Małe wielkie rzeczy

Insignis
2018-09-19
2018-09-19
Joanna Hardukiewicz-Chojnowska
Biografie Literatura faktu Henry Fraser wypadek paraliż trudności pokonywanie życie

Oficjalne recenzje i

Każdy dzień jest dobrym dniem

841 1 260

Jeden skok, który wszystko zmienił… Autobiografia sparaliżowanego mężczyzny, który po wypadku, jakiego doznał jako nastolatek, próbuje dostosować się do nowej rzeczywistości. Szczera, przekazująca emocje i informacje medyczne takie jakimi są bez udawania. Z książki wylewa się optymizm i wsparcie ludzi dzięki którym bohater i autor jest teraz tu gdzie jest i robi to co potrafi i co sprawia mu radość. Żywię nadzieję, że wraz z rozwojem medycyny i nauki będzie możliwość przywrócenia osób niepełnosprawnych do pełnej lub chociaż znacznej sprawności. Przeczytana błyskawicznie i z przyjemnością w ramach lipcowego wyzwania #LC 2022 – Przeczytam cienką książkę do 200 stron, polecam.

Prawdziwa historia Henrego który został sparaliżowany od szyi w dół. Chłopak pomimo swojej niepełnosprawności pokazuje nam że niemożliwe nie istnieje i że do niedogodności należy się przystosować. Świetna motywacja dla każdego człowieka, gdy mówimy że czegoś nie możemy lub po prostu mamy lenia

Książka napisana bardzo prostym w odbiorze językiem, dobra na letnie popołudnie; ciężko mi ją obiektywnie ocenić, biorąc pod uwagę, że wydarzenia w niej opisane wydarzyły się na prawdę. Przede wszystkim czuję ogromny podziw dla autora książki, a sama pozycja napełnia mocnym optymizmem i wiarą w to, że nie ma ograniczeń, których człowiek nie może przejść.

Niesamowita historia o tym, jak tragedia może zmienić podejście do życia... Jak banalne sprawy takie jak możliwość jedzenia, samodzielnego oddychania czy czucia promieni słońca na twarzy może stać się czymś na miarę spełnienia marzeń... Niewyobrażalna siła i determinacja jaką odkrył w sobie ten chłopak jest czymś godnym najwyższego podziwu. Po przeczytaniu takiej historii człowiek powinien sobie przypomnieć jakie ma szczęście że tak naprawdę może wszystko, że zwykłe codzienne, banalne czynności są dla kogoś innego czasami celem nie do osiągnięcia. Że trzeba celebrować każdą chwilę :-) Polecam lekturę z całego serca :-)

Kto czytał? Bardzo optymistyczna książka.
Opowiada o tym jak piękne jest życie, o poczuciu wdzięczności, cieszeniu się i docenianiu małych, naturalnych rzeczy, jak światło dzienne, promienie słońca, łyk i posmakowanie wody, samodzielny oddech. Rodzina, przyjaciele, bezinteresowna pomoc, a także spełnianie swoich marzeń. O tym aby nie myśleć czego nie możemy zrobić, tylko co możemy. O niemyśleniu o przeszłości, a myśleniu m, co tu i teraz, bo nie wiadomo co będzie jutro.
____________________________
Autor opowiada o swoim wypadku na wakacjach w Portugalii, w wieku 17 - tu lat, jak jego życie diametralnie się zmieniło. O wsparciu rodziny i przyjaciół, a także o dążeniu do celów i tych zawodowych i prywatnych. O odkrywaniu siebie na nowo. O marzeniach, które pomimo trudności można i warto spełniać.
_______________________________
Książka bardzo budująca, opowiada jak cennym darem jest życie.
Bardzo polecam warto po nią sięgnąć w trudnym momencie naszego życia aby uzmysłowić sobie, że powinniśmy się cieszyć z tego, że dane jest nam żyć, oddychać i zachwycać się naprawdę małymi rzeczami, a jednocześnie wielkimi, bo możemy tego zasmakować i delektować się tym czego innym nie było dane. Po prostu, życiem!!!

Kto czytał? Bardzo optymistyczna książka.

