Love & Gelato

Okładka książki Love & Gelato Jenna Evans Welch Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Love & Gelato
Jenna Evans Welch Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: #GOYOUNG literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2018-07-04
Data 1. wydania:
2016-04-12
Donata Olejnik
literatura dla młodzieży nastolatka pamiętnik poszukiwanie prawdy powieść obyczajowa przygoda relacje rodzinne rozwód tajemnica uczucie
Inne

Oficjalne recenzje i

Włoskie wakacje

Link do recenzji

1161 164 88

Książkę miałam na liście do przeczytania już dosyć długo, ale przypomniałam sobie o niej w momencie premiery filmu na jej podstawie na Netflix. Dlatego po nią sięgnęłam, żeby zobaczyć film. Naprawdę się cieszę, że zabrałam się za tą książkę, bo była cudowna. Relacja Liny i Rena była delikatna, autentyczna i kocham po prostu ich relacje, zresztą tak jak relacje i innymi bohaterami. Dawno nie czytałam książki z motywem jakiejś zagadki czy innej tego typu sprawy do rozwiązania, a bardzo mi się to podobało. Szybko i przyjemnie mi się ją czytało, chyba przez to że mega skręciłam się w sprawę z pamiętnikiem i byłam po prostu ciekawa tego co będzie dalej, chociaż niektóre wątki były do przewidzenia.

Wakacyjny romans młodzieżowy we włoskim klimacie. A mimo to pozostaje w pamięci na dłużej. Główna bohaterka próbuje odkryć losy jej matki, co okazuje się nie być takim prostym zadaniem. Odpowiedzi na zagadki są niebanalne, co angażuje czytelnika w historię Liny.

"– No wiesz, ludzie przyjeżdżają do Włoch z różnych przyczyn,
ale zostają zawsze z tych samych dwóch powodów.
– Z jakich?
– Miłości i gelato.
– Amen – spuentował Howard".

Ja jeżdżę do Włoch z powodu słońca, niepowtarzalnego jedzenia, pięknych ludzi, melodyjnego języka i klimatu, którego nie ma w żadnym innym miejscu na świecie. Uwielbiam Italię i wszystko co się z nią wiąże; od urokliwych uliczek, po włoską Serie A. Co więcej, dziwię się, gdy ktoś mi mówi, że nie lubi Włoch (na szczęście takich osób nie ma dużo ;) ). Gelato też lubię, ale nie aż tak jak pizzę. A jeśli kiedykolwiek miałabym zostać na stałe we Włoszech, to właśnie z jej powodu. A czy zostałabym we Florencji z powodu miłości?

"Florencja to idealne miejsce, by się zakochać,
co równocześnie oznacza, że to najgorsze miejsce na złamane serce".

Nie miałam (jeszcze) okazji zakochać się we Florencji. Jednak do Włoch wracam regularnie, więc myślę, że prędzej czy później w moich podróżach pojawi się i ona. Jak na razie musi mi wystarczyć taka Florencja, jaką pokazała mi Jenna Evans Welch. A pokazała mi bardzo ładną Florencję. Opisy miejsc są plastyczne, tak, że w wyobraźni widziałam i most, na którym kilkanaście lat temu siedziała mama Liny z ukochanym, i tajemniczą piekarnię, i wreszcie cmentarz, który stał się nowym mieszkaniem dziewczyny.

"I dlaczego musiał mnie nazwać "cichą"? Nienawidziłam tego określenia. Ludzie zawsze używali go w taki sposób, jakby odnosiło się do jakiegoś upośledzenia. I tylko dlatego, że nie od razu okazywałam emocje, uważali mnie za nieprzyjemną albo arogancką".

W tym momencie poczułam ogromną sympatię do Liny, bo... jest taka jak ja. Niby Autorka opisuje Linę, ja jednak będę utrzymywać, że to o mnie ;)

Co jest fajnego w książce Love & Gelato? Opowiada o takiej delikatnej, kruchej, pierwszej miłości. Bohaterami są nastolatkowie, którzy są sympatyczni, autentyczni i prawdziwi. Ich relacje są naturalne i zachęcają, by poznać ich bliżej i zaangażować w ich codzienność.

A co mi się nie spodobało w książce? To, że Lina jest w gorącej wodzie kąpana, jeśli chodzi o pamiętnik jej mamy. Działa, zanim zdąży pomyśleć, a już na pewno zanim przeczyta dziennik do końca. I w tym przypadku pojawiło mi się lekkie zagięcie czasoprzestrzeni. Mianowicie, w momencie, gdy Lina i Ren jechali do Rzymu, dziewczyna niemal kończyła już lekturę pamiętnika. I choćby nie wiem jak gruby był ten zeszyt, to na pewno zdążyłaby przeczytać go podczas godzinnej podróży pociągiem. Wtedy nie zrobiłaby afery w Rzymie i nie wyszłaby na idiotkę... Tak, tak, wiem, że wątki nie połączyłyby się w spójną całość, jednak dla mnie to zbyt naciągane.
Nie przepadam także za tym, gdy w tekst wplątane są obcojęzyczne zwroty. W Love & Gelato jest ich całkiem sporo. Język włoski jest piękny i melodyjny, jednak wolę go w wersji mówionej, niż pisanej (pewnie dlatego, że go nie znam). A poza tym jestem leniwa, dlatego nie chce mi się co kilka zdań odrywać od czytania, by sprawdzić tłumaczenie.

Lubię książki młodzieżowe. Może dlatego, że już powoli zaczynam zapominać swoją młodość i fajnie jest sobie przypomnieć te pierwsze zakochania. Love & Gelato spełnia swoją rolę. Książka jest ciepła, relaksuje i wprowadza w dobry, melancholijny nastrój. Polecam, zwłaszcza w leniwe, letnie popołudnia.

