Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

Okładka książki Skoczkowie. Tajemnice mistrzów Jarosław Kaczmarek
Okładka książki Skoczkowie. Tajemnice mistrzów
Jarosław Kaczmarek Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Mali Mistrzowie sport
sport
Mali Mistrzowie
Egmont Polska
2018-11-14
2018-11-14
skoki narciarskie dla dzieci

Choć nie dowiedziałam się niczego nowego, to przyjemnie spędziłam czas na lekturze. Książka pisana dla dzieci, językiem prostym dla nich odpowiednim, nie przeszkadza to jednak w odbiorze i ktoś, kto nie zna podstawowych faktów o skokach może się w taką wiedzę uzbroić. Znajdziemy tu bowiem informacje o budowie skoczni, przelicznik punktów w konkursach, a także garść wiedzy o samych skoczkach. Polecam wszystkim fanom skoków narciarskich.

Dzisiaj zaczął się kolejny puchar w skokach narciarskich, a ja tę książkę trzymałam od wielu miesięcy na ten właśnie dzień, na dobry początek sezonu. Przeczytałam (wysłuchałam) w kilka godzin. I co? Rozczarowanie! Wiem, że to pozycja dla dzieci, rozumiem, że musi być pisana prostym, dziecięcym językiem, że treść nie może być zbyt ambitna, ale oczekiwałam, że dowiem się czegokolwiek nowego. Tymczasem średnio znający się na naszym narodowym sporcie kibic telewizyjny (to ja) całą tę wiedzę ma w jednym paluszku. O sędziach, punktacji za: odległość, styl, wysokość progu i poprawkę za wiatr. Że bułka z bananem to jest to, a Kamil Stoch to wielokrotny mistrz olimpijski. Rozumiem, że to pozycja nie dla mnie, tylko dla najmłodszej grupy wiekowej, ale miałam duże oczekiwania, bo poprzednia książka autora - o piłce nożnej (też dla dzieci) przybliżyła mi tę dyscyplinę sportu, zaciekawiła, wciągnęłam się i inaczej teraz patrzę na mecze i piłkarzy. I wszystkim zaprzyjaźnionym dzieciom polecałam „Gole wszech czasów” na prawo i lewo.

Po „Skoczkowie. Tajemnice mistrzów” nic się dla mnie nie zmieniło. Wiem ile wiedziałam, a gdybym miała dziecko w odpowiednim wieku, nie podsunęłabym mu tej lektury, raczej wszystko przybliżałabym mu sama w trakcie wspólnie oglądanych transmisji.
Lektura dla mnie nieudana, na szczęście Kamil Stoch w dzisiejszych eliminacjach był pierwszy, jutro pierwszy konkurs. Trzymam za naszych kciuki.

Byłaby bezbłędna w wymiarze sportowym. Jednak autor moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie wtrącał swoje przemyślenia na tematy nadprzyrodzone. Mimo to godna polecenia,

Jeśli ktoś chce poznać świat skoków i o co w nim dokładnie chodzi - bierzcie i czytajcie z niej wszyscy.

Dobry podręcznik. Oprócz instrukcji po tym, jak przeliczane są punkty, znajdziemy również historię tego, jak zmieniał się styl skakania, jak zbudowana jest skocznia etc.

Ale poza przewodnikiem, poznamy (choć trudno nie znać) ciekawe osobowości w świecie skoków narciarskich i ich tytułowe tajemnice. Dla weterana to dobra lektura na chwilę wolnego, by się zrelaksować.

Na prawdę wartościowe czytadło. Sporo ciekawostek, informacji, reguł. Wszystko podane jak na talerzu i to do bólu prosto. Czyta się jednym tchem dosłownie. Jako fan skoków narciarskich nie jestem zawiedziony, więc śmiem twierdzić, że sporej rzeszy kibiców książka przypadnie do gustu. Wszystkim, którym nie znają się na tym sporcie i dopiero zaczęli się nim interesować szczerze polecam, bo chyba nie znajdziecie nigdzie indziej tak prostego przekazu.

Polecam tylko dla całkowitych laików w temacie skoków narciarskich - jeżeli masz jakieś pojęcie o tym sporcie to nie dowiesz się niczego nowego. Dużo informacji zabranych m. in. z biografii Hannavalda i Morgensterna.

Skoczkowie tajemnice mistrzów, to książka nie tylko dla dzieci i nie tylko dla fanów skoków narciarskich. Autor zdradza tajniki skoków narciarskich, przedstawia historię skoków i sylwetki najwybitniejszych skoczków, nie tylko polskich. Bogata w ilustracje i zdjęcia.

Odlotowo!

Odlotowo!

