Złota kolekcja - 1

komiksy
Kultura Gniewu
2019-01-24
2019-01-24

Okładka książki RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz, Tomasz Broda, Caza, Maciej Czapiewski, Ryszard Dąbrowski, Caryl Férey, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Janek Koza, Marcin Lechna, Andreas Martens, Axel Medellín, Tomasz Minkiewicz, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Krzysztof Skiba, Kamil Śmiałkowski, Jerzy Szyłak, Brandon Thomas, Paweł Timofiejuk, Pete Woods
Ocena 7,6
RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz,...
Okładka książki Prezent dla dwojga Janek Koza, Mikołaj Łoziński
Ocena 5,8
Prezent dla dw... Janek Koza, Mikołaj...
Okładka książki Przyjaciele Janek Koza, _ mykupyku
Ocena 7,1
Przyjaciele Janek Koza, _ mykup...

Okładka książki Pijak Hans Fallada, Jacob Hinrichs
Ocena 6,9
Pijak Hans Fallada, Jacob...

Z początkiem tego roku wydawnictwo Kultura Gniewu opublikowało "Złotą kolekcję". Innymi słowy wydanie zbiorcze krótkich pasków komiksowych, autorstwa Jana Kozy, jednego z naszych najlepszych karykaturzystów dnia codziennego. Znalazło się tutaj kilkadziesiąt pasków podzielonych na cztery rozdziały, tak wiele mówiące o całej pracy. Są to Polska, Wybory, Władza i Czas. Koza dokręca śrubę każdej ze stron, nikogo nie oszczędza i uwypukla wszelkie przywary naszego narodu.

Jeśli ktoś, jakimś sposobem, nie zna prac Janka Kozy, to znaczy, że mało wie o satyrze. Autor ma dość specyficzny rysunek, który nie każdemu musi się podobać. Na przykład sam nie zaliczam się do fanów jego kreski. Niemniej doceniam treść każdego paska, gdzie Koza w sposób wyjątkowo dosadny wyśmiewa szarą rzeczywistość. Już pierwszy pasek potrafi rozwalić czytelnika ze śmiechu, choć to taka radość zmieszana z ogromną porcją goryczy. Mamy bowiem scenę, gdzie gołąb mówi do papugi "Da Się tu żyć. Wystarczy nie rzucać się w oczy", po czym czytelnik zerka na górę strony i widzi wielki napis "Rozdział 1: Polska". W praktyce nic dodać nic ująć, szczera oraz brutalna prawda.

To tylko jeden z wielu takich pasków, a ten album nie zawiera słabych. Każdy jest mocny, dosadny i śmieszny. Szkoda tylko, że pierwszy rozdział jest taki krótki. Najdłuższy to oczywiście "Władza", a tam, podobnie jak w rozdziale drugim "Wybory", każda partia oraz nurt polityczny, dostają równo po dupsku. Oczywiście obrywa się tez narodowi, który bezpośrednio wybrał te pawia... znaczy się naszych "dostojnych" przedstawicieli, mających reprezentować suweren i pracować w imię dobrobytu społecznego. Niestety ogromna rzesza ludzi nadal w to wierzy, tak samo jak masa nie rusza tyłka na wybory, bo im się nie chce. Zresztą to też zostaje ostro wyśmiane. Tak samo jak rodzinne kłótnie, o to który polityk chce dla nas lepiej.

Ostatni rozdział zatytułowany "Czas", jest w praktyce podsumowaniem całego komiksu. Tutaj to już jest totalnie bez trzymanki. Polacy na wakacjach, Dzień Niepodległości, Święto 3 Maja, Boże Narodzenie - do wyboru do koloru. Zwieńczeniem jest Sylwester i Nowy rok, gdzie czasami prawie zwinąłem się ze śmiechu. Niemniej większość tych obrazków kojarzę z internetu, gdzie nieraz przewijają się choćby na Facebooku. Nawet okładka nie odpuszcza czytelnikowi, ale to już lepiej sprawdzić samemu. Jak jednak wspomniałem, Janek Koza w swych karykaturach ma specyficzny styl, który nie każdemu przypadnie do gustu. Niemniej dla fanów jego pracy, jest to pozycja, w zasadzie obowiązkowa.

