Imigrant na Wyspach. Jak odnalazłem się w UK

Imigrant na Wyspach. Jak odnalazłem się w UK
Bernardinum
2018-05-17
2018-05-17
emigracja Wielka Brytania reportaż relacja reporterska dobra książka funt fajna książka

Okładka książki Rubieże Rzeczywistości. Antologia. Tom 3 Jarosław Boryś, Kamil Bury, Przemysław R. Cichoń, Kamila Ciołko-Borkowska, Ewa Demska, Tomasz Fąs, Jacek Fleiszfreser, Jurjan, Jakub Karbownik, Marek Kolender, Magdalena Kowal, Marcin Kowal, Dariusz Kraszewski, Hanna Lejer, Sonia Lipska, Tadeusz Meszko, Maria Peplińska, Maja Podolska, Piotr Prokopowicz, Anna Sikorska, Marek Tomasik, Robert Zawadzki
Rubieże Rzeczy... Jarosław Boryś, Kam...
Okładka książki Rubieże Rzeczywistości. Antologia. Tom 2 Weronika Andrzejewska, Tomasz Andrzejewski, Lech Baczyński, Kamil Bury, Przemysław R. Cichoń, Kamila Ciołko-Borkowska, Tomasz Fąs, Jacek Fleiszfreser, Janusz Jurgielewicz, Bruno Kadyna, Jakub Karbownik, Marek Kolender, Weronika Kossowska, Magdalena Kowal, Marcin Kowal, Dariusz Kraszewski, Aleksandra Kuźma, Hanna Lejer, Sonia Lipska, Karol Matlachowski, Marek Myszograj, Piotr Niwa, Maja Podolska, Paulina Remus, Karol Senator, Anna Sikorska, Gabriela Sowińska, Justyn Julian Talaga, Wojciech Terlecki, Marek Tomasik, Anna Turzyńska, Paweł Użwa, Robert Zawadzki
Rubieże Rzeczy... Weronika Andrzejews...

Autor ukazał życie w Wielkiej Brytanii z punktu widzenia emigranta. Zdarzały się tu zabawne historie, były też opisy konfliktu między Irlandczykami a Brytyjczykami. W zależności od rejonu z pracą też nie zawsze jest tam kolorowo. Czasami jest jej brak, podobnie jak w Polsce. Tyle, że tam państwo dopłaca i wspomaga tych, którzy mało zarabiają lub mają dzieci. Czytało się przyjemnie i z zaciekawieniem.

Poczucie humoru autora zabija :D Gość jest świetny :D Przedstawił życie na Wyspach w taki sposób, że nie powstydził by się tego sam Jaś Fasola. Gorąco polecam! :D

