rozwińzwiń

Hope is The Last to Die

Okładka książki Hope is The Last to Die Halina Birenbaum
Okładka książki Hope is The Last to Die
Halina Birenbaum Wydawnictwo: Auschwitz-Birkenau State Museum Seria: Testimonies from Auschwitz biografia, autobiografia, pamiętnik
194 str. 3 godz. 14 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Testimonies from Auschwitz
Tytuł oryginału:
Nadzieja umiera ostatnia
Wydawnictwo:
Auschwitz-Birkenau State Museum
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wydania:
2017-01-01
Liczba stron:
194
Czas czytania
3 godz. 14 min.
Język:
angielski
ISBN:
9788377042205
Tłumacz:
David Welsh
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Poetica historica. Studia kulturowo-etyczne nad kobiecością Halina Birenbaum, Danuta Błaszak, Dominika Ciechanowicz, Wioletta Ciesielska, Krzysztof T. Dąbrowski, Katarzyna Lisowska, Dorota Probucka
Ocena 0,0
Poetica histor... Halina Birenbaum, D...
Okładka książki To nie deszcz, to ludzie Halina Birenbaum, Monika Tutak-Goll
Ocena 8,5
To nie deszcz,... Halina Birenbaum, M...
Okładka książki Szukam życia u umarłych. Wywiad z Haliną Birenbaum Halina Birenbaum, Barbara Bochenek
Ocena 8,4
Szukam życia u... Halina Birenbaum, B...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Wojna Klary Stephen Glantz, Clara Kramer
Ocena 8,0
Wojna Klary Stephen Glantz, Cla...
Okładka książki Czasami wołam w niebo Sven Matzke, Tamara Zwierzyńska-Matzke
Ocena 7,4
Czasami wołam ... Sven Matzke, Tamara...
Okładka książki Numery mówią Włodzimierz Borkowski, Eugeniusz Cyba, Stanisława Gąskowa, Róża Jeleń-Chroń, Ryszard Henryk Kordek, Artur Krzetuski, Aleksander Martyniec, Władysław Plaskura, Jerzy Pozimski, Kazimierz Smoleń, Janina Smutek, Tadeusz Sobolewicz, Franciszek Stryj, Kazimierz Tymiński, Aleksander Widera, Helena Włodarska, Jadwiga Zasępa
Ocena 7,7
Numery mówią Włodzimierz Borkows...

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
470
147

Na półkach: ,

W zasadzie takim książkom nie powinno wystawiać się ocen, bo niby jaką miarą ocenić ludzkie cierpienie . Zwłaszcza gdy chodzi o cierpienie dziecka. Moja ocena jest zatem bardziej oceną literackiej formy tej książki. Co do treści. Ja tę książkę czytałam ze ściśniętym gardłem i w wielu miejscach z ogromnym wzruszeniem. To bardzo bolesna lektura. Książka została napisana w latach 1964 -1965 przez dorosłą już kobietę, ale zawiera wspomnienia autorki z okresu jej dzieciństwa przypadającego na lata 1939 - 1945. Jej wspomnienia rozpoczynają się bowiem w momencie wybuchu wojny , gdy autorka ma 10 lat a kończą gdy autorka ma 15 lat. Autorka opowiada nam swoją wojenną historię poczynając od wybuchu wojny, poprzez rzeczywistość getta warszawskiego, a następnie kolejnych obozów , w których przebywała po upadku powstania w getcie warszawskim tj. na Majdanku, w Auschwitz, Ravensbruck i wyzwolenie w obozie Neustadt - Glewe. Ogrom cierpień autorki , która w tym czasie była przecież tylko dzieckiem, przerósłby niejednego dorosłego. Ja nie będę tu opowiadać tej historii, dość że powiem , że autorka utraciła praktycznie wszystkich najbliższych. Z jej bliskich przeżył bowiem tylko jeden z jej braci, Marek. Samo zaś przetrwanie Haliny Birenbaum była to w istocie rzeczy, tylko i aż , wypadkowa szczęścia, przypadku , nadziei, odruchów człowieczeństwa przypadkowo spotkanych ludzi, nadludzkiej woli życia autorki , a czasem wręcz kaprysu niemieckiego oprawcy. Dodam, że do książki załączono krótkie wspomnienia autorki z jej pobytu w Polsce po 40 latach od zakończenia wojny, kiedy to w roku 1986 udała się z Izraela do Polski by odwiedzić Majdanek, Auschwitz i Treblinkę .Nie muszę chyba dodawać, że książkę polecam. Z tym, że ostrzegam to nie jest lektura dla ludzi , którzy powinni unikać silnych wzruszeń. Tę pozycję czyta się bowiem z ogromnym bólem.

