Zguba zębiełków

Okładka książki Zguba zębiełków Tomasz Samojlik
Okładka książki Zguba zębiełków
Tomasz Samojlik Wydawnictwo: Kultura Gniewu Cykl: Saga o ryjówce (tom 4) komiksy
komiksy
Saga o ryjówce (tom 4)
Kultura Gniewu
2018-05-01
2018-05-01
puszcza ekologia rzęsorki zwierzęta

Okładka książki Sherlock Frankenstein i Legion Zła Jeff Lemire, David Rubin
Sherlock Frank... Jeff Lemire, David ...
Okładka książki Irena. Tom 1: Getto David Evrard, Jean David Morvan, Séverine Tréfouël
Irena. Tom 1: ... David Evrard, Jean ...
Okładka książki Mort Cinder Alberto Breccia, Héctor Germán Oesterheld
Mort Cinder Alberto Breccia, Hé...
Okładka książki Duch Gaudiego Jesús Alonso Iglesias, El Torres
Duch Gaudiego Jesús Alonso Iglesi...

2088

Dowiedziałam z tego komiksu popularnonaukowego dla dzieci dużo na temat ryjówek i łasic.
Mądra pozycja.

Mądra pozycja.

Co zwierzęta robią jesienią? Szykują się na zimę. Jedne zbierają zapasy, inne jedzą na zapas aby nagromadzić tkankę tłuszczową, a kolejne po prostu zapadają w sen zimowy. Niestety nie każde zwierzę jest zaradne, a główny bohater tej opowieści, będący Ryjówką Przeznaczenia, to wybitny pechowiec. Tak naprawdę bycie wybrańcem to dla niego przekleństwo, gdyż tak naprawdę jedynie pomoc innych ratuje malucha od pewnej śmierci. I to nie jeden raz. Nasz niedoszły bohater i wątpliwej jakości przywódca ryjówek doskonale zdaje sobie z tego sprawę, ale nie zmniejsza to liczby kłopotów spadających na jego głowę. Zwłaszcza, że na klan zębiełków padł mroczny cień.

Komiks ma charakter głównie edukacyjny, jak zresztą całą seria. Niczego inne się zresztą nie spodziewałem po tytule napisanym oraz narysowanym przez Tomasza Samojik. Choć chętnie przeczytał bym coś innego pióra tego autora. Tak czy inaczej, sama historia nawiązuje nieco klimatem do średniowiecznych przygód, co widać choćby po ubraniach zwierzęcych postaci. Jest to bardzo fajne, miłe dla oka i przykuwa uwagę najmłodszych, a to własnie do nich adresowany jest komiks.

Jednak w całą przygodę, awanturę i średniowieczne pojedynki wpleciono losy leśnych zwierzaków i ich tryb życia. Ryjówki zmniejszające swój rozmiar na zimę, nazywane zjawiskiem Dehnela do dziś nie do końca zbadanym, żywot drapieżników, różne sposoby hibernacji zwierząt na okres zimy, gromadzenie przez nie zapasów, czy jak polują drapieżniki. To wszystko rewelacyjnie łączy się z głównym nurtem opowieści, ale jednocześnie jest dla dzieci kopalnią wiedzy. Wszelkie zjawiska oraz terminy autor opisał na końcu komiksu w obszernym, ciekawie skonstruowanej notce naukowej. Nie jest to nudny, szkolny wykład, a treściwe opisanie zagadnień, ubogacone rysunkami i odwołujące się do scen z komiksu. Naprawdę rewelacja.

Nie zabrakło też wątku z dbaniem o środowisko i ludźmi, którzy potrafią nie mieć serca. Sąsiad palący śmieci w kominku albo pozbywający się psa w lesie, stara baba nie słuchająca męża mającego miękkie serce dla mieszkańców lasu i tak dalej. Jest tez o szkodliwości toksycznego smogu, który wydobywa się z kominów gdy w piecach pali się plastikiem i innymi sztucznymi tworzywami. Jest to bardzo ważna nauka dla najmłodszych, ale też dorosłych, bo nadal wiele osób pali śmieci, aby zaoszczędzić kilka złoty na wywózce odpadów. Komiks jest zatem bardzo dobry, pięknie narysowany i idealnie trafia w swój target docelowy. Zatem jeśli jeszcze nie mieliście styczności z serią "Ryjówka przeznaczenia", to warto nadrobić tą zaległość.