2030

O emigracji za chlebem do Wielkiej Brytanii już się wiele można było naczytać. Niektóre relacje było interesujące, niektóre wystawiały niechlubne świadectwo naszym rodakom. Biło w oczy malkontenctwo, bezinteresowna zawiść, narzekania na ciężką fizyczną pracę. Niektórzy rzeczywiście czasem kiepsko trafiali, ale sami byli sobie winni poprzez nieznajomość języka, nieobycie z kulturą anglosaską.
Mimo wszystko warto sięgnąć po opowieść Marcina. Wyróżnia ją lekkie pióro, talent gawędziarski narratora oraz pokora w stosunku do opisywanej rzeczywistości.
jedna z dygresji traktuje o wyprawie jeszcze studenta do programu Work and Travel na Alaskę, który zahartował go i przygotował na perypetie.
Najpierw tradycyjnie na angielskiej ziemi trzeba było znaleźć rozsądne zatrudnienie i wynająć lokal. Fajnie, że najpierw pewien czas- bodaj 6 m-cy spędzili w Dover, a potem przenieśli się do Londonderry. Akurat w Irlandii Północnej niewiele spędziłam czasu, więc ta część relacji szczególnie mnie zaciekawiła.
Marcin przytacza kuriozalne przeżycia, które np zafundowały mu agencje pracy tymczasowej. Spotykał z narzeczoną a później żoną różnych ziomków,jak np specyficznego Mańka czy osławionego kombinatora Radka. szczyt polskiego tupetu,chamstwa i zadufania w sobie, który okradał sąsiadów na prąd.Poza tym oburza roszczeniowa postawa Polaków,którzy gdy stracili posadę wolą żyć z benefitów,niż poszukać uczciwej pracy.
Sympatyczne portrety autochtonów-dziwaków, z którymi zetknął go los.
Marcin Kowal przedstawi kreatywność mieszkańców Irlandii Północnej,liczne podobieństwa do Polaków i swobodne podejście do procedur, których ślepo trzymają się Anglicy. W Dover donosi o mrożących krew w żyłach spotkaniach trzeciego stopnia z mewami,którym śmieciarze pozwalają na buszowanie w odpadkach, gdyż ptaki lepiej sortują śmieci niż niejeden Anglik. Kompendium przydatnej informacji, refleksji o różnicach kulturowych, dowcipnych anegdot. Dużo dowiadujemy się o szoku kulturowym i mentalności Anglików. Na dodatek z humorem i doświadczeniem. Lektura dostarcza nie tylko wiedzy, ale i godziwej rozrywki, więc gorąco polecam.

"Imigrant na Wyspach-jak odnalazłem się w UK" autorstwa Marcina Kowala to spora dawka fantastycznej historii! .
Na uznanie na pewno zasługuje warsztat pisarski autora. Lekki i wyważony wciąga w historię i sprawia, że nie sposób się od niej oderwać. Autor pisze w sposób niezwykle obrazowy i humorystyczny, a opowiadana historia zaciekawia od samego początku. Widać, że Marcin Kowal ma duży dystans do siebie i świata oraz jest spostrzegawczym obserwatorem. .
Autor w bardzo prawdziwy sposób ukazał temat emigracji zarobkowej Polaków. Pokazuje, z czym nowo przybyły musi się zmierzyć, jak przygotować do wyprawy i na co zwrócić szczególną uwagę. Książka ta nadaje się więc idealnie jako poradnik dla tych, którzy mają w planach emigrację. Znajdą tu bowiem wiele rad i ostrzeżeń popartych solidnymi dowodami. .
W książce znajduje się również krótki wątek historyczny Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. opowiedziany w ujmujący, przystępny i ciekawy sposób. Każdy więc znajdzie tutaj coś dla siebie. .
Oprócz tego nie wolno nie wspomnieć o wydaniu! W książce znajduje się wiele fotografii, do których bardzo często autor dołączył zabawne komentarze. Sprawiają one, że cała historia nabiera jeszcze większej autentyczności, a czytelnik może poznać miejsca, o których autor wspomina, a uwierzcie mi, że niektóre są tak przepiękne, że aż marzy się o podróży na Wyspy. .
Jeśli szukacie więc książki o życiu poza krajem, radzeniu sobie z problemami i walce o marzenia, to bez wątpienia ta pozycja jest dla was. Wyśmienity styl, pasjonująca historia, cenne uwagi i mądre spostrzeżenia to tylko nieliczne elementy, które znajdziecie w tej książce. .

Książka, której temat jest nadal bardzo aktualny. Czytaliście? Dajcie znać, co sądzicie. Macie dopiero a planach? To poczytajcie niżej, jakie ja mam po przeczytaniu jej wrażenia. Nie znacie, nie wiecie co to za książka i czy warto po nią sięgnąć? Zdradzę Wam, czy według mnie jest godna uwagi.

Pozycja ta jest wrzucona w kategorię faktu. I słusznie, bo Autor opisuje własne doświadczenia związane właśnie z wyjazdem do UK. Wielu Polaków o tym myślało lub to zrobiło i choć teraz różnie może być ze względu na Brexit, to jednak spora część sobie chwali przeniesienie się na wyspy. Ile jest w tym prawdy? W tej książce uszczkniecie odrobinę wiedzy takiej bardziej obiektywnej, niż często wyssanej z palca przez krewnych, którzy pojechali, a później wmawiali tym, którzy zostali w kraju, że tam jest tak cudownie.

