Paleta uczuć

Okładka książki Paleta uczuć Renata Czaban-Kryczka
Okładka książki Paleta uczuć
Renata Czaban-Kryczka Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Paleta uczuć (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Paleta uczuć (tom 1)
Novae Res
2018-01-01
2018-01-01

Jest to powieść obyczajowa/ romans, która urzekła mnie swoją jakże życiową ale też codzienną tematyką.
Autorka wprowadza nas w tytułową paletę uczuć bohaterów, którym nie da się nie kibicować 😍
Czytając książkę miałam wrażenie, że przeżywam te wszystkie emocje i wydarzenia wraz z bohaterami.

Wspaniała powieść pełna ciepła, miłości, przyjaźni, radości i smutków. To historia  Łucji i Pauliny, które poznają się w momencie przyjęcia na uniwersytet, a od  ich pierwszego spotkania przed akademikiem są nierozłączne przez cały czas studiów. Paula, wypisz wymaluj  niczym Ania z Zielonego Wzgórza, z rudym warkoczem, szaroburymi oczami i zgrabną sylwetką przyciąga wzrok  swoim wyglądem. Ma tylko przyrodniego brata. Łucja ma dwóch braci - Adriana i Mikołaja oraz siostrę Malwinę.
"Paleta uczuć" to książka pełna ciepła, miłości, przyjaźni, radości i smutków. Wspaniale wykreowani bohaterowie, których polubiłam od samego początku. Łucja jest zakochana od lat szkolnych w Dominiku, choć on związany jest z Kamilą.
Paula marzy o Adrianie...
Po kolejnym roku nauki obie przyjaciółki postanawiają spędzić razem wakacje u rodziców  Łucji. Piękne lato, spacery, wycieczki rowerowe, bezsenne noce... Miłość jest opisana z ogromnym smakiem, wręcz subtelnie, ale pełna emocji i nowych doznań. I właśnie ten słodki czas wakacji staje się przełomem w życiu głównych bohaterów. Dlaczego?  Jeśli chcemy się oderwać od szarej rzeczywistości, to warto sięgnąć właśnie po tę powieść, która otuli nas całą paletą uczuć, bo tytuł idealnie pasuje do treści.
Doskonały styl pisania autorki, pełen lekkości, wciąga od pierwszych stron. Czy miłości Łucji i I Pauliny przetrwają? Co stanie na drodze do szczęścia? Przed jakimi wyborami staną nasi bohaterowie?  Co przyniesie rzeczywistość? Niebawem zostanie wydana druga część, na którą z niecierpliwością czekam. Polecam z całego serca tę piękną powieść, która jest pełna przeróżnych uczuć. Doskonała lektura na wiosenne i letnie dni. I nie tylko...

Wakacje to przez wszystkich uczniów, w tym studentów, bardzo wyczekiwany czas. To chwila odetchnięcia od nauki, od obowiązków. To relaks dla umysłu i ciała. Budzi się natura, mamy chęć na zabawę. Na spotkania przy ognisku, pogawędki z przyjaciółmi, dawno nie widzianymi znajomymi. Nasze drogi rozeszły się po tym, jak wybraliśmy inne uczelnie, inne szkoły. Fajnie jest tak powrócić. Tylko czy te wakacje to naprawdę odpoczynek? A może to chęć na romans? Na miłość? Ślub? A może złamane serce? W końcu to wakacje a one rządzą się swoimi prawami.

Łucja Orzechowska w końcu ma upragnione wakacje. Powraca na ten czas do rodziców, Renaty i Pawła. Nasz główna bohaterka jest szczęśliwą posiadaczka pełnej rodziny. Rodzice, starszy brat, Adrian, oraz młodsze bliźniaki, Mikołaj i Malwina. Po powrocie do miasteczka spotyka dawnego przyjaciela ze szkolnej ławki. Dominik najpierw się z nią przyjaźnił a potem zakochał młodzieńczą miłością. Choć ich drogi się rozeszły teraz ponownie się schodzą. Co z tego wyniknie? Ona z natury samotniczka, czekająca na tego jedynego. On, jak to facet, bywał w związkach. Ostatni z Kamilą, która jeszcze z nim nie skończyła.

Gdy na wakacje do Łucji przyjeżdża jej koleżanka ze studiów Adrian wpada po uszy. Paulina Radecka jest współczesną Ania Shirley. Co tak urzeka starszego od siebie chłopaka?