Mimo że książka jest adresowana głównie do dzieci i młodzieży, jako fanka skoków narciarskich koniecznie chciałam ją przeczytać. Dzięki mojej przyjaciółce Karolinie miałam tę okazję. Podczas czytania ewidentnie widać, że autor zwraca się do młodzieży i posługuje się takim dziecinno-młodzieżowym stylem, co starszego czytelnika może trochę drażnić. Jednak jeśli kogoś interesują skoki, nie tylko sylwetki kilku skoczków, którzy w ostatnich latach osiągnęli sporo w tym sporcie, a również informacje o podstawach: skoczniach, stylu, kombinezonach itp., to książka jest dla niego. Ja osobiście bardzo się wciągnęłam, całość przeczytałam bardzo szybko, i chociaż wszystko zostało opisane bardzo skrótowo, książka może być świetnym wprowadzeniem lub przypomnieniem sobie podstawowych faktów. Dodatkowym plusem są zdjęcia. Polecam, ale tylko fanom skokom narciarskim.

Więcej moich opinii na www.innaodinnych.com

Wiem, że wiosna tuż tuż i to nie sezon na pisanie o sportach zimowych, ale… na czytanie o nich nigdy nie jest za późno. Tym bardziej, że nim się obejrzymy będzie upalne lato i lektura, w której ważnym elementem jest śnieg może przynieść jakiś tam rodzaj ulgi. Nie wiem jak na Was, ale na mnie to działa, dlatego latem najwięcej czytam książek z zimą w tle, a zimą te przenoszące nas do ciepłych i słonecznych miesięcy. Z tego powodu nie sięgnęłam po publikację Jarosława Kaczmarka „Skoczkowie. Tajemnice mistrzów” wtedy, kiedy był na to sezon. Wolałam poczekać z nadmiarem zimy do wiosny i teraz zachęcić Was do sięgania po nią, aby zdobyć wiedzę na kolejne mistrzostwa. Tym bardziej, że od czasów osiągnięć Adama Małysza zainteresowanie skokami narciarskimi nadal jest bardzo duże.
„Skoczkowie. Tajemnice mistrzów” skierowani są do młodych kibiców oraz takich laików jak ja. Od wielu poprzednich książek o sporcie ukazujących się w Wydawnictwie Egmont różni się tym, że nie ma tu zbyt wielu zdjęć. Publikacje o piłkarzach są nimi wypełnione i niemal na każdej stronie możemy wchodzić w świat tego sportu. Tu jest inaczej. Autor przede wszystkim postawił na treść dodając gdzieniegdzie zdjęcia, co może pomóc oswoić pasjonatów aktywności fizycznej z większą ilością słowa pisanego. Prosty (zdania o rozsądnej długości) i żywy (strona czynna zdań) język oraz interesujące ciekawostki sprawiają, że czytelnik się nie wynudzi.
Książkę podzielono na trzy części: 1) Tajemnice wielkich mistrzów, 2) Superskoczkowie XXI wieku i 3) Jak oglądać skoki narciarskie? W pierwszej poznajemy początki i rozwijanie talentu u Kamila Stocha, Adama Małysza, Wojciecha Fortuny oraz wiele cennych informacji o tym jak ważne są w skokach szczegóły. Nawet odmienne skrzyżowanie nart możne skończyć się poważnym wypadkiem. Do tego znajdziemy tu informacje o najważniejszych skokach, rekordach, zmianach stylów, granicy bezpiecznych skoków.
W drugiej części poświęconej najlepszym skoczkom po raz kolejny dowiemy się wielu ciekawostek o stylu, pracy oraz zaangażowaniu wcześniej poznanych mistrzów, a także światowych sław. Czytelnicy dowiedzą się jak bardzo ważna w osiąganiu wielkich rzeczy jest koncentracja. Skupienie się na tym, co się robi pozwala na osiąganie lepszych wyników. Do tego opisano różnorodne nagrody, które można zdobyć w tej dyscyplinie. Odkryjemy też, że każdy ze znanych nam skoczków miał bardzo pracowite dzieciństwo i nadal ciężko trenuje przez cały rok.
Trzecia część wprowadza nas w tajniki punktacji skoków, odkryjemy, że skakać można również wtedy, kiedy nie ma śniegu, a wiele imprez odbywa się od listopada do marca. Na samym końcu dowiemy się jak bardzo z roku na rok zmieniał się ten sport i jego ocenianie.
„Skoczkowie” to przede wszystkim opowieść o naszych rodzimych mistrzach, ich historiach, upodobaniach, sposobach pracy, doskonaleniu oraz pokonywaniu własnych lęków i słabości. Są tu także informacje o najsłynniejszych skoczniach świata, ciekawostki o skoczniach mamucich, wyposażenia skoczków. Wszystko to przeplatane pięknymi zdjęciami. Całość estetyczna, śliskie strony bardzo dobrze zszyte i oprawione w elastyczną, ale trwałą oprawę. Rozmiarami publikacja pasuje do innych książek z Wydawnictwa Egmont poświęconych sportowi, dzięki czemu będzie też pięknie prezentowała się na półce.

• Sport

Dodaj cytat z książki Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

Video

Video