Pogrzebani

Okładka książki Pogrzebani
Jeffery Deaver Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lincoln Rhyme (tom 13) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Lincoln Rhyme (tom 13)
The Burial Hour
Prószyński i S-ka
2018-11-08
2018-11-08
Łukasz Praski
Łukasz Praski

Książka jest wciągająca i bardzo trzymająca w napięciu. Bardzo fajna!

Książka jest wciągająca i bardzo trzymająca w napięciu. Bardzo fajna!

Kolejna książka z serii o Lincolnie Rhyme i Amelii Sachs. Mimo że jest to długa książka, to nawet nie zauważyłam, kiedy ją skończyłam - tak bardzo mnie wciągnęła. Polecam wszystkim, którzy lubią dobrze napisane kryminały oraz thrillery, w których opisana praca techników kryminalistycznych oraz badanie materiałów dowodowych. Większość fabuły "Pogrzebanych" dzieje się we Włoszech, w Neapolu, dlatego w książce pojawiają się drobne wtrącenia z włoskiego języka oraz kultury. To dodało książce miłego klimatu, odmiennego od poprzednich książek, których akcja działa się w Nowym Jorku.

Najgorsza książka z tej serii. Zawiodłam się.

Najgorsza książka z tej serii. Zawiodłam się.

Tytuł bardzo poprawny i autor usilnie się starał by poza tę poprawność nie wyjść choćby na jedną stronę. Przytłoczyła mnie ilość technicznych informacji, które skutecznie utrudniały mi wciągnięcie się w fabułę. Na uwagę zasługuje oczywiście rzetelne pokazanie pracy włoskiej policji, jednak suchych faktów było zdecydowanie za dużo. Autor przesadził także z przedłużającym się zakończeniem i tworzeniem coraz to nowych rozwiązań śledztwa. Po którymś zwrocie akcji miałam po prostu dość. Daję tylko pięć gwiazdek za totalną przeciętność wśród tytułów autora.

Pamiętam, że autor mistrzowsko plącze i rozsypuje wątki intrygi. Ale już po pierwszych paru stronach kolejnej jego powieści uświadamiam sobie, że jest też mistrzem w tworzeniu świrów - swych bohaterów zbrodniarzy po ciemnej stronie zbrodni. Naprawdę, trudno normalnie przypuścić, że mogłyby istnieć umysły tak popaprane, po wielokroć przewyższające skazy "Zabójczych Umysłów", może coś raczej z chorego horroru. Wiele lat temu zadziwiała mnie dedukcja Sherlocka Holmesa. Mimo, że niesamowita jednak okazywała się tak prosta... I w źródłach i w płaszczyznach prowadzenia. Tu dedukcję są wielopłaszczyznowe, wszystkie pytania, które nawet nie przyszłyby do głowy genialny w swym olśnieniu kaleki "konsultant" wyjaśnia "taśmowo", jedno po drugim by w ciągu kilku minut odkryć kolejny element łamigłówki. A w końcu okazuje się, że to wszystko należało potraktować z przymrużeniem oka. I gdy pogodzić się z takim podejściem można już łatwiej podziwiać zapętloną akcję i wielopiętrowe intrygi, mało przekonujące ale zgrabnie przekształcane.

Pogrzebani. Tytuł, który zrozumiałam dopiero w połowie książki i przez ten czas nieustannie zastanawiałam się dlaczego właśnie tak.
Teraz wiem. Znowu książka, która dużo mnie nauczyła, może nawet spowodowała, że zaczęłam patrzeć pod innym kątem na uchodźców, czy po prostu imigrantów.
Podobno to jest już 13 część z serii o sławnych detektywach. No cóż, moja pierwsza, ale szczerze chyba nie pokochałam ich na tyle, żeby czytać więcej. Sachs i Rhyme wydają mi się jacyś oderwani od rzeczywistości, mało naturalni.

Jeżeli chodzi ogólnie o książkę, to jest dobra. Może nie wyśmienita, ani też powalająca, ale dobra. Jedyne do czego mogę się przepić to natłok informacji, czasami mało z tego rozumiałam (szczególnie jeżeli chodzi o fachowe słownictwo z chemii), o dziwo wielowątkowość mi nie przeszkadzała. Dla mnie była wręcz na plus, bo lubię takie zawikłane akcje. Chociaż swoją drogą takiej prawdziwej akcji, gdzie mrozi krew w żyłach też mało, ZA MAŁO.

Mimo wszystko daje mocną 7, bo ogólnie książka bardzo mi się podobała i może gdyby było więcej adrenaliny to nawet skusiłabym się przeczytać wcześniejsze części. A tak to pozostanę na tej jednej.

Czy są tu fani duetu Amelii Sachs i Lincolna Rhyma?

Tym razem autor zabiera nas do Neapolu w pościgu za Kompozytorem, człowiekiem cierpiącym na nadwrażliwość na dźwięki. Po każdej próbie zabójstwa zostawia on charakterystyczny stryczek zrobiony ze struny.
We Włoszech starają się pomóc tamtejszej policji , która nie do końca cieszy się z ich obecności. Początkowo jedynie przedstawiciel straży leśnej jest im przychylny. Na szczęście wraz z rozwojem akcji relacje się poprawiają. Pościg za przestępcą ociera się o problem polityczny związany z uchodźcami.

Czy są tu fani duetu Amelii Sachs i Lincolna Rhyma?

2027

Bardzo fajna i ciekawa książka sensacyjna. To tak w skrócie.
Deaver to jeden z moich ulubieńców, i na moim ulubieńcu tym razem się nie zawiodłem, ponieważ wszystko tu jest, czego od tego autora oczekiwałem.
Moooooże trochę zbyt wiele tych zwrotów akcji, na siłę wrzucanych zakrętów, ale nie przeszkadzało tutaj zbytnio w tej akurat pozycji.
Dla mnie, jak i dla wielu innych czytelników, gwiazdą sezonu okazał się ten włoski inspektor (sorry, zapomniałem jego imienia i nazwiska).

Bardzo fajna i ciekawa książka sensacyjna. To tak w skrócie.
Dla mnie, jak i dla wielu innych...

Kolejny błyskotliwy występ duetu Rhyme&Sachs osadzony prawie w całości w Neapolu.Wartka akcja (jak już się rozkręciła), ciekawe śledztwo i sympatyczna postać strażnika Ercole (taki włoski Ron) składają się na książkę, którą warto wziąć do ręki.Dodane do tego opisy Neapolu,włoskiej kuchni i mentalności mieszkańców podwyższają atrakcyjność książki.Dla mnie, która miała możliwość mieszkania w Neapolu, rzetelność autora w researchu dotyczącym tych opisów, sprawiła ogromną przyjemność.Czytając tę książkę "chodziłam" z bohaterami po miejscach które są opisane, przypominałam sobie smak potraw i serdeczność ludzi (którzy naprawdę uwielbiają gadać).Po prostu na chwilę tam wróciłam.

Hmm, kryminał prawię doskonały. Oczywiście tylko prywatnych gustów. Jak zwykle u Deavera wszystko dzieję się dynamicznie. Sprawa psychopatycznego porywacza zmienia się w aferę szpiegowską z uchodźcami i terrorystami w tle. Do tego jeszcze świetne opisy Neapolu i Włochów(naprawdę można było sobie to wszystko wyobrazić jak w rzeczywistości) dopełniają wysokiej oceany tej pozycji.