W zasadzie takim książkom nie powinno wystawiać się ocen, bo niby jaką miarą ocenić ludzkie cierpienie . Zwłaszcza gdy chodzi o cierpienie dziecka. Moja ocena jest zatem bardziej oceną literackiej formy tej książki. Co do treści. Ja tę książkę czytałam ze ściśniętym gardłem i w wielu miejscach z ogromnym wzruszeniem. To bardzo bolesna lektura. Książka została napisana w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
491
225

Na półkach:

Po takiej książce zwykle pojawia mi się pytanie czy można "normalnie" żyć po takich doświadczeniach....

Po takiej książce zwykle pojawia mi się pytanie czy można "normalnie" żyć po takich doświadczeniach....

Pokaż mimo to

avatar
2832
793

Na półkach: ,

[...]
W chwilach trudnych, niebezpiecznych mawiała: «Bardzo, bardzo chcę żyć i widzieć klęskę naszych oprawców, dlatego robię i zawsze będę robić wszystko, co w mojej mocy, aby przeżyć, wyrwać się z ich szponów! Ale jeśli to się nie uda, nic nie da się zrobić. Umiera tylko raz. Chociaż będę żałować życia, nie boję się śmierci!

𝐌𝐎𝐂 𝐖𝐎𝐋𝐈 𝐏𝐑𝐙𝐄𝐓𝐑𝐖𝐀𝐍𝐈𝐀 𝐖 𝐓𝐘𝐂𝐇 𝐒𝐓𝐑𝐀𝐒𝐙𝐋𝐈𝐖𝐘𝐂𝐇 𝐂𝐙𝐀𝐒𝐀𝐂𝐇 !
Klasyka wspomnień o Holokauście, obejmująca lata 1939 do 1945, która została pierwotnie opublikowana w Polsce w 1967 roku i jest własną relacją autorki z jej doświadczeń dorastania w getcie warszawskim oraz ostatecznej deportacji, uwięzienia i przetrwania obozów na Majdanku, Auschwitz, Ravensbruck i Neustadt-Glewe.
Musimy dopilnować, aby okrucieństwa Wojny i Holokaustu nigdy więcej się nie powtórzyły, i myślę, że można tego dokonać jedynie poprzez utrzymywanie w pamięci historii takich jak Birenbaum dla przyszłych pokoleń.
W chwili pisania tego tekstu, a dokładnie 15 września, Halina Birenbaum skończyła 94 lata. i życzę jej jeszcze wielu lat życia.
Jeśli ktoś chce dowiedzieć się o niej więcej lub zobaczyć, jak opowiada o tych zdarzeniach, to na youtube można znaleźć film, o czym krótko wspomniano na końcu książki.
𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 ! 𝐏𝐎𝐖𝐈𝐍𝐍𝐀 𝐁𝐘Ć 𝐋𝐄𝐊𝐓𝐔𝐑Ą 𝐎𝐁𝐎𝐖𝐈Ą𝐙𝐊𝐎𝐖Ą !

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝐃𝐋𝐀 𝐂𝐈𝐄𝐊𝐀𝐖𝐒𝐊𝐈𝐂𝐇 :
To jeden z wielu filmów na yt
"I ciągle śni mi się Auschwitz." - wywiad z ocaloną z Holocaustu Panią Haliną Birenbaum

https://youtu.be/T22Oy6QqoFw?si=2eE7bfW2CesUND_Z

[...]
W chwilach trudnych, niebezpiecznych mawiała: «Bardzo, bardzo chcę żyć i widzieć klęskę naszych oprawców, dlatego robię i zawsze będę robić wszystko, co w mojej mocy, aby przeżyć, wyrwać się z ich szponów! Ale jeśli to się nie uda, nic nie da się zrobić. Umiera tylko raz. Chociaż będę żałować życia, nie boję się śmierci!

