rozwińzwiń

Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica

Okładka książki Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica Marta Abramowicz
Okładka książki Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica
Marta Abramowicz Wydawnictwo: Krytyka Polityczna reportaż
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2018-10-25
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-25
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365853790
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wielka nieobecna.O edukacji antydyskryminacyjnej w systemie edukacji formalnej w Polsce.Raport z badań Marta Abramowicz, praca zbiorowa
Ocena 10,0
Wielka nieobec... Marta Abramowicz, p...
Okładka książki Queer studies - podręcznik kursu Marta Abramowicz, Tomasz Basiuk, Robert Biedroń, Małgorzata Bieńkowska-Ptasznik, Agnieszka Graff, Jacek Kochanowski, Ireneusz Krzemiński, Jerzy Krzyszpień, Paweł Leszkowicz, Anna Świrek, Bartosz Żurawiecki
Ocena 5,8
Queer studies ... Marta Abramowicz, T...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Wybrałem życie Michał Czernecki, Monika Sobień-Górska
Ocena 6,7
Wybrałem życie Michał Czernecki, M...
Okładka książki Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny Beata Chomątowska, Sylwia Chutnik, Patrycja Dołowy, Magdalena Kicińska, Karolina Przewrocka, Karolina Sulej, Monika Sznajderman, Agnieszka Witkowska-Krych
Ocena 7,2
Przecież ich n... Beata Chomątowska,&...
Okładka książki Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos Artur Nowak, Małgorzata Szewczyk-Nowak
Ocena 7,0
Żeby nie było ... Artur Nowak, Małgor...

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
737 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2811
139

Na półkach:

Część książki to ciekawe reportaże, przeplatane cytatami z nauk różnych świętych katolickich. Dalsza część to dawka rzetelnej wiedzy i wywiady. Wartościowa pozycja.

Część książki to ciekawe reportaże, przeplatane cytatami z nauk różnych świętych katolickich. Dalsza część to dawka rzetelnej wiedzy i wywiady. Wartościowa pozycja.

Pokaż mimo to

avatar
461
439

Na półkach:

Autorka opowiada o tym jak to jest być dzieckiem księdza przeprowadzając wywiady z ich dziećmi. Dzieci bardzo cierpiały na brak rodzica. Część wiedziała kto jest ich ojcem a inni dowiadywali się o tym w dorosłym życiu. To dzieci emocjonalnie skrzywdzone którym brakowało ojca. W historiach czuć pustkę, żal i ból. Do własnego ojca nie mogły mówić ojcze a jedynie wujku.
Straszne kiedy ojciec zapiera się własnych dzieci przy obcych ludziach nie chcąc by prawda wyszła na jaw. Nie do wyobrażenia są emocje tych dzieci.
Ale to nie tylko skrzywdzone dzieci, ale tez skrzywdzone kobiety które z wychowaniem dzieci musiały sobie radzić same. Były to czasy gdzie kobieta w ciąży z księdzem była wyklęta przez społeczność i rodzinę od ktorej nie mogła liczyć na  pomoc.
Kobiety zakochane i naiwne, którym mężczyzna-ksiądz dawał nadzieję na stworzenie rodziny i porzucenie kapłaństwa. Część z tych kobiet czekała do starości na ukochanego, którego nigdy się nie doczekała.
Bardzo przykro jest czytać książkę tak przygnębiającą, ale poruszającą ważny problem jakim jest celibat i zamiatanie takich spraw pod dywan. 
Druga część książki opowiada o tym jak na przestrzeni wieków kościół podchodził do celibatu, statusu kobiety w rodzinie i samej rodziny. Widać jak poglądy kościoła ewoluowały w czasie.
Dowiedziałam się też wielu rzeczy o których wcześniej nie miałam pojęcia.

