Małe wielkie rzeczy

Insignis
2018-09-19
2018-09-19
Joanna Hardukiewicz-Chojnowska
Biografie Literatura faktu Henry Fraser wypadek paraliż trudności pokonywanie życie

Każdy dzień jest dobrym dniem

Bardzo dobrze napisana książka, choć krótka i przyznam, że czułem niedosyt. Zachęca do głębszej refleksji i docenienia tego co mamy. Nie mam tu na myśli rąk czy nóg, ale tych najważniejszych, małych rzeczy - tęczy na niebie, zachodu słońca, relacji z bliskimi.

Nikt z nas nie wie, czy wychodząc rano z domu, wrócimy do niego, cali i zdrowi. I każdego z nas może spotkać to co Henry'ego. I nikt z nas nie wie, jak w takim momencie się zachowamy, czy się poddamy, pogodzimy z losem, czy będziemy dziękować za to, że żyjemy.
Podziwiam autora, za determinację, samozaparcie i wolę walki. Wierzę, że dla wielu ludzi może to być inspiracja.
A dla wszystkich pełnosprawnych - każdy mały gest, który możemy oddać, czy to dotknięcie drugiej osoby, czy zobaczenie promyków słońca, czy powąchanie kwiatów, powinniśmy doceniać i być wdzięczni. Mamy tak wiele, a bardzo często nie doceniamy.
Chwytajmy chwile!
Książkę polecam, warta do przeczytania dla wszystkich i do refleksji nad sobą i tym co nas otacza.

A...

Są książki z cudownym stylem i są te z cudownym przesłaniem. Tą zaliczam do tej drugiej.

Jeden skok, który wszystko zmienił… Autobiografia sparaliżowanego mężczyzny, który po wypadku, jakiego doznał jako nastolatek, próbuje dostosować się do nowej rzeczywistości. Szczera, przekazująca emocje i informacje medyczne takie jakimi są bez udawania. Z książki wylewa się optymizm i wsparcie ludzi dzięki którym bohater i autor jest teraz tu gdzie jest i robi to co potrafi i co sprawia mu radość. Żywię nadzieję, że wraz z rozwojem medycyny i nauki będzie możliwość przywrócenia osób niepełnosprawnych do pełnej lub chociaż znacznej sprawności. Przeczytana błyskawicznie i z przyjemnością w ramach lipcowego wyzwania #LC 2022 – Przeczytam cienką książkę do 200 stron, polecam.

Prawdziwa historia Henrego który został sparaliżowany od szyi w dół. Chłopak pomimo swojej niepełnosprawności pokazuje nam że niemożliwe nie istnieje i że do niedogodności należy się przystosować. Świetna motywacja dla każdego człowieka, gdy mówimy że czegoś nie możemy lub po prostu mamy lenia

Książka napisana bardzo prostym w odbiorze językiem, dobra na letnie popołudnie; ciężko mi ją obiektywnie ocenić, biorąc pod uwagę, że wydarzenia w niej opisane wydarzyły się na prawdę. Przede wszystkim czuję ogromny podziw dla autora książki, a sama pozycja napełnia mocnym optymizmem i wiarą w to, że nie ma ograniczeń, których człowiek nie może przejść.

Niesamowita historia o tym, jak tragedia może zmienić podejście do życia... Jak banalne sprawy takie jak możliwość jedzenia, samodzielnego oddychania czy czucia promieni słońca na twarzy może stać się czymś na miarę spełnienia marzeń... Niewyobrażalna siła i determinacja jaką odkrył w sobie ten chłopak jest czymś godnym najwyższego podziwu. Po przeczytaniu takiej historii człowiek powinien sobie przypomnieć jakie ma szczęście że tak naprawdę może wszystko, że zwykłe codzienne, banalne czynności są dla kogoś innego czasami celem nie do osiągnięcia. Że trzeba celebrować każdą chwilę :-) Polecam lekturę z całego serca :-)

Kto czytał? Bardzo optymistyczna książka.
Opowiada o tym jak piękne jest życie, o poczuciu wdzięczności, cieszeniu się i docenianiu małych, naturalnych rzeczy, jak światło dzienne, promienie słońca, łyk i posmakowanie wody, samodzielny oddech. Rodzina, przyjaciele, bezinteresowna pomoc, a także spełnianie swoich marzeń. O tym aby nie myśleć czego nie możemy zrobić, tylko co możemy. O niemyśleniu o przeszłości, a myśleniu m, co tu i teraz, bo nie wiadomo co będzie jutro.
____________________________
Autor opowiada o swoim wypadku na wakacjach w Portugalii, w wieku 17 - tu lat, jak jego życie diametralnie się zmieniło. O wsparciu rodziny i przyjaciół, a także o dążeniu do celów i tych zawodowych i prywatnych. O odkrywaniu siebie na nowo. O marzeniach, które pomimo trudności można i warto spełniać.
_______________________________
Książka bardzo budująca, opowiada jak cennym darem jest życie.
Bardzo polecam warto po nią sięgnąć w trudnym momencie naszego życia aby uzmysłowić sobie, że powinniśmy się cieszyć z tego, że dane jest nam żyć, oddychać i zachwycać się naprawdę małymi rzeczami, a jednocześnie wielkimi, bo możemy tego zasmakować i delektować się tym czego innym nie było dane. Po prostu, życiem!!!

Kto czytał? Bardzo optymistyczna książka.

Książka robi duże wrażenie na czytelniku. Wstrząsnął mną początek historii Henry'ego, jego opowieść o samym wypadku i pierwszych miesiącach po nim - naprawdę długą drogę musiał przejść, by znaleźć się tam, gdzie się znajduje.
Autor opowiada całą historię w prosty i szczery sposób, dzięki czemu czyta się ją jednym tchem, jednocześnie przeżywając razem z nim wszystkie zdarzenia. Myślę, że na pewno jego postać zostanie ze mną na dłużej jako inspiracja do działania. Każdy powinien brać przykład i przeć do przodu, bez żadnych wymówek.
Natomiast sama książka spokojnie mogłaby zostać wykorzystana w szkole, by młodzież nabrała dystansu do swoich problemów i odpowiedniego podejścia do życia.

Książka napisana bardzo prostym językiem. Pokazuje jak wdzięczność jest ważna w życiu i jak potrafi zmienić pogląd na świat.

• Biografia
  • Ebooki