rozwińzwiń

Filozofia matematyki. Antologia tekstów klasycznych

Okładka książki Filozofia matematyki. Antologia tekstów klasycznych Roman Murawski
Okładka książki Filozofia matematyki. Antologia tekstów klasycznych
Roman Murawski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu filozofia, etyka
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8323212392
Tagi:
filozofia matematyki matematyka filozofia antologia
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Uniwersytet. Wspólnota różnorodności i różnicy Jan Barciszewski, Maria Beisert, Izabela Cytlak, Marek Figlerowicz, Marek Hendrykowski, Łukasz Kaczmarek, Hanna Kóčka-Krenz, Andrzej Legocki, Bogdan Marciniec, Roman Murawski, Wojciech Niedbała, Karol Olejnik, Hubert Orłowski, Tomasz Polak, Eugenia Potulicka, Kazimierz Przyszczypkowski, Tomasz Schramm, Wojciech Skrzydlewski, Ireneusz Stolarek, Justyna Wiland-Szymańska, Edwin Wnuk, Anna Wolff-Powęska, Sławomira Wronkowska
Ocena 0,0
Uniwersytet. W... Jan Barciszewski, M...
Okładka książki Problemy filozofii matematyki i informatyki Roman Murawski, Jan Woleński
Ocena 7,0
Problemy filoz... Roman Murawski, Jan...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
169
74

Na półkach: , , ,

Książka jest zbiorem antologii, czyli tłumaczeń tekstów filozoficznych fragmentów prac matematycznych od starożytności do roku 1931, czyli do momentu odkrycia przez K. Gödla twierdzeń o niezupełności i niedowodliwości niesprzeczności arytmetyki liczb naturalnych, nazwanych od jego nazwiska.
Chapeau bas dla Autora za ogrom pracy włożony w przetłumaczenie większości tych prac, które spisane były nie tylko w języku angielskim, ale niemieckim i holenderskim. Sam wybór tekstów jest jak najbardziej trafny, są one autorstwa kolejno: Platona, Arystotelesa, Euklidesa, Proklosa, R. Descartesa (Kartezjusza),B. Pascala, G. Leibniza, I. Kanta (sic!),B. Bolzano, J.S. Milla, R. Dedekinda, G. Cantora, G. Frege, B. Russella, H. Poincaré, L. Brouwera, A. Heytinga, D. Hilberta, P. Bernaysa. Książkę zacząłem czytać dopiero od części autorstwa B. Bolzana, mniej więcej od jego czasów zaczęto formalizować matematykę. Ponadto od tej części książki występuje znacznie mniej wątków transcendentalnych, metafizycznych i teologicznych, które w początkowych fragmentach książki nużyły mnie na tyle, że zmuszony byłem je pominąć. Za najciekawszy uważam fragment autorstwa D. Hilberta, gdzie omawia on problem udowodnienia niesprzeczności podstaw matematyki przy użyciu metod finitystycznych. Za najmniej ciekawy, a wręcz niepotrzebny uważam fragment autorstwa I. Kanta. Nie bardzo rozumiem dlaczego autorzy piszący o filozofii matematyki uwzględniają w ogóle jego poglądy w swoich opracowaniach. Nie dość, że I. Kant nie wzniósł nic ważnego nie tylko do matematyki, ale i jej filozofii, to część jego poglądów zostało sfalsyfikowanych po odkryciu geometrii nieeuklidesowych i teorii względności (postulowany przez niego aprioryzm czasu i przestrzeni).
W treści znalazłem tylko jeden błąd:
• str. 273., 12. wiersz od dołu, jest: „… dwom różnym funkcjom…”; powinno być: „… dwóm…”.
Podsumowując, jest to ciekawa, a przede wszystkim bardzo wartościowa pozycja pokazująca formowanie się filozofii matematyki na przestrzeni wieków, przy okazji rozwoju samej matematyki. Choć najbardziej przypadła mi końcowa część książki, w której było mniej filozofii, a więcej matematycznego formalizmu.
PS przy okazji tej recenzji chciałbym bardzo serdecznie podziękować Panu prof. Murawskiemu za podarowanie mi (tak, bezpłatne!) 4 książek (w tym tej) Jego autorstwa, wraz z dedykacją!

Książka jest zbiorem antologii, czyli tłumaczeń tekstów filozoficznych fragmentów prac matematycznych od starożytności do roku 1931, czyli do momentu odkrycia przez K. Gödla twierdzeń o niezupełności i niedowodliwości niesprzeczności arytmetyki liczb naturalnych, nazwanych od jego nazwiska.
Chapeau bas dla Autora za ogrom pracy włożony w przetłumaczenie większości tych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Posiadam
    4
  • Przeczytane
    2
  • Matematyka
    1
  • Filozofia
    1
  • Filozofia/Metodologia
    1
  • Może kiedyś
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Filozofia matematyki. Antologia tekstów klasycznych


Podobne książki

Przeczytaj także