Głowa do góry, Matyldo!

Okładka książki Głowa do góry, Matyldo! Anna Stryjewska
Okładka książki Głowa do góry, Matyldo!
Anna Stryjewska Wydawnictwo: Jedność literatura dziecięca
literatura dziecięca
Jedność
2016-01-01
2016-01-01

Tę książkę miałam okazję przeczytać dzięki Book Tour Zaczytanej Ewelki przy współpracy z autorką Anną Stryjewską.
Głową do góry Matyldo! To świetna młodzieżowa książka z pięknym przesłaniem. Większość z nas ma kompleksy i problem z akceptacją samego siebie. Matylda pokazuje, że nawet gdy jest źle i już myślisz, że zostaje Ci tylko zaakceptować wszystkie przeciwności losu i żyć z ich piętnem, właśnie wtedy wychodzi słońce i uśmiecha się życzliwie odmieniając los.
Polecam serdecznie

To chyba trudna sztuka napisać mądrze dla nastolatków?
Zdaje się, że w tym przypadku się udało :-)

To chyba trudna sztuka napisać mądrze dla nastolatków?
Zdaje się, że w tym przypadku się udało :-)

Ta książka wzbudziła we mnie nad wyraz mnóstwo emocji. Wiele razy płakałam, bo dla mnie to bomba emocjonalna, Historia, która z jednej strony jest na wskroś przepełniona smutkiem, a z drugiej daje nadzieję na lepsze jutro,
Pokazuje cierpienie dziecka po stracie rodzica, problemy z adaptacja w nowym miejscu, brak przyjaciół, samotność, rozterki i trudność z jakim borykają się osoby niepełnosprawne, brak wiary w siebie i kompleksy, sytuacje gdy rodzic próbuje poukładać życie na nowo, w której dziecko czuje sie odtrącone, ucieka w świat fantazji i wyimaginowanych przyjaciół, aby wreszcie na końcu pokazać, że los może sie odmienić, można zdobyć nowych przyjaciół, a nawet zakochać sie z wzajemnością, wystarczy tylko uwierzyć w siebie i działać.
Mam nadzieję, że w przyszłości moja córka będzie sięgała po tak wartościową literaturę. Chciałabym aby książka wnosiła coś w jej życie, aby miała po niej przemyślenia, wyciągała wnioski i zapamietała jej treść na dłużej, Tak jak ja mam po lekturze książki "Głowa do góry Matydo".
Bardzo dziękuje Pani Annie Stryjewskiej za udostepnieni ksiażki i Ewelinie z Zacztanej Ewelki za zorganizowanie Book Tour.

"Najważniejsze to żyć w zgodzie ze sobą, pokochać swoje wady i uczynić je zaletami. To droga do sukcesu."

W sumie tylko tyle i aż tyle. Łatwo powiedzieć kiedy jest się dorosłym, trudniej kiedy jest się zagubioną trzynastolatką.
Matylda, jak sama o sobie mówi "ani ładna, ani brzydka, ani gruba, ani chuda, ani mądra, ani głupia - po prostu nijaka" po śmierci ukochanego taty przeprowadza się z mamą z wielkiego miasta Krakowa do małej miejscowości Czarny Staw. Jednocześnie przestaje grać na fortepianie.
Myliłby się ten, który pomyślałby, że będzie łatwiej znaleźć kolegów czy przyjaciółkę od serca. Ale ... no właśnie, jednak nie będzie sama. Matylda poznaje Dorotkę. Dodatkowo towarzystwa dotrzymują jej Eustachy, tajemniczy szczur mieszkający w jej sienniku i znaleziony w lesie pies Borys. Na horyzoncie pojawia sie także Marian.
Od tej pory życie Matyldy nabiera rumieńców.

Jeśli miałabym napisać o czym jest książka to pierwsze co przychodzi mi do głowy to wiara w siebie. Ale także dowiemy się, że "nigdy nie można rezygnować z marzeń", że zawsze trzeba żyć w zgodzie ze sobą.