Autor, czyli Marcin Kowal, bardzo ciekawie opisuje swoje doświadczenia. Wyjazd, ciężka praca, nie zawsze było kolorowo. Podszedł mi język i styl pisania. Czyta się lekko, szybko i przyjemnie.

Co samo wydawnictwo napisało o tej książce?

"Osobista książka o życiu w Wielkiej Brytanii. Opowieść o tym, jak wygląda każdy kolejny dzień polskiego emigranta ekonomicznego. Jak my – Polacy – odnajdujemy się w kulturze brytyjskiej, a jak kultura brytyjska odnajduje się z nami.

Relacja reporterska, żywcem wycięta z osobistych doświadczeń autora i osób, które spotkał na miejscu. Autor spędził już prawie pięć lat na Wyspach. Początkowo mieszkał w Anglii. Kiedy pierwsze starcie z kulturą brytyjską miał już za sobą, postanowił przenieść się do Irlandii Północnej. Tam odkrył, że ta specyficzna część Zjednoczonego Królestwa rządzi się swoimi własnymi prawami. Dowiedział się, że IRA, terroryści i konflikt etniczno-religijny pomiędzy sąsiadami nie jest jedynie wzmianką w podręczniku historii, a problemem dnia codziennego. I wszystko musiał zacząć od początku.

Książka jest opisem relacji polsko – brytyjsko – irlandzkich. Można ją również traktować jako swoistego rodzaju poradnik, jak odnaleźć się na Wyspach. Zawiera solidną porcję wskazówek i opis wszystkich najważniejszych aspektów życia w angielskim świecie:

od pracy począwszy – dlaczego magistrom opłaca się wyjeżdżać na zmywak;
przez język angielski – jak radzą sobie na Wyspach osoby bez jakiejkolwiek jego znajomości;
mieszkanie – od ciasnego pokoju po mały domek pośród północnoirlandzkich szeregowców;
pogodę – stabilnie deszczową;
krajobrazy – niezmiennie piękne;
po historię – burzliwą i kłopotliwą.

Książka odpowiada również na podstawowe pytanie ostatnich czasów: Jak to wszystko łączy się z osławionym BREXITEM? Słowem, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: od siarczystego humoru po całą serię ciekawych osobowości wpasowanych w wiecznie zaskakujący brytyjski świat."

Jest w tym wiele prawdy. Można wręcz traktować tę książkę jako poradnik, pomoc w podjęciu decyzji o wyjeździe i w tym, jak sobie z tym wszystkim poradzić. Najzabawniejsze są docinki typu "stabilna deszczowa pogoda" 😂 Tak, można się uśmiać do łez czytając niektóre fragmenty.

Sama książka wydana jest cudownie. Śliski papier, piękne jakościowo zdjęcia. Po przeczytaniu jej, kiedy się ją bierze znów do ręki, ogląda się ją niczym album ze zdjęciami.

Polecam dla rozluźnienia, żeby się pośmiać, poznać kulturę tak rozsławionych u nas Wysp. Ciekawa i przystępna lektura "na lekko" 😊

Za możliwość przeczytania i absolutnie cudowną dedykację dziękuję Autorowi! To było coś innego, coś nowego dla mnie i niezwykle ciekawego. Gratuluję świetnie wydanej książki.

Pozycja ta jest wrzucona w kategorię faktu. I słusznie, bo Autor opisuje...

Kolejna świetna książka opisująca PRAWDZIWE oblicze pracy i życia za granicami Polski. Autor bardzo celnie opisuje społeczeństwo, pracę (często ciężką),barierę językową, jazdę samochodem i wiele innych angielskich rzeczy po zwykły opis zwykłych miasteczek na Wyspie.
Bardzo "pożyteczna" książka oczywiście dla tych którzy lubią i poczytać lekkie historie i dowiedzieć się czegoś o jakże innej kulturze od naszej.

