Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica

Marta Abramowicz Wydawnictwo: Krytyka Polityczna literatura faktu
Krytyka Polityczna
literatura faktu
2018-10-25

Regina- matka dwójki synów- to siebie samą obarczyła całą winą za romans z księdzem. Latami -czekając na mężczyznę, którego kochała- znosiła jego kolejne upokorzenia i usługiwała mu. Pokutowała właściwie do śmierci, uważając się za ,,brudną” i nie godną niczego dobrego grzesznicę.

Miłka mimo wszystko bardzo kochała ojca i podziwiała go. Miała jednak żal o jego wieczną...

Nie wciągnęła mnie. Temat jest omawiany często przez różne media, a tu nie znalazłam niczego nowego. Dla mnie nie było też nic poruszającego. Może to przez sposób przedstawienia informacji? Nie wiem. Nie krytykuję, ale też nie polecam jakoś szczególnie.

Książka jest podział na historie opowiadane przez dzieci księży i rozważania teologiczne. Bardzo ciekawa, autorka nie podważa istnienia Boga ale wytyka religii zakłamanie i wiele nieścisłości.

Zbiór smutnych, ale nie wciagających historii o życiu samotnych matek i ich dzieci bez ojców. O tych bezdusznych ojcach i odpowiedzialności. Można przeczytać, ale to nudne.

Nie wiem, która część tej książki bardziej mnie cieszy.
Historyczna - bardzo przystępnie napisana, łatwa w odbiorze dla popularnego odbiorcy.
Same historie dzieci księży i ich rodzin - poruszające i dobitnie łamiące pewne schematy postrzegania świata.
Część o Utcie Ranke-Heinemann - z tego powstała wielka miłość. A książki U.R.H otworzyły mi oczy na wiele rzeczy.

Tak...

mam mały problem z tą książką. Historie można policzyć na jednej ręce, jakoś mną nie wstrząsnęła - ale może temat jest już maglowany na tyle sposobów że ciężko się wkręcić w problematykę ?

Bardzo ciekawa książka.
Wielokrotnie podczas lektury nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że jest to "dzieło z tezą ", posiadające pewien konkretny, ukryty przekaz. Szerszy niż sam temat książki.

Ciekawie było by poczytać o "racjach obu stron", przedstawić głębsze, psychologiczne spektrum problemu.
Z pewnością jednak książka zmusza do refleksji i zachęca do własnych...

Na półkach: , , , ,

To, że Marta Abramowicz umie świetnie pisać, zauważyłam już w poprzedniej książce. Nie było jednak więcej powodów, by ocenić "Zakonnice odchodzą po cichu" wyżej. Nie wiem, na ile to zasługa mojej zmiany światopoglądu, a na ile zmian w autorce. Nie ukrywam, że również rozczarowałam się i zdumiałam, że historie kończą się tak szybko. Nie do końca umiem sobie wyobrazić, że n...

Miałam nadzieję na więcej opowiadań tytułowych dzieci księży, tych nie było nawet połowy książki. Przez cześć "historyczną" ciężej mi było przebrnąć, ale bardzo podobał mi się rozdział o Ucie Ranke-Hainemann. Chętnie przeczytam jej książkę...

Dyskusje

• 2019