"– No wiesz, ludzie przyjeżdżają do Włoch z różnych przyczyn,
ale zostają zawsze z tych samych dwóch powodów.
– Z jakich?
– Miłości i gelato.
– Amen – spuentował Howard".

Mam mocno mieszane uczucia. Ogólnie to skończyłam ją w jeden dzień, bo było bardzo lekka i przyjemna. A ten vibe Włoch? Po prostu bajka. Z drugiej strony niesamowicie mnie irytowało zachowanie jej matki. Kocham go, a jednak jego, nie jednak tego, wróc jednak tamtego. Jakby wtf. A nasza główna bohaterka brała przykład z matki. Kocham tego, ale ten jest przystojny, ale ten uroczy, ale wolę tego. Mamy dosłowną powtórkę z rozrywki. Koniec też był w ogóle jakiś nieprawdziwy i wymyślony jakoś na szybko. Ale ta wysoka ocena jest za dopracowane charaktery. Np. Howard, którego uwielbiam

All the love - Jula

Książka mi sie bardzo spodobała. Jak ją czytałam czułam się ja na wakacjach we Włoszech. Nawet więcej chce sie zapis na kurs włoskiego przez nią

Długo się zastanawiałam, jak ocenić tę książkę. Czy 10/10 to nie będzie za dużo? Pewnie znajdzie się wiele osób, które powiedzą, że to przecież taka banalna młodzieżówka, dość przewidywalna i szablonowa, bo choć rzecz dzieje się we Włoszech, to konstrukcja historii przypomina amerykański film. Jednak mnie ona urzekła. Ja po prostu uwielbiam tego typu książki (filmy zresztą też), a historia wcale nie jest taka banalna. Przede wszystkim „Love & gelato” to bardzo przyjemna książka i mnie osobiści bardzo wciągnęła. Zwłaszcza wątek ojca Liny i dlaczego mama przez tyle lat ukrywała kim on jest. Być może był on przewidywalny, bo tak na prawdę nie było tu zbyt dużych możliwości, a jednak mnie zakończył. Podobało mi się, jak dziewczyna odkrywała, jak jej mama żyła we Florencji, jakby poznawała ją od nowa. Wątek miłosny trzymał mnie w napięciu tylko na początku, potem był do przewidzenia, co mi absolutnie nie przeszkadzało, a sprawiało tylko, że coraz bardziej kibicowałam dwójce głównych bohaterów. Można powiedzieć, że ich bardzo polubiła, czułam tę chemię między nimi i to jak się fajnie ze sobą dogadują. Podobał mi się również styl autorki, prosty i współczesny, a książkę szybko się czytało. To było moje pierwsze spotkanie z Jenna Evans Welch, ale na pewno nie ostatnie, bo już od razu zabieram się za kolejną jej książkę! Widziałam w innych recenzjach, że ludzie czepiali się sposobu w jaki autorka opisywała Włochy oraz Włochów. Mi tam nic nie przeszkadzało. Nigdy nie byłam w tym kraju, natomiast autorka spędziła tam trochę czasu, więc zakładam, że wiedziała, o czym pisze!
Podsumowując, fabuła, bohaterowie, styl autorki i piękna okładka, to wszystko spowodowało, że „Love & gelato” mogę zaliczyć do jednej z moich ulubionych książek.
Jedyny minus – takie rzeczy dzieją się tylko w książkach ;) Ja w wieku 18 lat pojechałam do Francji na 10 dni i cholera jasna, żadnego przystojnego Francuza nie spotkałam, ani się nie zakochałam, no chyba, że w południowej Francji!

Zauroczyła mnie. Tak totalnie mnie wciągnęła w klimat Włoch, wakacji i ciepłych promieni słońca i looodów. Romans jest dla mnie tak magicznie nieprzeciętnie idealny. Tak bardzo spodobały mi się kreatywnie zabawne teksty i niespotykany zwrot akcji, przeżywałam to razem z nimi! Nie chciałam wracać z tych wakacji :(

Całkiem fajna, odprężająca (pomimo trudnych wątków) młodzieżówka. Chociaż część fabuły była dość schematyczna i przewidywalna, to jednak pewne elementy były zaskakujące.
Książka przede wszystkim była napisana z pomysłem, do tego opowiadała w fantastyczny sposób o Florencji co powodowało, że czytało się bardzo lekko i przyjemnie. Polecam.

Sięgnęłam po tę książkę, aby oderwać się o psychicznie obciążającej sytuacji w kraju. Taki mały detoks psychiczny. Miłość, inny kraj i nie moje problemy.
Pod względem oderwania się od rzeczywistości książka jak najbardziej spełniła swoją rolę - pomogła mi zapomnieć. Jednak po raz kolejny uświadomiłam sobie, że na niektóre młodzieżówki jestem już trochę za stara.
Wątek miłosny rozwija się tu w ekspresowym tempie - zaledwie w kilka dni prowadzi do wielkich wyznań i dramatycznych dla bohaterki sytuacji. Takie instant love. Bohaterowie są średnio dobrze wykreowani, ale w sumie nie ma tragedii. Pojawiło się w Love & Gelato kilka motywów, których nie lubię, np. zrywanie z kimś dla kogoś innego. Nie lubię tego ani w świecie literackim, ani też w rzeczywistości, bo strasznie to szczeniackie.
Na plus przemawiają tu opisy Florencji i jej zabytków oraz przytoczone legendy. Oraz mieszkanie na starym cmentarzu.

Wątek...

Nie należy mieć większych oczekiwań co do tej pozycji.
Główna bohaterka jest przyjemna ale lekko bezbarwna. Na plus można wsiąść opisy zabytków we Florencji i legendy.

Nie należy mieć większych oczekiwań co do tej pozycji.