Książka zdobyła moje serce w momencie, kiedy autor odniósł się do swojego rodzinnego Lublina jako początku swojej podróży - też jestem z tego właśnie miasta! Jednak za dziełem Pana Kowala nie stoi jedynie mój lokalny patriotyzm - "Imigrant" to po prostu bardzo błyskotliwie napisana, pełna anegdot oraz przydatnych informacji i wskazówek książka podróżnicza. Narracja autora sprawnie przeskakuje pomiędzy różnymi okresami i wyjazdami, jednak czytelnik ani trochę nie czuję się tym wszystkim skołowany. Niesamowicie trafne komentarze pisarza nadają humorystyczny i nieco satyryczny wydźwięk całości, co tylko dodaje uroku wydawnictwu. Jedna z lepiej napisanych książek, z którymi miałem ostatnio do czynienia. Wisienką na torcie są piękne fotografie brytyjskich krajobrazów i miast.

#167 - Imigrant na Wyspach - Jak odnalazłem się w UK - Marcin Kowal

#28/52/2019

To kolejna wspaniała książka, którą mogłyśmy poznać razem z Ewą, dzięki Wydawnictwo Bernardinum.

Ewa coraz chętniej słucha czytane przeze mnie książki, a szczególnie te przygodowe i podróżnicze.

Prawie 300 stron - osobistych doświadczeń autora, pokazujących na co zwrócić uwagę, gdy chcemy pojechać na Wyspy.

Przepiękne - barwne i bardzo ciekawe ilustracje stanowią idealne dopełnienie dla tej książki.

#167 - Imigrant na Wyspach - Jak odnalazłem się w UK - Marcin Kowal

#28/52/2019

U kogo podczas ostatnich kilkunastu lat pojawiała się myśl o wyjeździe z Polski? Niektórzy nigdy nie zdecydowali się na ten krok, jak ja, ale ponad 1 mln Polaków nie mając nic do stracenia, lub licząc na pozytywne zmiany w swoim życiu wyruszyła na Wyspy. Wśród rodziny i znajomych mam kilka takich przykładów. Czekają teraz z niepewnością na decyzje odnośnie Brexitu i od nich uzależniają swój dalszy pobyt na Wyspach.

Temat jest dla mnie na tyle ciekawy, że z chęcią przeczytałam "Imigranta na Wyspach". Książka została wydana w 2018 roku, zawarte w niej informacje i osobiste doświadczenia autora są więc bardzo świeże. Rozpiętość poruszanych tematów jest spora, a podana w lekkim, zabawnym stylu sprawia, że książkę czyta się szybko i z ogromną przyjemnością. Autor nie męczy nas suchymi danymi pokazując wyspiarski świat przez pryzmat wielu zabawnych przygód, których doświadczył on, lub jego znajomi. Niektóre z nich są wręcz absurdalne, jak przewożenie mięsa świni w walizce, która zaczęła krwawo przeciekać na lotnisku, szkolenia z obsługi drabiny, czy paraliż kraju gdy spadnie kilka centymetrów śniegu.

Książkę można traktować jako ciekawy przewodnik dla planujących wyjechać na Wyspy, niekoniecznie na stałe. Pokazuje na co zwrócić uwagę, które tematy mogą okazać się problematyczne. Każdy kto planował wyjazd, lub go zrealizował, znajdzie w niej sytuacje, z którymi będzie się utożsamiał i poczyta o nich z uśmiechem na ustach. A autorowi z pewnością nie można odmówić dystansu, zmysłu obserwacji i humoru.

Żywo, ciekawie. Treść pozwala zobaczyć jak wygląda Wielka Brytania od kuchni, jak wyglądają relacje, codzienne życie.

• Samoloty
  • Targi Książki Kraków 2018