Trans śmierci

837301568X
Grzegorz Jasiński
morderstwo śmierć trans

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Umysł każe dać 9, a serce 10. Nie jest to horror. Bardziej mieszanina thrillera, dramatu (rozpacz i desperacja po śmierci rodziny) i horroru (trans śmierci i niebezpieczeństwa z nim związane). Historia jest w gruncie rzeczy prosta, ale znakomicie napisana. Każdy z bohaterów zapada w pamięć, wydarzenia następują po sobie logicznie bez "zbiegów okoliczności". Tak na gorąco po przeczytaniu ośmielę się nawet zauważyć, że nie ma w niej choćby zbędnego zdania. Wszystko ma znaczenie.

Można powiedzieć, że Randolph Clare osiągnął w życiu wszystko co można osiągnąć. Ma piękną żonę, trójkę wspaniałych dzieci i dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, które zapewnia spokojne i dostatnie życie. Rzeczywistość jednak zaczyna rozpadać się na części w chwili gdy w jednej fabryk należących do Clare Cottonseed wybucha pożar. Randolph zmuszony jest przerwać urlop i wrócić do Stanów, zostawiając rodzinę nad malowniczym, kanadyjskim jeziorem. Nie wie jednak, że własnie popełnia duży błąd. Gdy prezes Clare dogląda interesu i szacuje straty zamaskowani mężczyźni w drastyczny sposób mordują jego żonę i dzieci. Załamany Randolph trafia do szpitala, gdzie nawiązuje znajomość z hinduskim lekarzem, który opowiada mu o transie śmierci. To pradawny rytuał, który umożliwia wędrówkę na drugą stronę rzeczywistości i spotkanie z bliskimi którzy odeszli. W Randolphie budzi się nadzieja. Nie tylko na ponowne ujrzenie ukochanych bliskich, ale także na to, by przy ich pomocy ująć morderców i ich zleceniodawców. Zdeterminowany wyrusza w podróż do Indonezji na poszukiwanie adepta transu śmierci. W ślad za nim podążają mordercy.
"Trans śmierci" to świetna historia w której zachodni świat biznesu i wschodni mistycyzm wzajemnie się przenikają. Autor znakomicie opisał ludzką naturę na jednej szali stawiając miłość i uczciwość a na drugiej zawiść, okrucieństwo i chciwość. Istotne dla fabuły są motywy horrorowe. Wdowia Wiedźma i krwiożercze lejaki z pewnością przyprawią Was o ciarki. Dla mnie dużym plusem są motywy zaczerpnięte z hinduizmu, lub na nim wzorowane. "Trans śmierci" to z pewnością jedna z lepszych pozycji w dorobku pisarza. Polecam!!

Muszę powiedzieć, że kilka ostatnio przeczytanych książek Mastertona średnio przypadło mi do gustu. Tym razem miła niespodzianka. Może nie rewelacja, ale czytało się dobrze.
„Przeznaczenie to coś przerażającego, co czeka na Ciebie za rogiem, kiedy się tego zupełnie nie spodziewasz”.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, próba nawiązania kontaktu ze zmarłymi najbliższymi;
- oryginalna koncepcja transu, reinkarnacji i życia po śmierci;
- czego nie zrobi zrozpaczony człowiek, żeby chociaż na chwilę zobaczyć zmarłą tragicznie rodzinę;
- tęsknota za bliskimi czasami doprowadza do obłędu;
- działa na wyobraźnię, posiada specyficzny klimat;
- duchowa walka o zbawienie, rozgrzeszenie, nieśmiertelność;
- pokazanie dramatu ludzkiego, rozterek moralnych;
- sceny przemocy i brutalności dawkowane stopniowo;
- dobrze przedstawiona rzeczywistość metafizyczna, działa na wyobraźnię.
Minusy:
- szkoda, że bardziej szczegółowo nie została opisana religia Indonezji;
- postać Wandy, która niczego nie wnosi do fabuły.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, próba nawiązania kontaktu ze zmarłymi najbliższymi;
-...

Bardzo ciekawa książka. Połączenie religii hinduistycznej z chęcią zemsty i walką o utrzymanie prymatu w branży bawełnianej w Memphis dało bardzo fajny efekt. Sama historia jest dosyć prosta - mamy tutaj bestialskie morderstwo, nieugaszony żal po utracie bliskich, chęć ponownego spotkania się i pradawny zwyczaj hinduistyczny, który zabiera chętnych w świat zmarłych. Z książki płynie przesłanie, że śmierć nie jest najgorszą rzeczą, która może spotkać człowieka i to, że nawet po śmierci można cierpieć. Celem książki nie jest pokazanie tego, co się stało, bo zagadka bestialskiego morderstwa wyjaśnia się bardzo szybko, ale główną osią fabularną są motywy kierujące zleceniodawcą tych zbrodni, które wyjaśniają się pod sam koniec. To bardzo ciekawy zabieg, który powoduje, że lektura nie jest nudna. Fajną sprawą jest to, że autor kieruje uwagę czytelnika w stronę chęci panowania za wszelką cenę w przemyśle bawełniczym, a później okazuje się, że główny motyw nie był wprost powiązany z biznesem. Być może nie jestem jakoś szczególnie wrażliwy na taki strach, bo mnie ten horror w żadnej mierze nie wystraszył. Bo i co tu ma straszyć? Bestialscy zabójcy z wietnamską przeszłością? Tajemnicze i wrogo nastawione postacie ze świata zmarłych? Czy wreszcie nienasycona bogini śmierci, która chętnie pożre każdego, kto ośmieli się wejść na jej terytorium? Uważam, że jeżeli ktoś chce się wystraszyć to na pewno znajdzie lepsze horrory. Kreacje bohaterów również nie są jakoś specjalnie rozbudowane. Zatem co jest plusem tej książki? Zdecydowanie nastrój tajemniczości i bądź co bądź ciekawy pomysł na fabułę. Dodatkowo, w pewnych momentach, akcja przenosi się na Bali, co dodaje książce takiej fajnej egzotyki. Reasumując - przy lekturze tej książki można się dowiedzieć co nieco o zwyczajach hinduistycznych, można poznać do czego może posunąć się człowiek pałając żądzą zemsty oraz ile zaryzykować jest w stanie człowiek o ogromnym żalu i tęsknocie za zamordowaną rodziną.

