Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat

2018-01-15
2018-01-15
Bartosz Kuźniarz
anarchia wyzysk Graeber

... wielkie i genialne...

... wielkie i genialne...

Książka dosyć ciężka do czytania i mocno stronnicza, ale dobrze poznać spojrzenie drugiej strony

Solidna książka dla miłośników kontestowania zastanych mitów opisujących rzeczywistość. Dla zastanawiających się nad naturą pieniądza i podstawami gospodarki. Książka przedstawia historię długu i pieniądza odrzucając przy tym mit barteru i inne wolno rynkowe "fakty", które we współczesnej ekonomii i obiegowej opinii uchodzą za niepodważalne. Autor udowadnia, że warto wychodzić z utartych ram myślowych i zadawać inne pytania, szukać niekonwencjonalnych odpowiedzi.

Inspirujące spojrzenie antropologa na kwestie ekonomiczne

Długi przecież należy spłacać, wie to każdy. Jak jest jego natura, skąd się wzięły i wreszcie co by się stało z globalną gospodarką gdybyśmy naprawdę wszyscy spłacili swoje długi?

To ciekawa podróż przez wieki i ewolucję pieniądza. Historia ta jest nieco inna niż ekonomiści nauczają (na początku był barter a potem bum pieniądz zmienił gospd). Dług był podstawą gospodarek właściwie od początku – od początku wzajemnych relacji w małych społecznościach. Przyjmował postać różnych zobowiązań lub w wersji bardziej zaawansowanych – brania na kredyt i rozliczania saldami. Pieniądz zaś to produkt Państwa potrzebującego opłacić armie. Wbrew pozorom pieniądz tak jak go rozumiemy (monety etc) nie był powszechny w gospodarce przez długi czas tzn. był obecny przy rozliczeniach wielkich transakcji, władców etc – ale w zwykłym codziennym życiu niespecjalnie.

Cała książka pełna jest takich inspirujących obserwacji – właśnie z innego niż ekonomiczny punktu widzenia.

Całość dzieli się na trzy części – o ile pierwsza (natura długu – łącznie z konotacjami religijnymi) jest nieco zbyt rozgadana – to część II czyli analiza funkcji pieniądza i długu w poszczególnych epokach, jest już fascynująca.

Część trzecia to z kolei mała rozprawa na temat konsekwencji takiej gospodarki – opartej na wiecznej inflacji długu i przymusu rozwoju. Ten fragment pozostawia poczucie niedosytu ale i poczucia, ze stoimy na krawędzi zmiany. Zwłaszcza w kontekście wyczerpywania się surowców i w związku z tym modelu opartego na wiecznym wzroście.

Polecam zdecydowanie jako inne spojrzenie na gospodarkę.

Inspirujące spojrzenie antropologa na kwestie ekonomiczne

Dodaj cytat z książki Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat