Drogocenna ćma

Okładka książki Drogocenna ćma Katherine Woodfine
Okładka książki Drogocenna ćma
Katherine Woodfine Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Tajemnice domu handlowego Sinclairs (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Tajemnice domu handlowego Sinclairs (tom 2)
The mystery of the Jeweled Moth
Dwukropek
2018-06-22
2018-06-22
Jolanta Dobrowolska

Okładka książki Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie Jane Austen, Katherine Woodfine
Fantastyczna J... Jane Austen, Kather...
Okładka książki Zimowa magia Amy Alward, Emma Carroll, Berlie Doherty, Abi Elphinstone, Jamila Gavin, Michelle Harrison, Michelle Magorian, Geraldine McCaughrean, Lauren St. John, Piers Torday, Katherine Woodfine, praca zbiorowa
Zimowa magia Amy Alward, Emma Ca...

„Drogocenna ćma” jest dość udaną kontynuacją pierwszej części cyklu. To książka podobna do swej poprzedniczki, zagadka jest tak samo fascynująca jak w „Pozytywce”, a bohaterowie rozbudowani jeszcze bardziej, nabierają więcej ogłady i dorastają.

Książka utrzymana jest w podobnym klimacie, co poprzednia część, tło wydarzeń stanowi brudny Londyn z XIX wieku. Klimat powieści utrzymany jest przez jej całość, autorka ma dar do opisywania wielu aspektów z tym związanych posługując się rozbudowanym słownictwem pasującym do danej epoki. Historia ujęta w tej części jest bardzo podobna do tej, którą otrzymaliśmy w „Pozytywce”, jednak Woodfine rozbudowała zagadkę i dodała kilka ciekawych smaczków (pod koniec jest wiele odniesień do tego, że główny antagonista był w jakiś sposób związany z rodziną Sophie),dzięki czemu przez książkę się płynie, w żadnym momencie ona nie nudzi. Niektóre jednak fragmenty, dla starszego czytelnika, mogą wydawać się naiwne, wręcz nie do uwierzenia, ale biorąc na to poprawkę, że jest to książka dla młodszej młodzieży, nie jest to aż tak widoczne, a dość łatwe do wybaczenia. Autorka porusza tu wiele różnych tematów, głównie związanych z prawami kobiet, feminizmem czy edukacją dziewcząt, za co wielki plus, ponieważ zrobiła to z wyczuciem. Ponadto bohaterowie powieści dojrzewają i widać to w ich działaniach – nadal są dziećmi, choć z wielkimi bagażami doświadczeń i z wyższym poziomem dedukcji. Ponadto w tej części pojawia się więcej bohaterów, jak np. 14-letnia Mei Lim i jej rodzina, która dodaje do książki klimatu legend i baśni. Jest to kolejny zabieg na plus i ogółem nie mogę doczekać się kolejnej części z nadzieją, że będzie tak samo dobra.

Fajna książka. Polecam

Fajna książka. Polecam

Według mnie druga część cyklu "Tajemnice domu handlowego Sinclairs" jest równie dobra co pierwsza, czyli "Pozytywka". Dzieci oraz młodzież powinny się przy niej świetnie bawić. "Drogocenna ćma" wciąga i zaskakuje a jednocześnie nieco denerwuje starszego czytelnika, który jednak mimo wszystko nie jest tak naiwny jak młodszy odbiorca. Widzi on wszelkie słabe strony tej książki i wie, że pewne zwroty akcji po prostu byłyby niemożliwe w realnym życiu.

Katherine Woodfine znów wysyła Sophie i Lil na bardzo niebezpieczną przygodę. Tym razem pomagają one pannie Veronice pochodzącej z zamożnego domu w Londynie. Mają odnaleźć przepiękną i drogocenną broszkę podarowaną jej przez adoratora. Kim jest jej wielbiciel? Co stało się z broszką? Dlaczego interesują się nią nie tylko nasze bohaterki, ale także mała dziewczynka z China Town?

Sięgnijcie po książkę i sami się przekonajcie.

Dobra książka, lekka w czytaniu z chwilami napięcia. Polecam

Dobra książka, lekka w czytaniu z chwilami napięcia. Polecam

Bardzo przyjemna kontynuacja pierwszej części, utrzymana w tym samym klimacie i podobnym klimacie. Podoba mi się fakt, że Kathrienie za tło akcji wybiera XIX - wieczny Londyn, zdecydowanie czuć klimat. Ponadto poruszono ważne tematy podejmowania pracy oraz nauki przez kobiety, praw kobiet i nie tylko... Sami bohaterowie są przyjemnie.

Sama zagadka dla mnie nie była skomplikowana a poza tym mniej ciekawa niż w pierwszej części, jednak nie banalna i nie nudna. Nadal pozostało wiele tajemnic do odkrycia, są zagadki, intryga, śledztwo... Przyjemnie się czyta.

Sama zagadka dla mnie nie była...

Tak samo dobra, jak pierwsza część! Może nawet lepsza? Po prostu kocham tutaj wszystko!