Śmierć, dla jednych koniec wędrówki, dla innych kolejne życie.

Randolph Clare potentat bawełniany z Mamphis zostaje zmuszony do przerwania urlopu, ponieważ jedna z jego fabryk została spalona. Jego rodzina została w Kanadzie, żeby jeszcze odpocząć i to odpoczynku zaznali pod dostatkiem. Tego wiecznego. Brutalne morderstwo żony Randolpha oraz jego trójki dzieci oraz wielokrotny gwałt na żonie i córce bada Królewska Konna Policja z Quebecu, ale tropów wskazujących winnego brak.

Michael kształci się na kapłana śmierci w Bali. Kiedy jego pedanda zostaje zamordowany przez demony śmierci w jednym z transów, Michael zaczyna krucjatę przeciwko umarłym. Jeszcze nie wie, że za parę lat jego losy splotą się z losami Randolpha Clare'a i wyląduje on w Mepmhis.

Kto jest odpowiedzialny za spalenie fabryki i za śmierć całej rodziny Randolpha? Czy jest to ta sama osoba i co jest motywem dla takiej zbrodni? Czy rodzina Randolpha zazna wiecznego spokoju?

Randolph jest zdeterminowany, żeby poznać odpowiedzi na tym świecie lub kolejnym...

Kolejny horror Graha Mastertona przybliża nam wierzenia hinduizmu. Hinduskie bóstwa, świat demonów, poświęcone miejsca oraz mantry niezbędne do wyzwolenia duszy z ciała. Bohaterowie książek mistrza horroru wielokrotnie uciekali się do szukania rozwiązania w mistycyzmie, spirytualizmie i różnych spektrach sakralności lub magii. Zawsze wiązało się z tym ogromne ryzyko, często nawet śmierć, a dla czytelnika dobra zabawa. Czytałem z przyjemnością, dlatego mogę polecić jako odskocznię od innych książek :)

Śmierć, dla jednych koniec wędrówki, dla innych kolejne życie.

To moja pierwsza przygoda z Mastertonem.
Niestety, książka dość mnie wynudziła, ni to horror bo to co miałoby tu potencjalnie budzić grozę zwyczajnie tego nie robi, ni to triller czy kryminał bo historia jest dość banalna i niewiele tu pola do interpretacji przez czytelnika.
Mieszanka orientalnej religii hinduskiej z klasyczną kulturą zachodu to całkiem dobry pomysł na powieść, jednak sam pomysł transu śmierci i kontaktu z zmarłymi został tu wykorzystany po najniższej linii oporu. Przypominało mi to trochę film s Seagal'em, zabili mu rodzinę i się mści. Tylko walki wręcz nie było.

To moja pierwsza przygoda z Mastertonem.

Świetna książka. Takie połączenie sensacji z horrorem. Masterton w najlepszej formie. No i akcja na mojej ulubionej wyspie Bali. Przerażający fantastyczny horror

Nawet ciekawa. Chociaż od dłuższego czasu nie czytuję tego typu książek, to ta ujęła mnie stylem. Metafizyczna rzeczywistość pięknie przenikała się z tym, co realne i dodawała dodatkowego smaczku historii. Czytało się dość lekko i przyjemnie. Aż nabrałam ochoty na odświeżenie sobie paru pozycji z gatunku...

Graham Masterton "Trans śmierci" jest powieścią, przez którą było mi ciężko przebrnąć. Dlaczego? Otóż akcja albo momentami trwała bez końca i nie było jej zakończenia, albo zbyt szybko się rozkręcała i zbyt szybko kończyła. Zaczęło mnie to trochę irytować. Lecz czytałam ja dalej. Pod sam koniec autor zaczął sie rozkrecać. Nie sądzę, że jest to nudna książka. Bo tak nie jest. Na swój sposób jest ciekawa i tajemnicza. Polecam ;)

Po przeczytaniu prologu, miałam pewne obawy czy książka trafi w mój gust. Jednak na Mastertona zawsze można liczyć.
Super książka.
Opisy z lejakami trochę krwawe i straszne, ale to jest to, do czego przyzwyczaił nad autor.
Polecam.

Super książka.