Autorka opowiada o tym jak to jest być dzieckiem księdza przeprowadzając wywiady z ich dziećmi. Dzieci bardzo cierpiały na brak rodzica. Część wiedziała kto jest ich ojcem a inni dowiadywali się o tym w dorosłym życiu. To dzieci emocjonalnie skrzywdzone którym brakowało ojca. W historiach czuć pustkę, żal i ból. Do własnego ojca nie mogły mówić ojcze a jedynie wujku....

więcej Pokaż mimo to

avatar
794
788

Na półkach:

Jako reportaż "Zakonnice odchodzą po cichu"był zdecydowanie lepszy.Tutaj jest mix wszystkiego a tytułowych historii najmniej. Tak czy owak wybrałam to co mnie najbardziej interesowało i dość szybko przeczytałam.

Jako reportaż "Zakonnice odchodzą po cichu"był zdecydowanie lepszy.Tutaj jest mix wszystkiego a tytułowych historii najmniej. Tak czy owak wybrałam to co mnie najbardziej interesowało i dość szybko przeczytałam.

Pokaż mimo to

avatar
182
177

Na półkach: ,

Bardzo ciekawy reportaż i zarazem temat tabu w naszej społeczności. Autorka przedstawiła punkt widzenia kilku osób, matek oraz dzieci księży. Przedstawione sytuacje pokazuję z czym Oni wszyscy musza się mierzyć. Z mojego doświadczenia dodatkowo dodam, że czym mniejsza miejscowość czy wieś, tym gorzej. W dużych miastach to się bardziej rozmywa, człowiek jest bardziej izolowany od społeczności pomimo większego skupiska ludzi. W mniejszych miejscowościach jesteś ( będąc dzieckiem księdza) na językach wszystkich. Co to dzieci są winne? To pokazuje w jakim społeczeństwie żyjemy, w szczególności najbardziej wredni i mało empatyczni są Ci którzy w kościele stoją w pierwszym rzędzie w kościele i powołują się na przykazania, a sami ich nie przestrzegają. I to jest właśnie obłuda.

Bardzo ciekawy reportaż i zarazem temat tabu w naszej społeczności. Autorka przedstawiła punkt widzenia kilku osób, matek oraz dzieci księży. Przedstawione sytuacje pokazuję z czym Oni wszyscy musza się mierzyć. Z mojego doświadczenia dodatkowo dodam, że czym mniejsza miejscowość czy wieś, tym gorzej. W dużych miastach to się bardziej rozmywa, człowiek jest bardziej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
376
238

Na półkach: ,

Reportaż ciekawy, ale zarazem wstrząsający...
Życie dzieci księży nie jest łatwe, a ich matki zawsze są surowo oceniane przez rodzinę i środowisko.
Czy słusznie? przecież nie tylko one przyczyniły się do narodzin dzieci.
Autorka w swojej książce zamieściła wypowiedzi kilku osób, ale postarała się wyjaśnić, myślę, że bardzo jasno, jakie kościół ma poglądy na celibat i jak ocenia kobiety, które urodziły dzieci księży.
Warto przeczytać.

Reportaż ciekawy, ale zarazem wstrząsający...
Życie dzieci księży nie jest łatwe, a ich matki zawsze są surowo oceniane przez rodzinę i środowisko.
Czy słusznie? przecież nie tylko one przyczyniły się do narodzin dzieci.
Autorka w swojej książce zamieściła wypowiedzi kilku osób, ale postarała się wyjaśnić, myślę, że bardzo jasno, jakie kościół ma poglądy na celibat i jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
781
343

Na półkach: ,

(chyba) Każdy z nas zna, znał lub słyszał o księdzu, który ma dziecko. Rzadziej znamy ich dzieci, najczęściej domyślamy się tego. Niestety społeczeństwo jest jakie jest. Książka jest świetne napisana. Szkoda tylko, że do tak niewielu osób, które opowiedziały swoją historię udało się dotrzeć autorce. Przez co pierwsza części genialna a przy drugiej trochę wiało nudą. I tylko za to niższa ocena. Przynajmniej wyjaśnia nam skąd się wziął celibat księży i dlaczego nadal jest utrzymywany. Dobrym posunięciem są wstawki z pism kościelnych o poglądach na kobiety, małżeństwo, dzieci, celibat, kapłaństwo itd.
Niby nie powinnam być zszokowana a jednak hipokryzja i skakanie z kwiatka na kwiatek niektórych księży w tej książce nawet mnie przerosła.
Mam nadzieję, że szybciej niż później nienaturalny dla człowieka celibat zostanie zniesiony i księża będą mogli mieć normalne rodziny. Podejrzewam, że to w dużej mierze uzdrowiło by obecną chorą sytuację.