Lubię Janka Kozę za te drobne i celne rysunki, totalnie bierze mnie jego poczucie humoru, zarówno w kresce jak i dialogach. Jednak wolałbym przeczytać coś z dłuższą narracją.

majstersztyk!

majstersztyk!

Bardzo zabawne, inteligentne, 80% zrozumiałam!

Bardzo zabawne, inteligentne, 80% zrozumiałam!

I śmieszno, i straszno

Jan Koza co tydzień w „Polityce” przygląda się Polsce i Polakom. Pierwszy tom serii „Złota kolekcja”, zbierającej rysunki z tygodnika i innych mediów, to kolejna okazja do spotkania z pierwszym punkiem polskiego komiksu.

Czytaj dalej:

I śmieszno, i straszno

Czytaj dalej:

Na półkach: , , , ,

SATYRYCZNA UMOWNOŚĆ

Jak powszechnie wiadomo, jeśli coś jest dla każdego, to najczęściej – jeśli jakimś cudem nie zawsze – jest też po prostu do niczego. Twórczość Janka Kozy na pewno nie jest dla wszystkich, ale niektórzy, patrząc na jego specyficzną kreskę, z pewnością zadadzą pytanie: czy to w ogóle może być dobre? Może. I jest. Choć zarazem jest to rzecz bardzo specyficzna, raczej dla dość wąskiego grona czytelników, którzy nie tylko lubią satyrę, ale i doskonale orientują się w panującej w kraju sytuacji. Kto lubi takie klimaty albo po prostu dał się urzec poczuciu humoru pana Kozy – łatwo natrafić choćby w Internecie na jego prace – ten przy Złotej kolekcji będzie się dobrze bawił.

Fabuła… Treść… Cóż można o tym napisać w przypadku tomu będącego po prostu zbiorem satyrycznych humoresek. Rysunkowych dowcipów, podzielonych na cztery kategorie. Pierwsza z nich to – jakżeby inaczej – Polska. Nasz kraj, w którym da się żyć… jeśli nie rzucasz się w oczy; nad którym nawet reptilianie nie chcą przejmować kontroli, a który nie ma perspektyw. Koza zastanawia się, czy w ogóle jeszcze jesteśmy Polakami, rozmyśla nad naszym patriotyzmem i barwami narodowymi.
W części zatytułowanej Wybory wszyscy ruszamy do urn, by przekonać się, że powyborcza rzeczywistość niczym nie różni się od tej przedwyborczej – oczywiście jeśli jeszcze jakiś cudem tego nie wiemy. Patrzymy, do czego mobilizują nas kampanie polityczne i co robią politycy, byle zwrócić naszą uwagę. Ale wybory to nie tylko wybory prezydenckie czy samorządowe, ale też te zwykłe, codzienne – i im także Janek się przygląda.
Ale skoro są Wybory, musi być też i Władza, czyli temat, który wypływa zawsze, kiedy ludzie się spotykają. My narzekamy na władzę, władza narzeka na nas. Przywódcy zmagają się z lustracją i googlowaniem, bronią się, by nie oderwano ich od koryta, a szary człek, jak to on, w sondażach i na ulicy może jedynie powiedzieć, co o nich myśli.
Wszystko to wieńczy zaś Czas. Czas świąt, czas wypoczynku, czas grillowania. Okres, gdy wakacyjne parawany zasnuwają plaże tak samo, jak śmieci, a ludzie długi weekend spędzają w korkach.

Całośc mojej recenzji na portalu NTG: https://nietylkogry.pl/post/recenzja-komiksu-zlota-kolekcja-tom-1/

SATYRYCZNA UMOWNOŚĆ

Dodaj cytat z książki Złota kolekcja - 1