Bitwa książek. Konfrontacja Arystotelesa z nowożytną filozofią polityczną

Okładka książki Bitwa książek. Konfrontacja Arystotelesa z nowożytną filozofią polityczną Paweł Kłoczowski
Paweł Kłoczowski Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka filozofia, etyka
filozofia, etyka
Księgarnia Akademicka
2007-01-01
2007-01-01
Filozofia Filozofia starożytna Filozofia grecka Filozofia nowożytna Arystoteles Filozofia polityczna Nowożytna filozofia polityczna Starożytna filozofia polityczna

Okładka książki Kultura narodziny pisma Paweł Kłoczowski, Stanisław Mancewicz, Marek Żebrowski
Kultura narodz... Paweł Kłoczowski,&n...

O Arystotelesie napisano już wiele książek, o filozofii politycznej również, ale niniejsza monografia ma tę zaletę, że temat ukazuje niezwykle przystępnie. P. Kłoczowski odniósł się do rozpalającego umysły uczonych i artystów XVII i XVIII wieku tzw. sporu starożytników z nowożytnikami, a sięgając po zaczerpniętą z twórczości Jonathana Swifta koncepcję bitwy książek, zestawił filozofię polityczną Arystotelesa z filozofią polityczną różnych filozofów nowożytnych. Autor bierze pod uwagę różne szczegółowe elementy nauki o polityce wypracowane przez Stagirytę, a przedstawiwszy je czytelnikowi, dokonuje ich porównania z przedstawicielami myśli nowożytnej takimi jak Smith, Kant, Monteskiusz, Marks i Kartezjusz.

Trzeba Kłoczowskiemu przyznać, że dobrał bardzo instruktywne przykłady, które świetnie ilustrują myśl Arystotelesa oraz różnice (oraz przyczyny różnic) między nim a jego następcami po dwóch tysiącach lat. Świetnie wypadł w moim odczuciu zwłaszcza rozdział porównujący myślenie greckiego filozofa o ekonomii i zestawiający je z myśleniem Smitha i Marksa. Byłem zaskoczony tym, jak Autor pokazał, że mimo ogromnych różnic między ich poglądami, można zauważyć, że gdyby przyjrzeć się myśleniom dwóch z tej trójcy, biorąc za punkt wyjścia poglądy trzeciego, ich opinie wydają się bardzo zbliżone. Natomiast książka byłaby lepsza, gdyby Kłoczowski lepiej operował językiem greckim, bo tego elementu brakuje: jego wypowiedzi na temat słów greckich są nieraz nieprecyzyjne, a nawet błędne.

Ogólnie rzecz biorąc, mamy tu do czynienia z udaną i przystępnie napisaną książką o filozofii politycznej, która pokazuje, jak - mimo wspólnego pochodzenia - bardzo różnią się od siebie myśl grecka i nowożytna.

• Filozofia
  • Nowożytność