Drogi do szczęścia. Rozmowy z siostrami zakonnymi

Okładka książki Drogi do szczęścia. Rozmowy z siostrami zakonnymi
Marzena Juraczko Wydawnictwo: Bernardinum reportaż
reportaż
Bernardinum
2018-05-28
2018-05-28
katolicyzm chrześcijaństwo życie chrześcijańskie zakonnica zakon wywiad wiara religia

Na ogromny plus tej książki należy zaliczyć dobrze dobrane osoby do wywiadów - ciekawe jako zakonnice, ciekawe ze względu na drogę powołania, ale też interesujące jako po prostu osoby. Co zresztą bardzo fajnie pokazuje, że osoby zakonne to tacy sami ludzie jak inni - mający jakieś hobby, pasje i coś co lepiej idzie albo coś co gorzej i wtedy trzeba bardziej popracować. Jednak minus to trochę słaby sposób prowadzenia wywiadów - część pytań jest dosyć przewidywalna, ale też odpowiedzi niewiele wnoszą, oprócz lekko "propagandowego" trochę spojrzenia. Brakuje trochę pokazania, że bywa trudno, albo że bywało i udało się przezwyciężyć itp. Tutaj wszyscy są szczęśliwi - choć w sumie to wynika z tytułu ;) - i może dlatego chwilami ma się wrażenie, że zbyt dużo tego lukru. Jednak są momenty, gdzie autorce udaje się poprzez jakiś wątek lub jakieś pytanie dotrzeć do ciekawej opowieści interesującej osobowości i to są najlepsze części z tej książki, dla których warto po nią sięgnąć.

Książka burzy wszelkie schematy, jakie człowiek ma odnośnie sióstr zakonnych. Już nie są one jedynie zamkniętymi w swoich klasztorach kobietami. Książka przedstawia je jako bardzo charyzmatyczne, pracowite, pogodne i zakochane w Panu Bogu kobiety.
W świecie, kiedy to człowiek tak bardzo szuka szczęścia książka ta daje nadzieję, że można jednak odnaleźć szczęście. Polecam szczerze wszystkim. Dosłownie wchłonąłem tę książkę.

„Drogi do szczęścia” uważam za naprawdę dobrą i wartościową lekturę. Czytając rozmowy z siostrami zakonnymi możemy popatrzeć na własne życie, na to w jaki sposób realizujemy swoje powołanie. Jest to lektura godna polecenia absolutnie wszystkim. Już dawno nie czytałem tak dobrej książki o wierze, Bogu, swoich wyborach...

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja książki na...

Znam wiele sióstr zakonnych. Jedne są dla mnie wzorem, drugie wydają mi się być oderwane od rzeczywistości.

Wydawnictwo Bernardinum wydało publikację w formie wywiadu. Marzena Juraczko rozmawia z siedmioma niezwykłymi kobietami – pełnymi pasji, Boga, radości. Ta książka mnie zachwyciła, pokazała oblicze sióstr z nowej perspektywy – jako kobiety zwyczajne, po ludzku wątpiące i szukające, a przy tym spełnione i pewne, że są na dobrej drodze. W trakcie lektury opowiadałam mężowi co czytam, stwierdził, że też chce je poznać (a to największa rekomendacja!).
Każda z zakonnic to odmienna historia. Łączy je powołanie do życia konsekrowanego – dzieli droga, którą przeszły. Siostry żyją w różnych zgromadzeniach, pracują w innych miejscach, żyją niby podobnie, lecz każda na swój własny sposób.
"Czuje się Siostra wolna?

Jestem zupełnie wolna! Moją wolnością jest Jezus, w którym żyję, poruszam się i jestem. Z mojej perspektywy to raczej wszyscy po tej drugiej stronie rozmównicy są za kratą. (śmiech) A wolność poprostu jest w nas!
Str.215"
Siedem różnych historii. Siedem kobiet. Opowieść wciągająca. Osobiście często nie myślę o tym, że wokół mnie żyją tak szalone kobiety. Szalone swoim spełnieniem i szczęściem. Dowodzą tego, że można być wolnym nawet wtedy, gdy jest się zupełnie zależnym od decyzji innych. Pokazują jak żyć twórczo i pełną piersią. Dają masę mądrych przemyśleń i nadzieję na to, że są na świecie ludzie, którzy kochają Boga tak mocno, że poświęcają dla Niego wszystko.

Polecam tę opowieść każdemu – bez względu na to czy wierzy, czy nie. Myślę, że warto spojrzeć czasem na świat z perspektywy innej niż moja. Ta książka takie spojrzenie daje z każdym kolejnym zdaniem. Polecam!

Marzena Juraczko Drogi do szczęścia. Rozmowy z siostrami zakonnymi Zobacz więcej