyczne i dość brutalne opisy przemocy oraz okrutne morderstwa. Generalnie jest to estetyka horrorów klasy B, a może i C. Trzeba mieć choć cień sympatii do tego typu klimatów, by móc czytać horrory tego pisarza bez zgrzytania zębami.

Okładka czytanego przeze mnie wydania mniej więcej oddaje estetykę „Nocnej Plagi”. Pokonana przed wiekami przez Wojowników Nocy czarownica Isabel Gowdie odzyskała część swej mocy. Będący na jej usługach Nosiciele ruszyli w świat, by zainfekować „chorobą bardów” jak największą ilość osób. Co ciekawe, choroba może rozprzestrzeniać się na jawie i we śnie. No bo jaką mamy pewność, kto kogo śni? Tym razem wśród zakażonych Nocną Plagą będzie dwójka dzielnych Wojowników Nocy. Na szczęście wysłannik Ashapoli, Springer, będzie wspierał waleczną gromadkę, choć pomoc ta jest bardzo enigmatyczna. Poza znanym z poprzednich tomów Kasyksem pozostali Wojownicy to „nówki-sztuki, nieśmigani”. No ale Strażnik Mocy widocznie jest tylko jeden.

„Nocną Plagę” spokojnie można czytać bez znajomości poprzednich tomów cyklu – absolutnie nic na tym się nie traci. Oczywiście, w książce tej jest wiele nieścisłości i nielogicznych ciągów przyczynowo - skutkowych, ale czyż sny nie rządzą się własnymi nie-prawami? Jeśli myślicie, że dacie radę poznać dokonania zgrai wojowników o dziwnych imionach i odjechanych mocach, którzy w snach odziani w kostiumiki, jakich nie powstydziłyby się Drag Queens na technoparadzie ku czci Power Rangers, walczą z pomiotami szatana, sięgajcie śmiało po „Nocną Plagę”.

• Graham Masterton
  • Horror