Alienista

Caleb Carr Wydawnictwo: Rebis Cykl: Dr Laszlo Kreizler (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
The Alienist
2018-04-18
2001-01-01
Data 1. wydania:
2018-04-24
Rebis
The Alienist
Dr Laszlo Kreizler (tom 1)
kryminał, sensacja, thriller
2018-04-18

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Ekscentryczny lekarz, zwykły dziennikarz i brutalne morderstwa to mieszanka doskonała

1 Link do recenzji

Świetna powieść kryminalna z dużą dozą opisów przestrzeni Nowego Jorku oraz stylu życia różnych sfer pod koniec XIX wieku. Bardzo starannie dobrane charakterystyki bohaterów - głównie najważniejszych postaci. Lekarz psychopatolog - tytułowy alienista, dziennikarz "Timesa" oraz szef policji rozwiązują zagadkę okrutnych morderstw chłopców-imigrantów, zarabiających jako...

Bardzo ciekawy kryminał, po za samą głęboką analizą mordercy książka świetnie, pokazuje przemiany społeczne końca XIX wieku. Polecam bardzo serial na podstawie tej książki jeśli ktoś jeszcze nie widział, część wątków pozmieniana lekko na potrzeby serialowe ale są to zmiany na lepsze :)

Nowy Jork XIX wieku. Pewnego wieczora odnalezione zostają zwłoki nieletniego chłopca-prostytutki. Morderca był szczególnie brutalny dla swojej ofiary. Z czasem okazuje się, że nie było to jego pierwsze morderstwo. Do zbadania sprawy zostaje powołana ekipa śledczych w skład której wchodzi m.in. tajemniczy i ekscentryczny alienista dr. Laszlo Kreizler.
Ta książka jest...

Fani literatury kryminalnej, historycznej i psychologicznej - proszę o uwagę ;)
Nowy Jork, rok 1896, początki kryminalistyki, psychologii behawioralnej, medycyny sądowej.
Kreatywnością, odwagą i otwartością umysłu grupa "śledczych" z zawodu i bez, rozwiązuje zagadkę seryjnego mordercy, walcząc nie tylko z czasem, lecz także z ludźmi ze "starej szkoły", którzy na nowe...

Długo się do tej lektury zabierałam, książka jest całkiem sporych rozmiarów jednak koniec końców pożarłam ją wręcz w zaledwie 2 dni.
Ciągle miałam przed oczami sceny serialu pasujące doopisywanej sytuacji i mogę szczerze powiedzieć iż zarówno wersja papierowa jak i ekranowa świetnie się uzupełniają i są na równie wysokim poziomie.
Kawał naprawdę dobrej literatury...

Chociaż, jak na moją osobę, czytałam bardzo długo tę książkę, muszę uznać ją za coś naprawdę ciekawego i pomysłowego. Autor niesamowicie stworzył klimat ówczesnych czasów, a samo śledztwo zrobiło na mnie ogromne wrażenie - metody badań, nieuznawane wtedy za pełne dowody w sądzie, były dla mnie czymś wielce ciekawym. Bohaterowie cechowali się różnymi postawami oraz...

Na półkach: , , , , ,

Doskonała powieść łącząca w sobie wątki kryminalne, historyczne i obyczajowe. Śledztwo, Nowy Jork lat 90-tych XIX-ego wieku i ciekawi bohaterowie, a także wspaniały, elokwentny sposób, w jaki autor opowiada składają się na jedną z moich ulubionych powieści. Polecam gorąco!

Świetna pozycja. Klimat XIX wieku, ale nie tego z wyższych sfer. Schodzimy tutaj do niższych warstw społecznych. Książka opisuje cały proces śledztwa w sprawie seryjnego mordercy. Grupa ludzi, chcąca ująć sprawcę, krok po kroku zbliża się do rozwiązania tej sprawy stosując niespotykane jak na tamte czasy rozwiązania. Polecam gorąco!

Obejrzałam na fali zachwytów nad serialem. Książka jest ok, fabuła trzyma w napięciu, mam wrażenie, że jest napisana w takim starym stylu - niczym powieści Agathy Christi.

Hmmm... "Alienistę" przeczytałam w tamtym roku w wakacje i powiem szczerze, że na początku szło mi strasznie opornie. Może dlatego, że widziałam serial i mniej więcej wiedziałam, czego się spodziewać? Jednak im dalej, tym bardziej przepadałam i odkrywałam historię totalnie na nowo.
I właśnie zdałam sobie sprawę, że koniecznie muszę przeczytać drugi tom. Fascynujące było...

Dyskusje

1 118