Zdecydowanie mój ulubiony tom SAGI O RYJÓWCE! Wiele mnie zaskoczyło i zaskoczenia były tylko miłe. Żal, że to już ostatnia odsłona przygód Dobrzyka i jego niepowtarzalnej ekipy. ZGUBA ZĘBIEŁKÓW odsłania przed czytelnikami ciekawe rozwiązania, ale przede wszystkim edukuje - starych i młodych.
Tomasz Samojlik po raz kolejny pokazuje, że jest świetny w kreowaniu oryginalnej fabuły. Jego pomysły na bohaterów, na akcję, na świat - przyciągają czytelnika w każdym wieku. Tym razem ryjówki i ich przyjaciele będą musieli przygotować się do zimy i tę zimę przetrwać. Idealnie czytało mi się ten tom właśnie teraz - w śnieżną zawiję, bo u mnie mocno sypie.
Miło patrzy się na rysunki Samojlika, które są spójne, świeże, barwne i pełne szczegółów. Tego autora poznaje się po kresce i po humorze - bo poczucie humoru jest tu także wyjątkowo rozpoznawalne. Podobnie było w BARDZO DZIKIEJ OPOWIEŚĆ. Jestem pod wrażeniem, że Tomasz Samojlik tak konsekwentnie buduje swój warsztat.
Bardzo doceniam dodatki - i te czysto edukacyjne i te estetyczne, w które zaangażowali się inni twórcy, tacy jak: Piotr Nowacki, Agnieszka Świętek, Tomasz Leśniak i in. Tworzy to nie tylko komiks wartościowy, ale i wizualnie ujmujący.
Nie tylko dzieci mogą korzystać z treści SAGI O RYJÓWCE. W ZGUBIE ZĘBIEŁKÓW autor porusza wiele ważnych tematów, takich jak skandaliczna kwestia znęcania się nad zwierzętami, czy palenie w piecu plastikiem. Lecz w tym tomie jest coś jeszcze i to coś zmieniło moje negatywne zdanie o "złolach" z poprzednich części. Tutaj mamy w pewnym sensie przełom, który następuje w obrazie jednego z ludzkich bohaterów. Bardzo mi się ta przemiana podobała i doceniam to zakończenie.
Podkreślić także trzeba pięknie wydanie. Kultura Gniewu to wydawnictwo które dba o swoje "komiksowe dzieci" i wypuszcza je w świat w najpiękniejszych, dopracowanych "strojach". Polecam SAGĘ O RYJÓWCE, bo to solidna seria z ciekawymi bohaterami i wciągającymi przygodami.

pada śnieg...
7/10
tom IV
SAGA O RYJÓWCE
krótkie gatki
Wydawnictwo Kultura Gniewu

Onomatopeja w stylu „wypych”, „węchu” oczarowały mnie. Dowcip na najwyższym poziome, pomysłowość na medal.

Dobrzyk został królem ryjówek!
Dla mnie to totalne zaskoczenie, ponieważ po części pierwszej „Ryjówka przeznaczenia” sięgnęłam od razu po najnowszy tom czwarty. Mogłam, ponieważ każda część to skończona historia jednej przygody. W każdej Dobrzyk zdawał egzamin ze swojego przeznaczenia, stając się bohaterem ratującym przyjaciół i Dolinę Ryjówek przed niebezpieczeństwami i zagładą. Jednak mimo tych niepodważalnych faktów pozostał skromnym, wątpiącym i niewierzącym we własne możliwości stworzonkiem. Tradycyjnie wiecznie głodnym i niepotrafiącym zjeść potencjalnej ofiary. Gdyby nie Miłka, która go dokarmiała, autor dawno musiałby zakończyć sagę z powodu zejścia głównego bohatera do Wiecznie Zielonego Lasu. Tym razem problem głodu i konieczności robienia zapasów nie dotyczył tylko Dobrzyka. Do Doliny Ryjówek zbliżała się sroga zima, a wraz z nią mordercza mgła.
Dolina Ryjówek znowu potrzebowała ryjówki przeznaczenia!
Autor wykorzystał czas zimowy, by ukazać pod warstwą wielkiej przygody nie tylko świat zwierząt przygotowujący się do niego (sen zimowy, przyrost wagi, zapasy żywności, odlot ptaków, zmiana ubarwienia),ale również zagrożenia stwarzane przez człowieka. Wplótł w historię walki ryjówek o zapasy żywności na zimę problem porzucania przez człowieka psów w lesie oraz spalania śmieci w piecach tworzących toksyczny smog. Tradycyjnie wątki te wyjaśnił w merytorycznej części informacyjnej umieszczonej na końcu książki. Tam też czekała na mnie niespodzianka! Prezentacja kilku prac fanów sagi przedstawiających jej bohaterów. Świetnych!
To nie koniec niespodzianek!
Autor sprezentował swoim czytelnikom oddzielnie wydaną, dodatkową historię „Opowieść z Doliny Ryjówek” o tajemniczym zniknięciu świątyni Kaal-osz.
Mam nadzieję, i nie tylko ja, na pojawienie się kolejnych części sagi, podpowiadającej, jak zostać bohaterem ratującym świat od zagłady, którym może być każdy. Nawet najbardziej fajtłapowaty w swoim mniemaniu mały czytelnik.

Dobrzyk został królem ryjówek!

Zębiełki należą do ryjówkowatych.
O różnych ryjówkowatych dowiedziałyśmy się z córką sporo
z czterech komiksów autorstwa Tomasza Samojlika.
Trzy z nich córka opisała 3 lata temu na blogu.

Czwarty tom pt. "Zguba zębiełków"
Samojlik napisał i zilustrował jak poprzednie:
lekko, dowcipnie, ciekawie i mądrze.

Życie maleńkich ssaków samo w sobie jest niebezpieczne,
a tu idzie zima!