Dla nas, dorosłych, niektóre problemy wydają się błahe i nic nieznaczące. Ale przypomnijmy sobie jak byliśmy w szkole. Jak bardzo liczył się wygląd czy umiejętności.
"Głowa do góry, Matyldo" to ciepła, pełna mądrości książka nie tylko dla nastolatków ale może właśnie przede wszystkim dla ich rodziców.
Gorąco polecam

Książkę tę przecztałam dzieki book tour u Zacztanej Ewelki. Czya sie ja lekko, łatwo i przyjemnie, opowiada oo losach nastolatki Matyldy, ktora boryka sie z problemamai wieku dorastania i swoja fizycznoscia. Warto przecztac te ksiazke w doroslym wieku , by spojrzec z perspektywy czasu jakie wazne byly rowiez wtedy nasze "problemy" , a tym ktorzy sa rodzicami nastolatkow, byc moze pozwoli zrozumiec, ze nastolatek ,to tez czlowiek. Kilka przejmujacych cytatow do przemyslenia tez sie znajdzie. Polecam serdecznie.

Dzięki Book Tour od Zaczytana Ewelka miałam możliwość ( tak dla odmiany) sięgnąć po przepiękną opowieść dedykowaną dla dzieci, ale myślę że i dla nas dorosłych. Pokazuje nam, że mimo przeciwności losu można być szczęśliwym. Matylda, dzięki temu, że zawsze po upadku, podnosiła głowę do góry, była szczęśliwa. Pani Aniu, dziękuję za tę książkę :)

Książka dla młodzieży i dorosłych. Opowiada historię Matyldy, która po śmierci ojca wraz z mamą Alicją przeprowadza się z Krakowa do Czarnego Stawu. Dom odziedziczyły po śmierci cioci Wandy. Dla Matyldy do okazja do zmiany otoczenia, szkoły, znalezienia nowych koleżanek, a może nawet przyjaciół.
W Czarnym Stawie poznaje Dorotę, która zostaje jej przyjaciółką. Po raz pierwszy ulega zauroczeniu pewnym przystojnym Marianem. Mimo, że koleżanki i koledzy śmieją się z niej z powodu jej „inności” nie poddaje się. Matylda kocha zwierzęta. Tajemniczy szczur Eustachy, znaleziony w lesie pies Borys, uratowana tonąca myszka Karlina to zwierzęta, które towarzyszą dziewczynce w codziennym życiu. Matylda jest uzdolniona muzycznie – gra n fortepianie.
Książka o wierze w siebie, o tym że nigdy nie należy się poddawać, i nigdy nie należy porzucać swoich marzeń. O przyjaźni, która dodaje skrzydeł. Jest tu również wątek tajemniczej miłości cioci Wandy. Wszystko pięknie połączone. I jeszcze jedno bardzo ważne przesłanie niesie ta książka dobro powraca. Super książka – POLECAM!!!

W Czarnym Stawie poznaje Dorotę, która zostaje jej przyjaciółką. Po raz...

Bardzo ciepła opowieść o nastolatce, Matyldzie, która wcale nie ma łatwego życia i nie przeżywa beztroskiego dzieciństwa. Ale jest to też historia o tym, że w życiu warto wierzyć w siebie, że trzeba ufać w swój talent, że są wokół dobrzy ludzie, są przyjaciele, którzy potrafią dać wsparcie i podtrzymają na duchu. A ponieważ życie lubi zmiany to często jest też tak, że daleko wcale nie oznacza daleko. I o tym przekonuje się Matylda, bo trzeba dać sobie szansę i cieszyć się każdą chwilą.

Książka mądra, ciepła, wzruszająca. Polecam nie tylko dzieciom ale także dorosłym!

"Najważniejsze to być sobą!
Musisz znaleźć powody do radości, przecież w Twoim życiu ich nie brakuje!
Rozejrzyj się tylko dookoła"

Jest to bardzo mądra, pełna optymizmu opowieść, niosąca nadzieję i wiarę w siebie.
Książka godna nie tylko dla dzieci czy młodzieży, ale myślę że i dla Nas dorosłych, ilustracje zawarte w książce oddają treść książki, przepiękne.Serdecznie polecam.

"Najważniejsze to być sobą!
Musisz znaleźć powody do radości, przecież w Twoim życiu ich nie brakuje!
Rozejrzyj się tylko dookoła"

• BOOK TOUR 2019
  • ˏˋ°•*⁀➷ posiadam
  • Book Tour
  • Rok 2018

Dodaj cytat z książki Głowa do góry, Matyldo!