Moc w gębie. Jak gadać, żeby się dogadać

Okładka książki Moc w gębie. Jak gadać, żeby się dogadać Tomasz Kammel
Okładka książki Moc w gębie. Jak gadać, żeby się dogadać
Tomasz Kammel Wydawnictwo: Altenberg poradniki
poradniki
Altenberg
2018-10-17
2018-10-17
tomasz kammel tomasz kammel altenberg moc w gębie komunikacja

Treść ciekawa, ale bardzo irytuje mnie to, że kolejność rozdziałów została pozmieniana w trakcie i w wielu miejscach pada - "jak już pisałem w rozdziale A, ..." - podczas gdy rozdział A znajduje się jeszcze daleko przed nami.

Druga irytująca rzecz, to porównania w stylu Kotarskiego, które mało wnoszą do treści, nie pomagają w zapamiętaniu i mnie osobiście nie bawią - mam wrażenie, że ich celem jest pokazanie jakim erudytą jest ich autor.

Całkiem niezła książka, w której można znaleźć garść porad na temat komunikacji międzyludzkiej. Powieść nie jest bełkotem literackim tylko prostym i zrozumiałym językiem.

Książka zasługująca na swoją ocenę, większość z omawianych w niej rzeczy była już omawiana na kanale. Posiada kilka wartych zapamiętania rad, ale całą jej treść możnaby spokojnie zmieścić w 100 stronach.

W książce znalazłem wiele ciekawych porad, dotyczących nie tylko komunikacji międzyludzkiej, ale i interakcji międzyludzkich. Można się z niej dowiedzieć wiele szczegółowych technik, łatwych do wykorzystania w praktyce, nie mówiąć o doświadczeniach samego autora, które zaostały w niej zamieszczone

"Moc w gębie..." jest zbiorem porad dla osób występujących publicznie. Mimo, iż sporo nawyków opisanych w książce wyrobiłam sobie intuicyjnie jeszcze w szkole, nadal znalazłam kilka porad i ciekawostek, które mogą przydać się w przyszłości.
Dawka "coachowej" motywacji przez cały czas balansuje na granicy strawności (przynajmniej jak na moje standardy). Rozumiem jednak, że dla wielu osób, stresujących się dużo bardziej niż ja, może być faktyczną zachętą do zmiany nastawienia.
Słabo wypadła strona redakcyjna - nie dopilnowano, by forma zgrywała się z treścią. Znajdujemy więc przekierowania do rozdziałów, którym zmieniono nazwę, albo wspominany jest rozdział, którego jeszcze nie było, a teoretycznie powinniśmy znać już jego treść. Być może w kolejnych wydaniach wprowadzono korektę, nie czynię więc z tego wielkiego zarzutu.
Całość poparta jest faktycznymi artykułami naukowymi, co (niestety) nie jest wcale aż tak częste w książkach poradnikowych. Ogólnie była to przyjemna lektura, z której można wyciągnąć co najmniej kilka porad do wprowadzenia w życie.

Trochę sprzedano mi książkę inną niż reklamowano. Treść rozlazła, mogłaby bardziej skondensowana. Nie zaskoczyła mnie w ogóle, a szkoda.

Poradnik w 50 krótkich lekcjach przedstawia szereg porad, wskazówek, "tipów" i "lifehacków" dotyczących tego jak dobrze wypaść mówiąc do ludzi (czy jednego, czy kilku, czy całej widowni). Jak mówić, gdzie patrzeć, jak walczyć z tremą itp. Ciężko nie wierzyć autorowi, który ma za sobą ze dwadzieścia lat (przepraszam jeżeli postarzyłem ;D) publicznego występowania, tym bardziej, że powołuje się na badania specjalistów oraz niejednokrotnie przytacza przykłady z życia - czy to ze swojej kariery czy innych znanych mówców (z których najlepiej pamiętam Ronalda Regana).
Nie wszystkie z nich zmienią Twoje życie, ale też nie o to chodzi - większość to drobne, ale skuteczne ulepszenia. Część z nich zdążyłem już wypróbować i muszę przyznać, że tak wydawałoby się mała rzecz jak sposób stania w czasie prezentacji potrafi naprawdę dużo zmienić w moim osobistym samopoczuciu, a przez to i w odbiorze mojego wystąpienia.

Część z tematów powtarza się z kanałem na YT pana Kammela, styl również jest dość podobny, więc przed wydaniem 50 zł na książkę można zobaczyć czy w ogóle Wam coś takiego podchodzi, link: https://www.youtube.com/user/tomaszkammel
Mnie podeszło, ale chyba wolę formę pisaną od mówionej.

Nie byłbym sobą jakbym nie zachwycił się tym jaki piękny skład ma ta książka. Jak dobrze łamany jest tekst, jak świetnie np.korzysta się z innego koloru fontu, żeby oddzielić części tekstu, jaka grafika książki jest spójna i ładna! Ale Altenberg już od dłuższego czasu nas przyzwyczaja do wysokiego poziomu ;)

Jedyne o czym trzeba pamiętać - to ciągle jest poradnik, nie czyta się tego z wypiekami na twarzy, nie wciąga jak dobra historia. Ale też nie trzeba czytać całości jak ja, wystarczy przejrzeć te rozdziały, które dotykają nurtujących nas problemów. Tematy czasami się przenikają, ale nie bardzo, przez co takie "wyrwanie" rozdziału jest jak najbardziej na miejscu.

Jeżeli masz problem z wystąpieniami publicznymi i stworzeniem idealnej prezentacji, to książka dla ciebie. Pojawiają się tu między innymi tematy takie jak sposoby przygotowywania slajdów, zasady korzystania z notatek, walka z tremą, opanowywanie przestrzeni i sprzętu audiowizualnego. Niestety opis książki wprowadza w błąd. Poradnik miał uczyć jak gadać, żeby się dogadać, ale o komunikacji międzyludzkiej jest tu zaledwie kilka stron. Dla osób występujących publicznie może być przydatna, ale w życiu codziennym niewiele z tych porad okaże się użyteczna.

Porównywalna z poprzednią wersją ("Jak występować publicznie") - tutaj mamy dużo stylizacji na Radka Kotarskiego (w końcu to on jest wydawcą) - dla mnie za dużo koloru, zdjęć i waty słownej. Są też konkrety, ale ta oprawa mi wręcz trochę przeszkadzała podczas czytania. Niemniej jednak merytorycznie OK.

Tomasz Kammel od zawsze kojarzy mi się z takim typowym śmieszkiem, zawsze wesoły, rozgadany, ma w sobie to coś za co każdy go lubi. Niesamowitą niespodzianką była dla mnie ta książka. Sama jestem takim typem człowieka, że lepiej nie występować na scenie, bo trema zżera, odwagi brakuje i nie mam w sobie tej siły. Tomasz w tej książce bardzo fajnie opowiada jak poradzić sobie ze stresem, tremą, daje swoje niezawodne triki, które jemu się sprawdzają. Opisane są także gesty, które robić/nie robić podczas wystąpienia. Luźny, ciekawy poradnik.

• Rozważam zakup
  • :-) Mam
  • Biznes

Dodaj cytat z książki Moc w gębie. Jak gadać, żeby się dogadać