Oj, bohaterów wiele to i akcja musi być odpowiednia. Wakacje to chwila oddechu. Czas na realizację marzeń. Czy to świadomie czy pod wpływem emocji. Abyśmy tylko niczego nie żałowali. Robiąc krok nie będzie powrotu. Nie cofniemy się w czasie. Nie weźmiemy do dłoni gumki i nie wymażemy niechcianych wydarzeń. Pełna świadomość na każdym kroku. Trzeba ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. I właśnie z nią musi stanąć oko w oko Dominik, kiedy okazuje się, że los jednak przysłowiowo, dał mu po czterech literach. To będzie ciężki czas dla naszej Łucji. Choć młodzi to dojrzali. Choroba ojca Dominika daje nam wiele do myślenia. Wielkie serce właściciela baru "U Bronka" powinno być dla nas przykładem do działania.

Każdy z bohaterów ma swoje problemy, swoje bolączki. A jednak nie zostaje z nimi sam. Mogą liczyć na siebie na wzajem. Choć wakacje sprzyjają szaleństwom trzeba mieć na uwadze to, że kiedyś się skończą i trzeba powrócić do obowiązków. Jak minie ten czas odpoczynku i beztroski zależy tylko od nas samych. Robić tak, by niczego nie żałować. Czy się uda iść ramię w ramię ze swoim sumieniem i sercem? Autorka idealnie odwzorowała te rozterki. Emocjonalność bohaterów. I dojrzałość. Pełną paletę uczuć targających młodymi bohaterami. Niejeden uciekłby od tego wszystkiego. Lektura jest pokaźnych rozmiarów, jednak szybko się ją czyta. A na dokładkę jest to pierwsza część - liczę na to, że szybko ukaże się kontynuacja. Nie powiem, jestem ogromnie ciekawa, jak z wydarzeniami wakacyjnymi poradzą sobie nasi bohaterowie, gdy wszystko się uspokoi i będą musieli kroczyć do przodu mając przeszłość obok siebie. Tego, co się wydarzyło nie tak łatwo zapomnieć. To niewykonalne.

Polecam

Dzisiaj napiszę recenzję inną niż zwykle.
Do głębokiej refleksji na temat mojej odpowiedzialności w stosunku do czytelników bloga skłoniła mnie bowiem lektura powieści pod tytułem „Paleta uczuć” autorstwa Pani Renaty Czaban-Kryczki.
Pragnę przede wszystkim zaznaczyć, że marzę, aby w miejscu, które tworzę z taką uwagą i troską dobrze czuli się miłośnicy różnych gatunków literackich. Ludzie na początku swojej drogi, ale i ci doświadczeni i dojrzali. Nie jestem ani znawczynią ani szczególną miłośniczką powieści obyczajowych z silnie zarysowanym wątkiem uczuciowym, więc od początku wiedziałam, że spotkanie z bohaterami tej historii może być dla mnie trudne. Chciałabym jednak, aby każdy znalazł u mnie coś dla siebie i dlatego zdecydowałam się zasiąść do lektury.
Fabuła osnuta jest na bazie losów dwóch przyjaciółek, które powoli wkraczają w dorosłe życie. Nadchodzi lato, które w znaczący sposób wpłynie na ich przyszłość.
Są młode, wolne i szaleńczo zakochane. Jak to bywa, nie wszystko jednak toczy się po ich myśli i kolejne wydarzenia zaczynają coraz mocniej komplikować początkową sielankę. Czy zderzenie z trudami życia zniszczy kiełkujące uczucia, czy też może tylko wpłynie na ukształtowanie dojrzałych i silnych związków pomiędzy głównymi bohaterami dowiecie się czytając „Paletę uczuć”.
Ze swojej strony chciałabym powiedzieć, że ta bardzo obszerna powieść (prawie pięćset stron) będzie spełnieniem marzeń dla osób, które lubią bardzo emocjonalne książki o miłości i przyjaźni na różnych etapach życia.
Aby być w pełni uczciwą, muszę zaznaczyć, że Autorka porusza nie tylko temat związany z amorami, bo pojawia się także i cierpienie, choroba, a nawet nienawiść, jednak nie są one w moim mniemaniu tak mocno zarysowane.Autorka stawia moim zdaniem na pozytywne uczucia.
Są wśród nas czytelnicy, którzy pragną całkowitego oderwania od rzeczywistości. Potrzebują oni bardzo dużej ilości pozytywnych bodźców i dobrej energii, nawet jeśli jest ona nakreślona mocną kreską. To nic złego i jeśli tylko ktoś ma ochotę na taki rodzaj emocji, to mogę śmiało powiedzieć, że dobrze trafił.
Jak już wspomniałam, dla mnie to nie była idealna lektura i kolejny raz utwierdziłam się w przekonaniu, że zdecydowanie wolę inny rodzaj prozy.
Nie pociągają mnie tak obszerne opisy poszczególnych sytuacji i stanów emocjonalnych bohaterów, wolałabym zdecydowanie żywsze tempo akcji. Przygotowując się do napisania tych słów przejrzałam opinie innych czytelników i zdecydowana większość jest bardzo pozytywna. Pani Czaban-Kryczka na swoje wierne fanki, które niecierpliwie czekają już na publikację kolejnej części historii Łucji i Pauliny.
„Paleta uczuć” potrzebuje odpowiedniego odbiorcy, musi tylko go odszukać.

Dzisiaj napiszę recenzję inną niż zwykle.

Jedną z ostatnich książek jakie przeczytałam była PALETA UCZUĆ. Moim zdaniem tytuł adekwanty do treści książki, gdyż autorka Renata Czaban-Kryczka zasypuje nas w niej miłością, przyjaźnią, namiętnością, oddaniem, cudowanymi więziami rodzinnymi ... wszystkim co najlepsze ale pojawia się również żal, nienawiść, rozczarowanie. Mamy tutaj do czynienia z całym wachlarzem uczuć jakie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Od śmiechu po łzy.

Czytając poznajemy historię Łucji, Dominika, Pauliny, Adriana jako głównych bohaterów, nie mniej dość blisko poznajemy również ich rodzeństwo oraz rodziców. Czytając książkę odniosłam wrażenie, że trafnie została w niej przedstawiona miłość młodych osób, to, że każda chwila rozłąki jest dla nich bardzo trudna, że cały czas "przypominają" sobie o uczuciu jakim się dażą i zapewnieją, że są dla siebie tą jedyną osobą i chcą spędzić ze sobą resztę życia. Niestety muszą zmagać się również z problemami, np. chorobą ojca Dominika. W trakcie sielanki pojawiają się 2 ciąże. Chciane czy niechciane? Dominik zostaje mężem, ale której z dziewczyn? Co mają na sumieniu rodzice młodych osób?

Czyta się ją szybko i przyjemnie. Kiedy skończyłam rozdział 34 stwierdziłam, że chętnie zaczęłabym czytać kolejną część ... kiedy się pojawi ? To pytanie do Renaty Czaban-Kryczka :):)

"Łucja od dawna kocha się w Dominiku. Paulina wciąż wzdycha do brata swojej najlepszej przyjaciółki. Żadna z nich nie podejrzewa, że nadchodzące lato będzie przełomowym czasem w ich życiu. Obie dziewczyny bowiem w końcu zaznają prawdziwej, odwzajemnionej miłości. Letnie spacery w świetle księżyca, wycieczki rowerowe, pływanie w jeziorze i bezsenne noce spędzone na rozmowach z ukochanymi... Wydaje się, że ta sielanka mogłaby trwać wiecznie. Wkrótce jednak pewne wydarzenia z przeszłości położą się cieniem na tym idealnym, wakacyjnym obrazku.
Jak poradzą sobie bohaterowie w zderzeniu z trudną do zaakceptowania rzeczywistością? Czy wybory, jakich dokonają, pozwolą im stworzyć dojrzałe, w pełni udane związki?"

Co zostanie z wakacyjnej miłości, gdy lato dobiegnie końca?

"- Może faktycznie masz rację. Byłem tak w nią zapatrzony, że nie zwróciłem na to najmniejszej uwagi. Chociaż, wiesz co? Ostatnio zaczęła mi trochę działać na nerwy. Może to dobrze, że tak to wszystko się potoczyło. Facet przecież nie powinien się tak podporządkowywać kobiecie. Dziękuję, że mnie uświadomiliście."

Już od pierwszej strony zauroczyło mnie niezwykłe ciepło, jakim ta powieść została otulona. Wrażliwość autorki czuć w każdym zdaniu. Czytelnik bez większych problemów może wyobrazić sobie wszystkie wydarzenia, sytuacje, jak i samych bohaterów.

