Sprawa Floriana Kniotka

Vesper
2019-03-13
2019-03-13
#kniotek #IPN #SB #poznań #PRL

Okładka książki Szpieg, który wiedział za mało. Tajemnice kontrwywiadu PRL. Jarosław Burchardt, Piotr Świątkowski
Szpieg, który ... Jarosław Burchardt,...

Nierówna walka

Bardzo urzekła mnie ta książka! Pokazuje szczegółowe rozpracowanie księdza Kniotka przez Służbę Bezpieczeństwa w latach osiemdziesiątych, ale także codzienne życie ludzi i kapłanów, powody, motywy lub konieczność podejmowania współpracy jako tajny współpracownik SB, zasady tej współpracy, metody działania funkcjonariuszy - na podstawie czego łamano ludziom życie, jak bardzo tajne służby wpływały na losy. Wielki plus za ukazanie na końcu losów bohaterów we współczesnej Polsce. I najważniejsze - książka oparta jest na faktach, napisana na podstawie teczki SB. Polecam gorąco!

Sprawa Floriana Kniotka to "obraz" lat, których nie pamiętam. "Obraz" PRL wymalowany w książce sprawił, że nie mogłam się od niej oderwać. Historia księdza zadziwia i uświadamia jak to kiedyś było. To dobrze napisany kryminał. Polecam.

Dobra, mądra i potrzebna książka. Tak się powinno uczyć historii, zwłaszcza tej wciąż żywej, rodem z PRL - pełnej mitów i przekłamań. Niejednemu oszołomowi czy to z lewej czy z prawej strony naszej politycznej piaskownicy mogłaby otworzyć oczy. A powieściowy, sensacyjno-kryminalany charakter tej historii tylko potęguje wrażenia.

SZARA RZECZYWISTOŚĆ

Z dużym zainteresowaniem przeczytałam książkę „Sprawa Floriana Kniotka” Piotra Świątkowskiego, która ukazała się w 2019 roku nakładem wydawnictwa Vesper.

Poznań, lata osiemdziesiąte. Ksiądz Florian Kniotek, posługując się paszportem konsularnym, często wyjeżdża do Francji, gdzie pracuje w redakcji katolickiego pisma oraz zajmuje się tłumaczeniem papieskich homilii. Jego wyjazdy nie umykają czujnemu oku Służby Bezpieczenstwa, która postanawia zająć się tą sprawą. Rozpoczyna się inwigilacja, pozyskiwanie współpracowników i śledzenie. Zadanie wydaje się być proste : trzeba złamać księdza. Znaleźć jego grzeszki i wyciągnąć je na światło dzienne. Major Waldemar Gacek, słynący z rozpracowywania duchownych rozpoczyna prowadzenie sprawy pod kryptonimem „Redaktor”. Znany z niekonwencjolanych metod, pozbawiony wszelkich zahamowań Gacek ma ogromne doświadczenie w rozpracowywaniu duchownych. Co jednak w sytuacji, gdy „obiekt” pozostaje niezłomny i nie da się nic mu zarzucić? SB takich wyzwań się nie bała. Na każdego, zawsze, coś można znależć...

Sprawa księdza Kniotka to przykład działania komunistycznych służb, które nieugięcie potrafiły zniszczyć życiorys każdemu, kto nie chciał z nimi współpracować. Poznański pallotyn, który nie chciał donosić na współpracowników i często wyjeżdżał na Zachód szybko znalazł się na celowniku służb. Po słynnej sprawie zabójstwa księdza Popiełuszki na wielu duchownych padł strach. Nikt nie chciał skończyć jak torturowany i okrutnie zabity ksiądz. Florian Kniotek, który miał szansę pracować dla Radia Wolna Europa był łakomym kąskiem dla SB. Działania, które slużby podjęły w celu inwigilacji księdza, dziś mogą wydawać się nieprawdopodobne. Najstraszniejsze jest jednak to, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Ona i wiele jej podobnych.

Mimo iż historia ta miała miejsce naprawdę, to książka „Sprawa Floriana Kniotka” napisana jest niczym najlepszy thriller szpiegowski. Wydarzenia dziejące się w latach osiemdziesiątych pokazane są z perspektywy róznych osób, co bardzo tę opowieść wzbogaca. Później przenosimy się kilkanaście lat później. Jest już wolna Polska, a do sprawy Kniotka powracają nauczyciel historii i jego przyjaciel ze szkolnej ławy, syn ubeckiego oficera. Okazuje się jednak, że pewne sprawy, nawet po latach, pozostają w głębokim ukryciu, a mówienie o nich może być bardzo niebezpieczne.

