Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

ART
Egmont Polska
2018-10-11
2018-10-11
Adam Mickiewicz; Emilia Kiereś; Marianna Sztyma; ART Egmont; Klasyka; Poezja; Lektury; Dzieci; Młodzież; Ballady; Romanse; Romantyzm

Patronaty LC

Okładka książki Świtezianka według Adama Mickiewicza Paulina Kalinowska, Adam Mickiewicz
Ocena 5,0
Świtezianka we... Paulina Kalinowska,...
Okładka książki Rybka według Adama Mickiewicza Paulina Kalinowska, Adam Mickiewicz
Ocena 0,0
Rybka według A... Paulina Kalinowska,...

Mogą Ciebie zainteresować

„Ballady i romanse” Adam Mickiewicz, wydanie kolekcjonerskie z komentarzem Emilii Kieraś - autorki i tłumaczki książek, laureatki Nagrody "Guliwer w krainie Olbrzymów" oraz niezliczonej ilości wyróżnień i nominacji. Publikacja opatrzona jest imponującymi ilustracjami Marianny Sztyma.
Wydanie „Ballad i romansów” w 1822 roku dało początek nowej erze w literaturze polskiej, stało się swoistym preludium do romantyzmu, do rozwoju nowego gatunku literackiego a tym samym do postępowej percepcji słowa, pióra i myśli. To sui generis (łać.szczególny) dialog pomiędzy rozumem a irracjonalnością. To wędrówka dusz, romansu, ludowych opowieści. To wspaniały liryczny głos narratora, symbol świata roślin, zwierząt i niewypowiedzianych słów, swoistej klamry tajemniczości. „Ballady i romanse” to rozmowa psyche i ciała, to połączenie niewypowiedzianej myśli z tajemniczym przekazem ideologii poety a być może nawet ludowej prawdy, powtarzanej z pokolenia na pokolenie.
Nowe wydanie, zachęca do ponownego romansu z Mickiewiczem. Emilia Karaś w bardzo przystępny sposób przedstawiła analizę każdego utworu, opatrzyła komentarzem, a „trudne” słowa zamieniła na współcześnie nam zrozumiałe. Tym samym, zachęca nas do lektury, do powrotu do lat szkolnych, do lat pierwszej fascynacji poezją i słowem. Nie znajdziemy tutaj „ciężkich” opracowań z serii Biblioteka Narodowa, którą pamięta każdy polonista. Tutaj okryjemy przyjemność z czytania, rozkosz dla oczu i spokój duszy.
To nie są proste utwory, i nie ma tutaj miejsca na nudę. To trzeba zrozumieć, przepracować a niekiedy odpowiednio przetrawić, aby ponownie wrócić … Zachęcam każdego, nie tylko uczniów, ale i nas już ciut starszych czytelników. Dajmy się ponownie oczarować „oku i szkiełku” aby tuż za rogiem „Cha, cha! chi, chi! hejża! hola!”.

2005
2005

Ballady i romanse... odświeżone :)

Fantastyczny pomysł na odświeżenie czegoś, co zwykło się - z racji łatki pt. "nuda" - omijać szerokim łukiem, i to nie tylko w szkole... "Ballady i romanse" powstały tak dawno temu i napisane są takim językiem, że nieraz człowiek się może zniechęcić (chyba że lubi się takie właśnie klimaty), ale TERAZ? - przeszkody znikają dzięki świetnym komentarzom Emilii Kiereś i pięknym ilustracjom Marianny Sztyma :)

Warto sięgnąć po tę książkę, NAPRAWDĘ. To nie tylko klasyka, której znajomość powinna mieć miejsce, ale także - kiedy już człowiek zagłębi się w załączone komentarze - garść pięknych opowieści, które swego czasu były naprawdę czymś i to przez duże "C" :) Bez "Ballad i romansów" nie byłoby szalenie dużej części późniejszego dorobku epoki, którą zwykliśmy nazywać romantyzmem :) ... Chyba szkoda by więc było, żeby popadły w zapomnienie, prawda? Omijać je łukiem (szerokim)... też szkoda. Zwłaszcza, że teraz wszystko co niezrozumiałe z perspektywy dwóch stuleci zostało bardzo ładnie objaśnione :)

Bardzo ładnie, ale także ślicznie jeśli chodzi o oprawę graficzną :) Ilustracje i rysunki Marianny Sztyma dają załączonym opowieściom takie trochę drugie, obraz(k)owe życie :) Efekt? Wielkie WOW! :) Dzięki temu odświeżonemu wydaniu klasyki "Ballady i romanse" stają się nie tylko czymś, co - miejmy nadzieję - nie odstraszy już młodego czytelnika, ale także czymś, co staje się nie lada gratką dla wielbicieli klasyki we wszelkiej postaci :) Nasz wieszcz narodowy doczekał się naprawdę przepięknego wydania jednej ze swoich najlepszych literackich prac :)

Polecam!