𝐌𝐎𝐂 𝐖𝐎𝐋𝐈 𝐏𝐑𝐙𝐄𝐓𝐑𝐖𝐀𝐍𝐈𝐀 𝐖 𝐓𝐘𝐂𝐇 𝐒𝐓𝐑𝐀𝐒𝐙𝐋𝐈𝐖𝐘𝐂𝐇...

więcej Pokaż mimo to

avatar
297
192

Na półkach:

To przejmująca książka o życiu dziewczynki w czasach Szoa. To świadectwo Pani Haliny Birenbaum, która straciła najbliższych w obozach zagłady, getcie warszawskim. To książka o nadziei, którą zawsze trzeba mieć nawet w najczarniejszych dziejach ludzkości. Ludzkości, która wydała wyrok śmierci.

To przejmująca książka o życiu dziewczynki w czasach Szoa. To świadectwo Pani Haliny Birenbaum, która straciła najbliższych w obozach zagłady, getcie warszawskim. To książka o nadziei, którą zawsze trzeba mieć nawet w najczarniejszych dziejach ludzkości. Ludzkości, która wydała wyrok śmierci.

Pokaż mimo to

avatar
101
98

Na półkach:

"Nadzieja umiera ostatnia" Halina Birenbaum
Tydzień temu byłam na wycieczce w Oświęcimiu, Brzezince, poprosiłam kuzynkę o pożyczenie książki, aby po latach po raz kolejny ją przeczytać. Na świeżo, po odbytej wycieczce, emocje podczas czytania były ogromne, zwłaszcza że sama szłam tak niedawno tym wybrukowanym kamieniem placem co 13-letnia Halinka, byłam w barakach w których spała,w krematorium,na torach. Przypomniał mi się ogrom emocji, które zalały mnie kiedy staliśmy obok pieców . NIE MOŻNA O TYM ZAPOMNIEĆ!! Musimy pamiętać,aby to nigdy się nie wydarzyło po raz drugi.
Halinka ma dziesięć lat kiedy wybuchu wojna, trafia wraz z rodziną do getta Warszawskiego, autorka opisuje nam co pamięta ,całą grozę życia, mieszkania, walki o przetrwanie w getcie. Ojciec zostaje wywieziony do Treblinki, 13-letnia Halinka jej mama ,bratowa ,brat i kuzynka wywiezieni zostają do obozu w Majdanku.Tam zostaje rozdzielona z ukochaną mamą, która trafia do komory gazowej,traci bratową, która zastąpiła jej matkę,z powodu choroby i wycieńczenia, traci też brata. Z całej rodziny zostaje jej tylko najstarszy brat, którego odnajduje po wojnie. Z Oświęcimia zostaje przepędzona z innymi więźniarkami do obozu w Ravensbruck, stamtąd wywieziono ją do Niemiec do obozu Neustadt-Glewe. To tam doczekała wyzwolenia przez Rosjan, miała 15 lat.
Książkę autorstwa Haliny Birenbaum czyta się o tyle ciężko, że wiemy że to fakty, opowiedziane bez żadnych kolorowych okularów, zwięzłe słowa opisujące jej codzienne życie w obozach,jej uczucia, głód i strach. Na koniec towarzyszymy już dorosłej kobiecie po 40- latach w podróży sentymentalnej, pełnej łez, kołatania serca i wspomnień. Oczy nie dają rady być suche, przynajmniej nie moje.
Czy polecam wam tą książkę? TAK!! To przymusowa lekturą dla ludzi którzy nie są obojętni i chcą pamiętać.