Bohaterami serii jest czwórka przyjaciół, nastolatków Sophie, Lil, Billi i Joe. Sophie doświadczona przez los jest sprzedawczynią, Lil bogatsza modelką, Billi pomocnikiem portiera a Joe bezdomnym. Łączy ich wszystkich praca w ekskluzywnym domu towarowym Sinclairs w Londynie, a przede wszystkim przygody, które przeżywają. W każdym tomie jest to poszukiwanie skradzionych rzeczy: drogocennego ptaka, broszki i obrazu. Wspólnie razem prowadzą śledztwa i wspólnie narażeni są na niebezpieczeństwa, a nawet śmierć.
Czytając miałam wrażenie, że jestem w dwóch światach „Rozważnej i romantycznej” i „Gangi Nowego Jorku”, ale wierzcie mi w tym dobrym znaczeniu. Autorka przeciwstawiła świat bogatych, arystokratycznych rodzin z brudnym światem morderców i złodziei, a w środku umiejscowiła naszych przyjaciół – którzy nie należą do ani jednego z nich. Mamy więc bale debiutantów, wspaniałe stroje, potrawy, maniery – a po drugiej głód, ubóstwo, pokrętny świat zbrodni złoczyńców. Czyta się trochę z taką naiwnością z punktu widzenia dorosłego, dziecku będzie trochę trudniej, ze względu na specyficzny język, słownictwo i czasy tak mu odległe. Ja jako dorosły czytelnik widzę wiele nawiązań do klasyki kryminału, mamy styczność z Baronem – czarnym charakterem zmieniającym swoją tożsamość, mamy dzielnice chińską z tamtejszą mafią, mamy tajemniczą zagadkę co do przeszłości Sophie. Warto pokazać te pozycje dziecku, temu starszemu, może będzie to przyczynek do zapoznania się w przyszłości z kryminałem.

Druga część jest równie udana jak pierwsza. Choć muszę przyznać, że w tej postać Sophie jakby trochę zblakła, zdecydowanie Lil ją przyćmiła swoją energią i pomysłowością. Poza tym zagadka nie miała w sobie aż tyle uroku, skoro wiadome było kto za wszystkim stoi. Oczywiście, kilka tajemnic zostało do odkrycia, acz tutaj były one bardziej oczywiste, niż w pierwszej części. Mimo wszystko czytało się to wciąż bardzo przyjemnie i na pewno mam zamiar kontynuować przygodę z tymi bohaterkami.

Recenzując pierwszą część kryminalnej serii retro „Tajemnice domu handlowego Sinclairs”
pod tytułem "Pozytywka", napisałam, że czekam na kolejną część.
I oto mamy ją! Nosi tytuł "Drogocenna ćma" i traktuje o kłopotach z wielką broszką.

Tym razem Katherine Woodfine raczy nas dwiema zupełnie różnymi opowieściami,
które łączy niezwykły diament Światło Księżyca.
Jedna opowieść jest o rodzinie z China Town; druga o poszukiwaniu broszki w kształcie ćmy.
Owe poszukiwania prowadzi znana z tomu pierwszego Sophie, oczywiście z przyjaciółmi.
Sophie ma już 15 lat i nadal pracuje w ekskluzywnym domu towarowym Sinclairs.

Rzecz dzieje się w Londynie na początku XX wieku.
Trwa "sezon debiutantek", czyli czas wprowadzania do towarzystwa młodych bogatych dziewcząt.
Zakupy, przymiarki, bale, romanse, oświadczyny, plotki.
Suknie, kapelusze, rękawiczki, torebki, perły.
I zgubiona / skradziona broszka...

W odnalezieniu broszki pomógł Sophie przypadek.
Ale dopiero po tym fakcie zaczyna się właściwa akcja książki.
I to jaka akcja! Niezwykle trudno się od niej oderwać!
Nie poszłam spać, żeby doczytać, co było dalej ;-)

We wszystko wmieszany jest Baron - czarny charakter z 1. tomu,
który terroryzuje biedniejsze dzielnice Londynu.
Jakie są jego plany?
Czy uda się ustalić jego tożsamość?

Co zamierza Sophie?
Jakie znaczenie ma diament Światło Księżyca?
Czy bohaterowie obu opowieści spotkają się?

Pytania można mnożyć, ale na żadne nie dam odpowiedzi ;-P
Sami musicie odnaleźć je w książce. Polecam!

Książka przeznaczona jest dla starszych dzieci,
ale polecam ją również młodszej młodzieży.
Córka już ostrzy sobie na nią zęby :-)
Ja-dorosła też nieźle się przy niej bawiłam :-)

pod tytułem "Pozytywka", napisałam, że czekam na kolejną część.

Tym razem Katherine Woodfine raczy nas dwiema zupełnie różnymi opowieściami,
które łączy niezwykły diament Światło Księżyca.
Jedna opowieść...

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Kryminały
  • Przeczytane w 2019

Dodaj cytat z książki Drogocenna ćma