Świetnie napisana, fabularyzowana historia prześladowanego przez komunistów księdza, która dla młodszych czytelników może być bardzo dobrą lekcją historii. Obnaża mechanizmy działania Służby Bezpieczeństwa i niszczycielskie działania komunistycznych współprcowników. Plotka, które może zabić. Donos, który niszczy życie. Jedni to pamiętają, dla innych warto, by te taktyki poznali i zapamiętali. Jedyny sprawiedliwy ustrój i jedyna słuszna prawda. Nawet za cenę życia.

Piotr Świątkowski wykonał kawał solidnej roboty odgrzebując z zakamarków historii sprawę Kniotka i przedstawiając ją w tak dostępny dla każdego sposób. Będąc wiernym faktom autor snuje opowieśc o mrocznej epoce, która wciąż żywa pozostaje w pamięci wielu ludzi. Są przeciez, nawet dziś, tacy, którzy tęsknie do minionego ustroju wzdychają. Puste sklepowe regały, szarośc codzienności, moc milicyjnej pałki poznało wielu. Wielu także, pomimo szeroko zakrojonych działań służb, a nawet wymyślnych tortur, pozostało niezłomnych. Warto dziś przypominać ich losy.

Dobrze napisana, rzetelna i wciągająca powieśc, która jest jednocześnie przerażającym obrazem komunistycznego ustroju. To książka obok której nie da się przejść obojętnie. Wyryje piętno w sercu każdego, kto zatopi się w ten świat. Świat, który był rzeczywistością tak niedawno. Polecam zarówno miłośnikom kryminalnych opowieści jak osobom, które interesuje najowsza historia. Tę książkę czyta się świetnie, ale nie sposób po lekturze nie poczuć niepokoju i nie zagłębić się w myśli o tym, jak jeszcze niedawno, wyglądała nasza rzeczywistość.

Diabelska ocena to 5. Diabeł poleca.

SZARA RZECZYWISTOŚĆ

Pokaż mi swoje akta, a powiem ci kim jesteś. Tak w dzisiejszych czasach można zwrócić się do człowieka, którego młodość przypadła na lata PRL-u. Zawartość (groźna) archiwum IPN-u ma wciąż wpływ na rzeczywistość. O tym jest książka Piotra Świątkowskiego i o metodach UB. Na szczęście w tym zdaniu nie można zamknąć całej powieści. W tej konkretnej historii rozpracowywania poznańskiego księdza dostrzegłem coś więcej. Mam wrażenie, że autor twórczo korzysta z "Mistrza i Małgorzaty". Jest tu diabeł oceniający ludzi, surowo i uczciwie. Tak jak Woland. Są ludzie, którzy czasami są dobrzy, a czasami podejmują złe decyzje. Podobnie robiła Małgorzata. I przede wszystkim styl autora, skondensowany. Na początku powieści wypadek, ksiądz pochyla się nad dziewczyną i zdanie: "Dzielił ich dwadzieścia centymetrów i ze dwa pokolenia" a potem robi się jeszcze ciekawiej.
Ludzie i ich rozmowy są jak u Bułhakowa, ciekawe i magiczne. Zacząłem od akt, ale to był chyba mylny trop. Pierwsze zdanie powinno brzmieć: Powiedz mi jak rozmawiasz, ze swoim diabłem a powiem ci kim jesteś.

Należę do pierwszego pokolenia wolnej Polski. Czasy komunizmu znam jedynie z opowiadań rodziny. Nie doświadczyłam nigdy na własnej skórze prześladowań, nie odczuwałam strachu, że każdy mój krok jest śledzony. Nigdy się nie bałam, że sąsiad doniesie na mnie służbom bezpieczeństwa i zostanę zamknięta w więzieniu, tylko dlatego, że coś mu się nie podobało lub miał uzyskać jakieś korzyści dla siebie. Nie chcę sobie tego nawet wyobrażać. A jednak właśnie o tych strasznych czasach opowiada nam Piotr Świątkowski w opartej na faktach powieści “Sprawa Floriana Kniotka”.

Więcej: http://www.bookparadise.pl/2019/03/sprawa-floriana-kniotka-piotr_25.html

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Zachęcam do przeczytania recenzji:

Zachęcam do przeczytania recenzji:

Literatura piękna? Moralizatorska? Namiastka weird fiction? Rozprawa z przeszłością. Nic w pełni i nic w satysfakcjonujący sposób. Porażka.

• Przeczytane w 2019 roku
  • 04 2019 PL