"Nadzieja umiera ostatnia" Halina Birenbaum
Tydzień temu byłam na wycieczce w Oświęcimiu, Brzezince, poprosiłam kuzynkę o pożyczenie książki, aby po latach po raz kolejny ją przeczytać. Na świeżo, po odbytej wycieczce, emocje podczas czytania były ogromne, zwłaszcza że sama szłam tak niedawno tym wybrukowanym kamieniem placem co 13-letnia Halinka, byłam w barakach w których...

więcej Pokaż mimo to

avatar
17
6

Na półkach:

Mało dziś takich autorów w pokoleniu zaczynającym karierę. Z takim darem opowiadania, wyczuciem słowa, z dawkowaniem nawet trudnych emocji. To już nie pisanie, to alchemia słowa.

Mało dziś takich autorów w pokoleniu zaczynającym karierę. Z takim darem opowiadania, wyczuciem słowa, z dawkowaniem nawet trudnych emocji. To już nie pisanie, to alchemia słowa.

Pokaż mimo to

avatar
405
68

Na półkach:

Getto i obozy! A my śmiemy mówić o problemach.
Niezwykły dar opowiadania. Warto poznać te historie.

Getto i obozy! A my śmiemy mówić o problemach.
Niezwykły dar opowiadania. Warto poznać te historie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
26
16

Na półkach: ,

Poruszająca, surowa relacja człowieka, który przeżył to piekło.
Książkę przywiozła moja matka prosto z muzeum Aushwitz i mi ją podarowała. Przeleżała 4 lata - jaki to był błąd. Polecam wszystkim.

Poruszająca, surowa relacja człowieka, który przeżył to piekło.
Książkę przywiozła moja matka prosto z muzeum Aushwitz i mi ją podarowała. Przeleżała 4 lata - jaki to był błąd. Polecam wszystkim.

Pokaż mimo to

avatar
53
53

Na półkach:

Po niedawnej wizycie w obozie Auschwitz zakupiłam tę książkę w okolicznej księgarni. I przyznam szczerze, że była to idealna lektura na domknięcie tej wizyty. Są to wspomnienia Haliny Birenbaum od momentu wybuchu wojny do momentu wyzwolenia z obozu Neustadt-Glewe. Razem z bohaterką przeżywamy grozę ówczesnych czasów, nieustający głód, śmierć bliskich osób, pierwszą miłość, nadzieję na lepsze jutro. I może nie jest to arcydzieło literackie, ale naprawdę uczciwa, emocjonalna książka, którą po prostu warto przeczytać. Dodatkowo na końcu mamy relację z podróży autorki do Polski po czterdziestu latach od opuszczenia kraju. Dla mnie to najbardziej wzruszający fragment lektury. Autorka dzieli się z nami swoimi przeżyciami i emocjami, które wyzierają z tych najmniej dostępnych głębin duszy.
Reasumując: nadzieja umiera ostatnia!

Po niedawnej wizycie w obozie Auschwitz zakupiłam tę książkę w okolicznej księgarni. I przyznam szczerze, że była to idealna lektura na domknięcie tej wizyty. Są to wspomnienia Haliny Birenbaum od momentu wybuchu wojny do momentu wyzwolenia z obozu Neustadt-Glewe. Razem z bohaterką przeżywamy grozę ówczesnych czasów, nieustający głód, śmierć bliskich osób, pierwszą miłość,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2
1

Na półkach:

Książkę zakupiłem podczas wizyty obozu Birkenau.

Przy czytaniu płakałem. Myślę, że to dość wymowna recenzja.

Książkę zakupiłem podczas wizyty obozu Birkenau.

Przy czytaniu płakałem. Myślę, że to dość wymowna recenzja.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 105
  • Przeczytane
    716
  • Posiadam
    196
  • Ulubione
    38
  • Teraz czytam
    16
  • Chcę w prezencie
    14
  • II wojna światowa
    9
  • Holocaust
    8
  • Z wojną w tle
    6
  • Z biblioteki
    6

Cytaty

Więcej
Halina Birenbaum Nadzieja umiera ostatnia Zobacz więcej
Halina Birenbaum Nadzieja umiera ostatnia Zobacz więcej
Halina Birenbaum Nadzieja umiera ostatnia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także