Nowości i zapowiedzi tygodnia. Co będziemy czytać?

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.04.2023

W tym tygodniu pod patronatem Lubimyczytać ukażą się cztery książki, a wśród nich: powieść young adult, książka historyczna (kontynuacja „Chłopca w pasiastej piżamie”), powieść kryminalna,a nawet poezja. Po którą publikację sięgniecie najchętniej?

Nowości i zapowiedzi tygodnia. Co będziemy czytać?

„Ten pierwszy ostatni dzień” Adam Silvera tłumaczenie: Agnieszka Brodzik (wyd. We need YA)

Prequel bestselerowej powieści „Nasz ostatni dzień” autorstwa Adama Silvery!

Dwóch nieznajomych spotyka się w dniu, gdy Prognoza Śmierci wykonuje pierwsze telefony.

Zbliża się dzień uruchomienia Prognozy Śmierci i wszyscy zadają sobie jedno pytanie: czy rzeczywiście potrafi ona przewidzieć czyjąś śmierć, czy to tylko mistyfikacja?

Orion Pagan przez większość życia czekał, aż ktoś powie mu, że umrze. Ma poważną chorobę serca i zapisał się do Prognozy Śmierci, żeby w końcu wiedzieć, co nadchodzi.

Valentino Prince właśnie przeprowadził się do Nowego Jorku, by zacząć swoje życie od nowa. Ma przed sobą obiecującą przyszłość. Wykupił Prognozę Śmierci po tym, jak jego siostra bliźniaczka prawie zginęła w wypadku samochodowym.

Ścieżki Oriona i Valentino krzyżują się na Times Square, a oni od razu czują głęboką więź. Ale kiedy rozlega się pierwsza seria telefonów, ich życie zmienia się na zawsze. Chociaż nie są pewni, jak zakończy się ten dzień, wiedzą, że chcą spędzić go razem… nawet jeśli oznacza to, że pożegnanie będzie bolesne.

„Ten pierwszy ostatni dzień” to słodko-gorzka historia, która udowadnia, że życie zawsze jest warte przeżycia go w pełni.

„Córka komendanta” John Boyne tłumaczenie: Ewa Ratajczyk (wyd. Replika)

Długo wyczekiwana kontynuacja „Chłopca w pasiastej piżamie”!

Kiedy dziecko potwora jest winne zbrodni ojca? Wina i współudział mają niejedno oblicze. John Boyne jest mistrzem powieści historycznej. To wspaniała książka, na której emocjonalny wpływ z pewnością nie jesteś przygotowany. – John Irving

Gretel Fernsby od wielu dekad mieszka w okazałym apartamencie w reprezentacyjnej dzielnicy Londynu. Pomimo przerażającej przeszłości wiedzie spokojne i wygodne życie.

Nie opowiada o ucieczce z nazistowskich Niemiec. Nie opowiada o ponurych latach spędzonych z matką w powojennej Francji. Nie opowiada też o ojcu, komendancie jednego z najbardziej znanych niemieckich obozów zagłady. A przede wszystkim nie wypowiada imienia swojego brata.

Pewnego dnia do mieszkania na parterze wprowadza się młoda rodzina. Pomimo wspomnień, które przywołuje kilkuletni Henry, pomiędzy nim a Gretel nawiązuje się nić przyjaźni. Wkrótce potem dochodzi do awantury pomiędzy piękną matką Henry'ego a jego despotycznym ojcem.

Gretel staje na podobnym rozdrożu, na jakim znalazła się dawno temu. Wtedy nie zrobiła nic, teraz, decydując się na uratowanie małego chłopca, ma szansę zmierzyć się z poczuciem winy, żalu i z wyrzutami sumienia. By to zrobić, konieczne może okazać się ujawnienie tajemnic, które skrywała przez całe życie…

„Kim jesteś?” Paweł Leśniak (wyd. Wydawnictwo Nocą)

Zima. Rok 1996. Nieopodal Nowego Sącza odnaleziony zostaje zamordowany młody mężczyzna. Wstępne oględziny wskazują na możliwy powrót seryjnego mordercy, którego nie udało się schwytać ponad piętnaście lat temu.

Do sprawy w ramach pomocy zostaje wyznaczony komisarz Michał Ptak z Komendy Wojewódzkiej z Krakowa, znany ze swojego twardego i często na pograniczu swych uprawnień działania. Atmosfera niepokoju w mieście narasta. Specjalna grupa dochodzeniowo śledcza powołana w celu rozpracowania miejscowego gangu, terroryzującego ulicę miasta nie daje wiary w powrót zabójcy. Jej członkowie są zdania, że są to działania mafii w celu odwrócenia od siebie uwagi miejskiej policji.

Pomimo starań komendy śledztwo szybko się komplikuje, a motywy działania przyjezdnego komisarza z Krakowa zaczynają być podejrzane. Czy morderca wrócił po piętnastu latach? Co łączy ze sobą ofiary? Aby się tego dowiedzieć, policja będzie musiała poszukać odpowiedzi w szemranej przeszłości, jaka wiąże się ze sprawą…

„Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś”  Adam MickiewiczEmilia Kiereś (wyd.  Labreto)

To nie jest podręcznik, ani praca naukowa. To przygotowany specjalnie dla Was przewodnik po „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza, które powstały w czasach dla nas już bardzo odległych, w których mówiło się i pisało zupełnie inaczej niż dziś.

Czy wiecie na przykład, czym były „zawój”, „niewód” albo „szyszak”? A czy wiedzieliście, że pierwszy tom poezji Mickiewicza był w tamtych czasach bestsellerem, a niektóre z jego ballad można czytać jak kryminały z dreszczykiem? W szkole rzadko się o tym mówi, więc zachęcamy, by sięgnąć po tę książkę i zaprzyjaźnić się z Mickiewiczem – tym chłopakiem, który pisząc „Ballady i romanse”, nie miał pojęcia, że staną się one jedną z najbardziej przełomowych książek w historii polskiej literatury.

[zb]


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tereda 05.03.2024 10:33
Czytelnik

Dla mnie nic ciekawego, Może spróbuję Pawła Leśniaka, nie znam go. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niuchacz 18.04.2023 20:37
Czytelniczka

Kontynuacja Chłopca w pasiastej piżamie? Poprzednio wspomniana książka już dawno się moim zdaniem skończyła 😕

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 17.04.2023 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post