Heloiza i jej warszawski Abelard

Ridero
2018-03-01
2018-03-01
humor romans

Osobliwy tytuł i osobliwa książka z osobliwą Helojzą w roli głównej. Ta kobieta zdobyła moje serce. Więcej, cała książka zdobyła moje serce. Intryga goni intrygę od początku do końca. Ale to nie wszystko. Helojza ma dar czytania myśli, co wprawia otaczających ją ludzi w osłupienie. Ona sama unika ich jak może, stylizując się na mroczną i bezduszną osobę. Na jej drodze staje jednak Janusz, którego myśli są dla niej wielką tajemnicą. Co to oznacza? Sprawdźcie sami.
__________________________________________
Książka inna niż wszystkie. Współczesny świat opisany został staromodnym językiem, co sprawia że fabuła jest bardzo ciepła w odczuciu, a zarazem komiczna. Zabawne anegdoty, metafory i wpadki Helojzy nie raz mnie rozbawiły. Szczególnie to, w jaki sposób wykorzystuje swój dar. Trochę przeraziła mnie ilość tekstu na białych kartkach, ale w rzeczywistości strach ma wielkie oczy. Okazało się, że czyta się ją przyzwoicie szybko i z ogromnym zaciekawieniem. Autor nie ustepuję nawet przez chwilę. Prowadzi czytelnika przez kolejne ciekawe wydarzenia, by skończyć całość satysfakcjonującym epilogiem. Jestem bardzo zadowolona z tej pozycji i z chęcią sięgnę po następną książkę autorstwa Pana Janusza.

Najpierw Rudowłosa bawiła mnie do łez a teraz zadanie to przejęła Heloiza. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona całą tą historią bowiem nie spodziewałam się, że będzie mi się ją tak przyjemnie czytać. Oczywiście nie obyło się bez niekontrolowanego parsknięcia śmiechem :) Ale może od początku.
Główna bohaterka Heloiza to mądra i piękna dziewczyna, która od urodzenia ma pewien dar, z którego nie do końca jest zadowolona. Potrafi bowiem odczytywać czyjeś myśli. Momentami stanowi to dla niej nie lada utrapienie, ale też w niektórych sytuacjach jest bardzo pomocne. Gdy dziewczyna rozpoczyna pracę jako sekretarka Janusza Babickiego przywdziewa "inną twarz", jej styl ubierania jest surowy i do tego nosi fryzurę " a'la kolumna" - sam wiceprezes nazywa ją "mumią" :) i stara się przekonać kolegę żeby ją zwolnił. Janusz Babicki - kobieciarz, flirciarz ale też i pisarz, jest totalnie niezainteresowany osobą Heloizy, ale bardzo ceni ją za jej inteligencję i uważa, że gdyby nie ona wiele rzeczy w firmie byłoby niedopracowanych. Ale w miarę upływu czasu pewność siebie i niewyparzony język Heloizy zaczyna intrygować Janusza. I tu rozpoczyna się seria wydarzeń, których nikt się nie spodziewał a wszystko okraszone taką dawką humoru, że czyta się tą książkę z niesamowitą przyjemnością.
"Babcia zawsze mnie pouczała, że lepiej udawać głupszą niż się jest. Bo jeśli można udawać głupszą niż się jest, to znaczy, że nie jest się tak całkiem głupią.. "
Bardzo spodobał mi się ten cytat, który padł z ust Heloizy. Zresztą większość słów, które wypowiadała były dość inteligentne ale też i niektóre rozbrajały na łopatki, momentami miałam wrażenie, że jest strasznie głupiutka. Bohatera przekonała mnie do siebie swoją pewnością siebie, sprytem ale też determinacją w dążeniu do celu. Intrygi, które wymyślała na poczekaniu były wręcz zaskakujące a reakcje Janusza bezcenne. Wymiana zdań między tymi dwojga to mistrzostwo, dawno się tak nie uśmiałam w momencie gdy Heloiza trochę za dużo wypiła a Janusz później zdawał jej relacje z tego co robiła ;)
Podoba mi się styl pisania autora, jego porównania są po prostu przezabawne, przez co książka nie nuży a wręcz zaciekawia. Bohaterowie skradli moje serce a ich poczynania były tak zaskakujące, że aż niemożliwe. "Heloiza i jej warszawski Abelard" jeszcze na długo zostaną w mojej głowie i z chęcią wrócę kiedyś do niej na pewno :) jeśli czytaliście Rudowłosą i tak jak mnie bardzo Wam się podobała to Heloizę z pewnością też pokochacie.

Dodaj cytat z książki Heloiza i jej warszawski Abelard