Książka robi duże wrażenie na czytelniku. Wstrząsnął mną początek historii Henry'ego, jego opowieść o samym wypadku i pierwszych miesiącach po nim - naprawdę długą drogę musiał przejść, by znaleźć się tam, gdzie się znajduje.
Autor opowiada całą historię w prosty i szczery sposób, dzięki czemu czyta się ją jednym tchem, jednocześnie przeżywając razem z nim wszystkie zdarzenia. Myślę, że na pewno jego postać zostanie ze mną na dłużej jako inspiracja do działania. Każdy powinien brać przykład i przeć do przodu, bez żadnych wymówek.
Natomiast sama książka spokojnie mogłaby zostać wykorzystana w szkole, by młodzież nabrała dystansu do swoich problemów i odpowiedniego podejścia do życia.

Książka napisana bardzo prostym językiem. Pokazuje jak wdzięczność jest ważna w życiu i jak potrafi zmienić pogląd na świat.

Henry Fraser jest przykładem idealnym tego, że wywrócone życie o 180 stopni można przewartościować, ale trzeba mieć jedno… wspaniałą rodzinę, przyjaciół, bliskich. Młody siedemnastoletni chłopak, który interesuje się sportem, ma plany na przyszłość, ulega tragicznemu wypadkowi. Henry wybrał się z przyjaciółmi na kilka dnia nad morze, jak zawsze trening, wygłupy na plaży oraz kąpiel w morzu. Dzień dniu podobny. W przedostatnim dniu jednak wszystko się zmieniło. Oczywiście trening, wygłupy z kumplami jednak kąpiel w morzu okazała się inna niż wszystkie. Siedemnastolatek zanurkował, jednak miał problem z wypłynięciem. Trafił do szpitala, gdzie dowiedział się, że jest sparaliżowany od szyi w dół. Aby rozpocząć nowe życie musiał pokonać niewyobrażalne trudności, żeby znów zacząć funkcjonować w „normalny” sposób i znów korzystać z życia. Przeszedł nie wyobrażalne zmiany. Nie tylko fizyczne, ponieważ spędzi resztę życia na wózku, ale przede wszystkim psychiczne. Poukładanie wszystkiego sobie w głowie nie jest przecież łatwe.
Po wypadku, kiedy już wrócił do domu, a zajęło to kilka miesięcy, jego wola walki z każdym dniem rosła. Ukończył studia, zaczął pisać do kilku magazynów przede wszystkim sportowych, ale również zaczął malować ustami. Miał nawet kilka swoich wystaw. Obecnie uznawany za brytyjskiego artystę i mówcę motywacji. Jest jedną z najbardziej wpływowych osób niepełnosprawnych mieszkających w Wielkiej Brytanii, Power 100 z 2017 r.
Muszę przyznać, że kupując tą książkę nie myślałam, że będzie ona tak inspirująca. Nie ma też co ukrywać - kupiłam ją przez czysty przypadek. Jednak teraz już wiem, że nie można nic nazwać przypadkiem. Wszystko chyba dzieje się w naszym życiu po coś. Henry pomimo, że jego ciało w 90 % objęte jest paraliżem jest nadal pozytywną osobą. Z samej lektury płynie wdzięczność oraz niegasnąca nadzieja na lepsze jutro. Jest to z pewnością lektura, przy której naczelnik przejdzie obojętnie. Swoją treścią przypomina mi trochę książkę Nicka Vujicica „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”.
Pamiętajmy, że „każdy dzień to dobry dzień”. Niech te słowa Henry'ego będą przesłaniem dla nas wszystkich i motywacją, aby nie poddawać się.

Pardzo prosta ksiazka, ale poruszajaca i zdecydowania motywujaca do dzialania, bo skoro glowny bohater moze to ja tym bardziej! Polecam.

Książka opowiadająca historię chłopaka, który mimo tego, że ludzie postanowili postawić na nim w pewnym sensie krzyżyk, pokazał, że mimo swej niesprawności może robić rzeczy genialne. Jego postawa, walka o każdy chociaż najmniejszy sukces mogą stanowić (ba śmiem stwierdzić, że powinny stanowić) inspirację dla młodego pokolenia i nie tylko. Jeśli ktoś ci mówi, że czegoś nie możesz pokaż, że się myli. Udowodnij, że możesz osiągnąć dużo więcej niż się innym wydaje. Historia Henry'ego jest na prawdę niesamowita. Po tym jak cała rodzina została dotknięta niewyobrażalną tragedią, a ich życie obróciło się o 180 stopni, wyszli z tego silniejsi.Na prawdę Niesamowita, inspirująca historia.