Tajemnice skoczków narciarskich

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.12.2018

Od 14 listopada na półkach księgarskich czeka idealna pozycja dla młodych fanów skoków narciarskich. Jeśli chcecie wiedzieć, jak zmieniał się styl skoków narciarskich, co to jest telemark i jaką moc ma bułka z bananem, to koniecznie sięgnijcie po książkę Jarosława Kaczmarka pt. Skoczkowie. Tajemnice mistrzów.

Tajemnice skoczków narciarskich

Na pewno wiele razy widzieliście telewizyjne transmisje z konkursów skoków narciarskich. Niektórzy z was oglądali skoki na żywo, ale czy mieliście kiedyś okazję usłyszeć skoczka w czasie lotu?

Chyba każdemu z was zdarzyło się wysunąć rękę przez okno w czasie jazdy samochodem. Jako dziecko robiłem to wiele razy, choć tata zawsze się wtedy denerwował. Ale to było fajne uczucie – ten pęd przecinanego powietrza na dłoni, któremu towarzyszył charakterystyczny szum. A teraz wyobraźcie sobie, że przy prędkości 100 kilometrów na godzinę wychylacie z samochodu głowę, a potem całe ciało (nie róbcie tego nigdy, to tylko eksperyment myślowy!)…

W czasie lotu skoczkowi narciarskiemu towarzyszy huk podobny do dźwięku pędzącego pocisku. Oczywiście tłumi go kask chroniący głowę, ale potężny pęd powietrza uderza we fragment nieosłoniętej twarzy: usta, policzki i nos. Skoczkowie w czasie lotu czują charakterystyczne szczypanie na twarzy, jednak w przypływie emocji i z przyzwyczajenia nie zdają sobie z tego sprawy. Zjeżdżać na nartach w przepaść z prędkością 100 kilometrów na godzinę, a potem lecieć jak pocisk z głową wychyloną poza czubki nart…

Pomyślałem, że trzeba być szalonym, żeby się na to odważyć!

To pierwsza tajemnica, którą chciałbym razem z wami odkryć. Kim oni są? Kim są ci niezwykli sportowcy, którzy uprawiają tę ekstremalną, wymagającą wielkiej odwagi dyscyplinę?

Czy naprawdę są szaleńcami?

Kiedy się patrzy na skoczków w codziennym życiu, gdy nie mają zasłony z kasków i kombinezonów, można się przekonać, że są bardzo szczupli. Niska waga ciała jest jednym z warunków, które muszą spełniać, by myśleć o dalekich lotach. A przecież w ich niepozornych ciałach kryje się sprawność i moc prawdziwych atletów!

To druga tajemnica, która mnie fascynuje: na czym polega moc skoczków narciarskich, która pozwala im zmieniać się w podniebnych superbohaterów, potrafiących przezwyciężać wszechpotężną siłę grawitacji?

A takich tajemnic skoków narciarskich jest dużo, dużo więcej! Wszystkie elementy techniki narciarskiego skoku, takie jak najazd na próg, odbicie z progu, faza lotu, lądowanie i odjazd, wydają się całkiem proste, gdy oglądamy je w telewizji.

W rzeczywistości każdy ruch skoczka jest nagrywany i analizowany przez komputery w poszukiwaniu najdrobniejszego szczegółu (choćby ruchu małego palca u ręki!), który mógłby wpłynąć na poprawienie długości lotu.

Książkę możecie kupić tutaj.

artykuł sponsorowany


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Arashi  - awatar
Arashi 04.12.2018 09:33
Czytelniczka

Super - reklama :/
A książki Ahonena jakoś nikt nie kwapi się wydać :[
Fińskiego, ani niemieckiego niestety nie znam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
wiktona  - awatar
wiktona 03.12.2018 16:24
Czytelniczka

Och! Uwielbiam skoki narciarskie, ma to w sobie coś magicznego, że ogląda się je z zapartym tchem. Mam szczególny sentyment, bo chowana byłam w domu na małyszomanii od małego, to elektryzujące podniecenie w domach, bo nasz idol właśnie odbija się od progu!
Nigdy się nie śniło, że kolejne bariery będą łamane, a skoki przestaną być już tylko skokami, a zaczną być prawdziwym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gonzales Ruchomy - awatar
Gonzales Ruchomy 03.12.2018 20:32
Bibliotekarz

Kwestia przyzwyczajenia. Wiadomo, że jak ktoś kto nigdy nie skakał spojrzy z progu skoczni w dół to ma ciary. Skoczkowie pewnie przeżywali podobny dylemat na początku, gdy rozpoczynali swoją przygodę ze skokami. Ale później się do tego przyzwyczaili. Ty też byś się przyzwyczaiła i po paru latach skakania widok z progu skoczni byłby nie taki straszny.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 03.12.2018 11:15
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post