(chyba) Każdy z nas zna, znał lub słyszał o księdzu, który ma dziecko. Rzadziej znamy ich dzieci, najczęściej domyślamy się tego. Niestety społeczeństwo jest jakie jest. Książka jest świetne napisana. Szkoda tylko, że do tak niewielu osób, które opowiedziały swoją historię udało się dotrzeć autorce. Przez co pierwsza części genialna a przy drugiej trochę wiało nudą. I tylko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1384
169

Na półkach: ,

Kawał dobrej i dobrze udokumentowanej roboty. Sam fakt, że do tak niewielu ( w stosunku do statystyk) dzieci księży udało się dotrzeć i z nimi porozmawiać, jest już znamienny. Panuje społeczna zmowa milczenia - z czego ona wynika? O tym traktuje druga część książki. Dobrze udokumentowana (jak zwykle u pani Abramowicz),z podaniem licznych źródeł i przypisami. Dodatkową wartością nie do przecenienia jest przybliżenie postaci, historii i dorobku Uty Ranke-Heinemann.

Kawał dobrej i dobrze udokumentowanej roboty. Sam fakt, że do tak niewielu ( w stosunku do statystyk) dzieci księży udało się dotrzeć i z nimi porozmawiać, jest już znamienny. Panuje społeczna zmowa milczenia - z czego ona wynika? O tym traktuje druga część książki. Dobrze udokumentowana (jak zwykle u pani Abramowicz),z podaniem licznych źródeł i przypisami. Dodatkową...

więcej Pokaż mimo to

avatar
59
21

Na półkach:

Nie rozumiem utyskiwań, że 1. część książki lepsza od drugiej. Osobiście uważam, że 2. część jest świetna, ponieważ opisuje dokładniej zjawisko posiadania dzieci przez księży - skąd wynika taka, a nie inna postawa kościoła, jak się odnoszą do tego osoby świeckie itd. Historie dzieci księży nie odpowiadają przecież na te pytania. Natomiast wypowiedzi antropolożki, historyka i teolożki rzucają więcej światła na zagadnienie i moim zdaniem są fascynujące wywody.

Nie rozumiem utyskiwań, że 1. część książki lepsza od drugiej. Osobiście uważam, że 2. część jest świetna, ponieważ opisuje dokładniej zjawisko posiadania dzieci przez księży - skąd wynika taka, a nie inna postawa kościoła, jak się odnoszą do tego osoby świeckie itd. Historie dzieci księży nie odpowiadają przecież na te pytania. Natomiast wypowiedzi antropolożki, historyka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
879
412

Na półkach: , , , , , ,

Abramowicz w kolejnej książce nie rozczarowuje.
Drąży, pyta, wściubia nos pod zasłonę milczenia - i chwała jej za to!

Abramowicz w kolejnej książce nie rozczarowuje.
Drąży, pyta, wściubia nos pod zasłonę milczenia - i chwała jej za to!

Pokaż mimo to

avatar
103
103

Na półkach: ,

Pierwsza część książki bardzo dobra, druga część niezwykle się dłużyła i moim zdaniem, można byłoby ją ściąć o ponad połowę.

Pierwsza część książki bardzo dobra, druga część niezwykle się dłużyła i moim zdaniem, można byłoby ją ściąć o ponad połowę.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  954
 • Chcę przeczytać
  573
 • Posiadam
  110
 • 2019
  77
 • 2018
  42
 • Reportaż
  18
 • 2020
  16
 • 2023
  15
 • 2021
  15
 • 2020
  14

Cytaty

Więcej
Marta Abramowicz Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica Zobacz więcej
Marta Abramowicz Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica Zobacz więcej
Marta Abramowicz Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także