Portugalska eskapada

Janusz Niżyński Wydawnictwo: Ridero literatura piękna
Ridero
2018-01-01
2018-01-01

bardzo mi się podobało, wciągłam się i nawet sprawdzałam na GoogleMaps trasy, jakie pokonywali bohaterowie.

"(…) świat jest jak książka. Ci którzy nigdy nie podejmują decyzji o podróży, poznają tylko jej jedną stronę, tę z okładki…".

Ryzyko i lekkomyślność nieodłącznie związane z wyprawą zwaną także eskapadą, zwiastują niebezpieczne przygody. Gdy jeszcze dochodzą do tego płomienny romans, portugalskie krajobrazy oraz sieć intryg, po prostu nie może być nudno.

Janusz Niżyński to z wykształcenia inżynier, a z zamiłowania meloman i publicysta. Autor od ponad dwóch dekad uprawia działalność literacką, której wizytówką jest jedna z najstarszych stron w polskim internecie janusz.nizynski.pl W jego dorobku można znaleźć powieści, netowiska oraz bajki dla dzieci i dorosłych, a także felietony zamieszczane w prasie ogólnopolskiej i korporacyjnej.

Dorota to młoda lingwistka, która w wyniku splotu różnych okoliczności bierze ślub z o wiele starszym od siebie, znanym portugalskim pisarzem, który pod zmienionymi personaliami mieszka obecnie w Starych Babicach. Po jego śmierci, w życiu Doroty pojawia się Manuel – jej pasierb, który przybywa do Polski, by zamknąć sprawy ojca. Ta znajomość, pełna namiętności zaprowadza bohaterkę prosto do Portugalii.

Najnowsza powieść Janusza Niżyńskiego to istny rollercoaster emocji, który w miarę rozwoju toku akcji rozpędza się, zapewniając czytelnikowi mnóstwo wrażeń. Moje początkowe przeświadczenie o tym, że fabuła będzie płynęła sobie jednostajnym rytmem prysło niczym bańka mydlana w momencie, kiedy główna bohaterka przybyła do Portugalii. Dzieje się w tej książce wiele – intryga goni intrygę, tajemnice rodziny Paula Salazara powoli wychodzą na światło dzienne, a przeszłość zatacza koło. Sporo w fabule zaskoczeń związanych z jej wielowątkową konstrukcją, które wpływają na to, że "Portugalską eskapadę" czyta się bardzo przyjemnie.

W prozie autora nie mogłoby zabraknąć miłości i takie uczucie oczywiście w tej powieści się pojawia. Uczucie podszyte wielką namiętnością, ciągłą walką o dominację, swoistą grą dwójki zakochanych. Dorota i Manuel to bowiem dwa niezwykle silne charaktery, które trudno ujarzmić. Z wielkim zaciekawieniem obserwowałam rozkwit ich uczucia, tę widoczną w nich potrzebę postawienia na swoim. Ta swoista gra miłosna, podszyta delikatnym erotycznym wydźwiękiem rewelacyjnie zbudowała cały wątek romansowy, jaki z pewnością zadowoli miłośników tego typu klimatów.

Podczas śledzenia poczynań Doroty w trakcie jej pobytu w rezydencji rodu Salazarów, kreowałam w swojej głowie możliwe scenariusze rozwiązania zagadki podobnych do siebie potomków z obrazów, dziwnych powiązań rodzinnych i tajemnicy bransolety z trucizną. Autor jednak tak wielopłaszczyznowo skomplikował całą fabułę, że nie udało mi się rozgryźć zagadki, której rozwiązanie summa summarum okazało się dość prawdopodobne. Jednakowoż sam etap kreowania przeze mnie możliwych scenariuszy uważam za niezwykle odżywczy dla mojego umysłu.

"Portugalska eskapada" to napisana w epickim stylu wielowątkowa powieść, która przeniesie was w kolorowe i egzotyczne zakątki Portugalii, ale także postawi w obliczu mrocznych tajemnic starych rodów. Jest w tej książce wszystko czego oczekują miłośnicy romansów z dobrze wyeksponowanym wątkiem tajemnicy z przeszłości.

Janusz Niżyński...

• Kindle
  • Biblioteka!
  • Posiadam :)
  • Beenar
  • 00Banda
  • Ebooki/M

Dodaj cytat z książki Portugalska eskapada