A jeśli już o bohaterach mowa, to autorka bardzo dobrze poradziła sobie z kreacją postaci. Mogę śmiało powiedzieć, że zdobyli moją sympatię. Szczególnie podobało mi się przedstawienie przyjaźni jako coś silnego i trwałego. Przyjemnie było obserwować jak męskie postacie zabiegają o uczucia Łucji i Pauliny. Komitywa pana Włodka i Bronka... rewelacja! Mimo nieciekawej życiowej sytuacji (nie mogę Wam nic więcej zdradzić),obaj potrafią żartować. Zwróciłam również uwagę na postawy i zachowania poszczególnych bohaterów. To, w jaki sposób podchodzą do rozwiązywania pojawiających się problemów, budzi w czytelniku podziw. Jak na swój młody wiek wykazali się dojrzałością, gdyż potrafi wziąć odpowiedzialność za własne decyzje. Natomiast relacje, jakie mają rodzice ze swoimi już dorosłymi dziećmi... coś pięknego. Obserwujemy ich wzajemną troskę, wspieranie się, bliskość oraz pokazanie, że rozmowa, szczerość i szacunek to najlepsza recepta na udany związek.

Renata Czaban-Kryczka ukazała nam całą paletę uczuć i emocji jakie towarzyszą bohaterom. Bardzo szeroko opisuje ich wewnętrzne przeżycia, uczucia i myśli. Wydawać by się mogło, że zbyt szczegółowo, więc jeśli ktoś lubi bardziej pędzącą akcję, w tym elemencie może być lekko zawiedziony. Ale gdzieś w połowie książki wydarzenia przyspieszają i dzieje się naprawdę sporo.

"Często miała jego obraz przed oczami. Mimo że wówczas był ze swoją ówczesną dziewczyną, to wywarł na Pauli duże wrażenie. Zafascynował ją. Był tak różny od tych wszystkich chłopaków, z jakimi miała do czynienia..."

Książka jest na wskroś realistyczna, niektórym może miejscami wydawać się ciut przesłodzona, jednakże patrząc na całokształt i to, iż mamy do czynienia z wątkiem wakacyjnej przygody, wypada bardzo dobrze.

"Paleta uczuć " to pełna ciepła, skrząca delikatnością i subtelnością powieść o miłości, namiętności, przyjaźni, nienawiści. To przesycona uczuciami książka, która pokazuje co w życiu najważniejsze. Trzy rodziny, trzy różne problemy i wspólny mianownik - przyjaźń i miłość. Polecam!

Co zostanie z wakacyjnej miłości, gdy lato dobiegnie końca?

Delikatna, subtelna i napisana z wielkim uczuciem. Lekka i przyjemna w odbiorze. To opowieść, gdzie na pierwszy plan wysuwają się wakacyjne przygody. Poznajemy losy m.in. młodej Łucji, której do pełni szczęścia brakuje tylko miłości. Od dawna jest zakochana w swoim starym przyjacielu Dominiku, jednak nigdy nie udało im się wyjść poza sferę przyjaźni. Tego lata wszystko ulegnie zmianie. Równocześnie jesteśmy obserwatorami życia codziennego reszty bohaterów. Paulina, Adrian, Malwina, Mikołaj, Marysia i ich rodzice. Należy się przyzwyczaić do narracji wieloosobowej, tutaj każda postać ma bardzo dużo do powiedzenia. W dosłownym tego słowa znaczeniu. Zastosowany zabieg, jak i powolne tempo, dodaje tylko więcej uroku tej książce, ale i pozwala lepiej zrozumieć i wczuć się w relacje pomiędzy bohaterami. Paleta uczuć świetnie oddaje klimat wakacji. Nie zabraknie nam spacerów brzegiem jeziora w letnią, gwieździstą noc, braku poczucia czasu, niekończących się rozmów o uczuciach, obawach, lękach oraz namiętności i pożądania. To także doskonałe odbicie lustrzane nas samych. Miłość ma wiele odcieni. Mówi się, że z wiekiem nabieramy doświadczenia, wiedzy, jesteśmy mądrzejsi. Utrzymywane przez lata uwielbienie względem kogoś, może ewoluować, bądź zostać przygaszone. Jedno się nie zmienia, nieważne czy mamy 13, 20, 40 lat. Miłujemy drugą osobę z taką samą pasją, różnimy się tylko sposobem okazywania uczuć, mamy większe opanowanie - przeważnie. Gdy w grę wchodzi pożądanie, to automatycznie zapominamy o całym świecie. Coś co dla nas jest czymś niezobowiązującym, dla innych jest wszystkim. Chwila uniesienia, cudowne prawda? Kto nie lubi się zatracić. Gorzej, jak nagle dopadają Ciebie konsekwencje i burzą cały świat, jaki sobie wymarzyłeś. Nie ma ludzi idealnych, chociaż inni mogą nas tak postrzegać. Maska codzienności skryje wiele. Niewygodna przeszłość dopadnie nas prędzej czy później. O dojrzałości nie świadczy wiek, a odwaga wzięcia na swoje barki odpowiedzialności za dokonane wybory. Czytając powieść Pani Renaty w mojej głowie powstał piękny, wielobarwny pejzaż. Śmiało mogę powiedzieć, że spędziłam miło czas z bohaterami, mogłam doświadczyć kilku rodzajów miłości. Jedno jest pewne, na wszystko musimy zwracać baczną uwagę, pielęgnować i podtrzymywać wzajemne relacje. Zawsze być oparciem dla drugiego człowieka, nawet, gdy ciężar bólu jest większy, niż siła uczucia. Jeżeli jesteście ciekawi, jaki obraz skrywa Paleta uczuć, to zapraszam do lektury.

Główną bohaterka jest Łucja, która po zdaniu sesji na wakacje jedzie do domu do rodziców. Tam nad jeziorem spotyka swoją wielką miłość z podstawówki Dominika. On również w niej zakochany proponuje randkę. I tak zaczyna się ich miłość.

Do głównej bohaterki na wakacje przyjeżdża jej przyjaciółka ze studiów Paulina. Dziewczyna zakochuje się w starszym bracie Łucji Adrianie. Adrian po wielu luźnych związkach stara się o względy u Pauliny, lecz nie chce jej spłoszyć. Łucja ma tez młodsze rodzeństwo brata Mateusza, który jest w związku z Anią, lecz coś między nimi przestało iskrzyć, oraz siostrę Malwinę, która jest siatkarką, natomiast na rzecz studiów medycznych rzuca karierę sportową.

Lecz wracając do Łucji. Dziewczyna zawsze marzyła o Dominiku. I jej marzenie się spełniło jednak jest bardzo zazdrosna o byłą partnerkę swego chłopaka.

Nawet nie zdawałam sobie sprawy jak bardzo potrzebowałam takiej książki. Lekka i wciągająca zarazem, pełna uczuć i emocji. Jak tytuł sam mówi „Paleta uczuć”. Ogrom miłości. Bardzo przyjemnie czytało się o kontakcie jaki ma ze sobą rodzeństwo, o tym że rodzice nie kryją uczuć do siebie. Miłość jaką rodzice obdarowują siebie i potomstwo ale również i przyjaciół, cudownie wykreowany świat. Naprawdę aż chciało się czytać, i żałuje że już się skończyło.

Lecz żeby nie było nudno i tak kolorowo, pojawiają się tez i problemy ( jak w każdym życiu) choroba, zazdrość ale też i przeszłość namiesza w życiu głównej bohaterki. Książka naprawdę wspaniała, idealna jako coś lekkiego. Mimo, iż fabuła dosyć przewidywalna to naprawdę trudno się od niej oderwać. Czyta się szybko i bardzo przyjemnie. Gorąco polecam!

Moje najnowsze odkrycie w którym jestem zakochana ❤️ śmiało mogę porównać tą książkę do twórczości mojego kochanego Sparksa. Autorka rozkochała mnie w swej powieści , piękny styl, język, delikatna i subtelna. Świetnie buduje napięcie, nie jest przesadzona i nudna, bardzo szybko się ją czyta. Polecam 📚 Łucja od bardzo dawna kocha się w Dominiku. Paula zauroczona jest bratem swej najlepszej przyjaciółki. Żadna z nich nie spodziewa się że nadchodzące wakacje będą przełomem w ich życiu.
Spacery, wycieczki, bezsenne noce spędzone na rozmowie z ukochanym.. tak by mogło być już zawsze, ale czy sielanka będzie trwała wiecznie ? Czy wydarzenia z przeszłości mogą coś zmienić ?

Nie lubię być krytyczna, ale ...zmarnowałam czas. Fabuła, dialogi, sposób narracji... słabe. Książka dla rzadko czytających nastolatków...

• Książki Arystokratki J.
  • Dysk
  • Moi mali książęta :)
  • W prywatnej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Paleta uczuć