Głównym tematem są przygotowania zwierząt do zimy,
ale jest też o paleniu śmieci, porzucaniu zwierząt,
a także o wierze w siebie i wierze w pecha.
Więcej zdradzić nie chcę ;-p

Ale powiem, że ten tom też czyta się szybko
i z wielką przyjemnością!

Obie z córką polecamy!

Zębiełki należą do ryjówkowatych.
O różnych ryjówkowatych dowiedziałyśmy się z córką sporo
z czterech komiksów autorstwa Tomasza Samojlika.
Trzy z nich córka opisała 3 lata temu na blogu.

Czwarty tom pt. "Zguba zębiełków"
Samojlik napisał i zilustrował jak poprzednie:
lekko, dowcipnie, ciekawie i mądrze.

Życie maleńkich ssaków samo w sobie jest niebezpieczne,
a tu idzie...

Zguba Zębiełków to czwarty tom przygód niesamowitych ryjówek, a w śród nich sympatycznej, choć pechowej ryjówki o imieniu Dobrzyk. Tym razem bohaterowie wyruszają na niebezpieczną wyprawę, aby uratować całą społeczność od zagłady.

Nadchodzi zima i ryjówki bardzo dokładnie się do niej przygotowują. Niestety nie wszystkie leśne zwierzątka postępują podobnie. Tytułowe Zębiełki idą prostszą drogą i zgromadzone pożywienie kradną innym. Tym razem pada na ryjówki. Dobrzyk odkrywa jednak, że Zębiełki to jednak bardzo przyjazne stworzenia, a ich zachowanie podyktowane jest pewną tajemnicą. Bohaterowie wyruszają więc w epicką wyprawę w czasie której czekać będzie na nich mnóstwo niebezpieczeństw.

Zguba Zębiełków jest opowieścią przeznaczoną przede wszystkim dla dzieci, co oczywiście przekłada się na szatę graficzną. Jest ona kolorowa, co w przypadku młodszych czytelników jest sporym atutem. Grafiki też są przyjemne i lekkie w odbiorze – cartoonowe. Wraz z przystępnymi obrazami w parze idą lekkie i zabawne teksty przeplatane wieloma ciekawostkami z życia leśnych stworzeń.

Zguba Zębiełków to historia, która bawi i uczy. Zapewnia wspaniałą rozrywkę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Serwuje mnóstwo przygód i tajemniczych wydarzeń. Nie ma nic wspanialszego niż wspólna lektura z dziećmi, do której można wracać bardzo często. Tak było z poprzednimi częściami i tak jest z najnowszą odsłoną. Zatopieni w lekturze czekamy więc na kolejny tom.

ZIMA, MORDERCZA MGŁA I ZŁE PRZECZUCIA

Pierwsze tomy Sagi o Ryjówkach trafiły w moje ręce dość przypadkowo i doskonale pamiętam, z jaką obawą podchodziłem do tego dzieła. Teraz jestem już po lekturze niemal wszystkich dotychczas wydanych części, kilku innych komiksach Samojlika i nawet paru jego książkach i wciąż mam ochotę na więcej. A przecież to takie proste, przeznaczone dla dzieci historie, które mają uczyć poprzez zabawę. Czyż nie jestem na nie za stary? A jednak nawet mi (a takich czytelników jest więcej) podobają się przygody Dobrzyka – ten ich urok i klimat – i chętnie je czytam, nawet jeśli z takim komiksem w dłoni dziwnie wyglądam.

Dobrzyk jest ryjówką, ale daleko mu do bycia zwyczajnym przedstawicielem swojego gatunku. Jest bowiem Ryjówką Przeznaczenia, niemniej pełnienie tej „funkcji” wybrańca nieszczególnie go cieszy. Nie dość bowiem, że nie czuje się nikim niezwykłym (a wręcz ma pewność, że nie dorasta innym do pięt),to jeszcze ciągle pakuje się w kolejne kłopoty, których ma już szczerze dość. Przetrwał zagładę, przeżył inwazję norek amerykańskich, a także pożar lasu – i teraz też nie może odpocząć. Trwa jesień, ale zima zbliża się już wielkimi krokami. Nawet ludzie zaczynają się do niej przygotowywać, zbierając opał. Zwierzęta otłuszczają się z tej okazji, szykują do hibernacji… To norma, gorzej, że Fiodor opowiada o morderczej mgle, która pojawia się właśnie zimą. Jak się można spodziewać, Dobrzyk będzie musiał odkryć jej tajemnicę i stawić czoło zagrożeniu…
Tymczasem Koriono, księżniczka zębiałków, ma złe przeczucia. Decyduje się wrócić do swojego „ludu” i zobaczyć, co się dzieje. Pytanie jednak: co z tego wszystkiego wyniknie i jakie przygody czekają na bohaterów w trakcie tej zimy?

Całość mojej recenzji na portalu NTG: https://nietylkogry.pl/post/recenzja-komiksu-zguba-zebielkow/

ZIMA, MORDERCZA MGŁA I ZŁE PRZECZUCIA

• Komiksy
  • Komiks
  • Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki Zguba zębiełków