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

Recenzja także na:

Ballady i romanse... odświeżone :)

Wydawnictwo Egmont wydało z serii ART cykl utworów „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza - poety, którego zna każdy uczeń. To zbiór ballad inspirowanych ludową tradycją. Wydany po raz pierwszy w 1822 r. w Wilnie wyznacza początek polskiego romantyzmu.
Dzieło w dużym formacie, w twardej oprawie, z komentarzem Emilii Kiereś prezentuje się okazale. Całość dopełniają intrygujące ilustracje autorstwa Marianny Sztyma.

Znajdziemy tu utwory m.in. takie jak: „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, „Rybka” z wyjaśnieniami trudnych wyrazów i z komentarzem napisanym prostym, zrozumiałym dla młodszego czytelnika językiem, dopiero co poznającym utwory Adama Mickiewicza.

Jak stwierdza Emila Kieraś nie jest to podręcznik ani praca naukowa, ale osobisty przewodnik po pierwszym dziele naszego wieszcza. Komentarze zostały zamieszczone po każdym utworze na specjalnie oznaczonych żółtych kartkach.

Widać, że pani Emilia jest zafascynowana tematyką romantyzmu, twórczością Adama Mickiewicza. Pisze o nim z pasją. Przemyca różne fakty, ciekawostki z życia naszego poety. Czyta się to z wielkim zainteresowaniem. Myślę, że jest to książka warta przeczytania i przeanalizowania. A także ciekawa pozycja na prezent.
Lilka, lat 17
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

Ballady i romanse, które pisał znany wieszcz, nie są prostymi utworami. Mają bowiem wiele trudnych słów i określeń, których współcześnie się nie używa. Jednak każdy tekst tego wielkiego przedstawiciela romantyzmu, zawiera cenne i trafne komentarze Emilii Kiereś, dzięki którym "nie taki Mickiewicz straszny..." 😉 Ponadto, pod każdym tekstem, zostały wypisane nieznane nam wyrazy, a następnie wyjaśnione. To nie jest żaden podręcznik czy opracowanie szkolne. Jednak przewodnik po "Balladach i romansach", zawiera tyle cennych informacji, o których na lekcjach się nie mówi, a szkoda. Może wtedy zainteresowanie tymi utworami by wzrosło? Warto też wspomnieć o szacie graficznej, która w książce występuje. Powiedzieć, że jest piękna i niesamowita, to trochę za mało. Szczerze powiedziawszy brak mi słów aby określić kunszt pracy Marianny Sztymy, która wykonała ilustracje do tej pozycji. Uważam, że idealnie dopełniają się z tekstem, wspaniale go obrazują. Patrząc na nie, odczuwam taką lekkość, ale też dreszczyk strachu, który towarzyszył mi podczas czytania niektórych utworów, tj."Lilie". Jestem pod wielkim wrażeniem tej publikacji. Od dawna nie czytałam tak wyjątkowej lektury i teraz bardzo się cieszę, że mogłam to nadrobić. Książkę polecam bardzo serdecznie! Myślę, że będzie prawdziwą perełką wśród pozycji, które macie w swoich domowych biblioteczkach. W naszej jest nią z pewnością!

Zanim, moi drodzy, z wielką odrazą pominiecie tę pozycję - zatrzymajcie się na moment i przeczytajcie o niej co nieco. Nie jest to zwyczajny zbiór poezji jednego z najwybitniejszych polskich wieszczów epoki romantyzmu. Jest on bowiem wzbogacony o pewną znaczącą część, a właściwie komentarze. Nie byle jakie komentarze. Emilia Kiereś zechciała podzielić się z nami, czytelnikami, swoim zamiłowaniem do Adama Mickiewicza, którego w ujmujący sposób podziwia.
KONTYNUACJA - http://www.bookparadise.pl/2018/11/ballady-i-romanse-z-komentarzem-emilii.html

Moja recenzja:

Moja recenzja:

Świetne wydanie. Jeśli miałabym podzielić się tym zbiorem Mickiewicza z uczniami, wybrałabym tę właśnie edycję. Wciąga!

Dodaj cytat z książki Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś