Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu

Okładka książki Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu Ewa Bińczyk
2018-06-22
2018-06-22
9788301199883
ochrona środowiska klimat ekologia

Okładka książki Ekonomie przyszłości Ewa Bińczyk, Paweł Bukowski, Maciej Grodzicki, Zuzanna Kowalik, Zofia Łapniewska, Agnieszka Mróz, Maria Świetlik, Hanna Szymborska, Jan Toporowski, Paweł Umiński, Przemysław Wielgosz, Anna Zachorowska-Mazurkiewicz, Jan J. Zygmuntowski
Ekonomie przys... Ewa Bińczyk, Paweł ...
Okładka książki Nowy Obywatel 30(81) / Jesień 2019 Ewa Bińczyk, Cezary Błaszczyk, Murray Bookchin, Jerzy Kociatkiewicz, Monika Kostera, Bartłomiej Kozek, Rafał Łętocha, Szymon Majewski, Michał Maleszka, Tomasz Szymon Markiewka, Łukasz Moll, Remigiusz Okraska, Jan Przybylski, Mateusz Różański, Nikodem Szewczyk, Karol Trammer, Jan J. Zygmuntowski
Nowy Obywatel ... Ewa Bińczyk, Cezary...
Okładka książki Studia nad nauką i technologią. Wybór tekstów Ewa Bińczyk, Aleksandra Derra
Studia nad nau... Ewa Bińczyk, Aleksa...

Świetne podsumowanie tego jak i co mówimy o zmianach klimatu, a szerzej o negatywnym wpływie człowieka na przyrodę (i czy wgl używać słowa przyroda). Brakowało mi jedynie odnalezienia pozytywnych wizji przyszłości, które nie byłyby złudnym technosolucjonizmem jak np. solarpunk.
P.S. Smutno się kończyło książkę, gdy w polskiej prasie wyszedł artykuł zrównujących naukowców z blogerem negującym zmiany klimatu...

Naukowa, do powolnego wgryzania się w temat. Porządnie udokumentowana.

Naukowa, do powolnego wgryzania się w temat. Porządnie udokumentowana.

Książka ma znamiona rozprawy naukowej. Nie jest to popularnonaukowe czytadło dla każdego. Pozycja raczej dla czytelnika zanurzunego w zagadnieniu kryzysu klimatycznego. Solidna, poparta dużą wiedzą, acz nie porywająca.

Bardzo dobre wprowadzenie w problematykę aktualnych zmian klimatycznych. Ujęcie głównie od strony humanistycznej, z mnogością przypisów i odniesień do innych prac, badań, pozycji filozoficznych oraz artykułów. Skarbnica ważnych pojęć. Książka - drogowskaz dla osób zgłębiających coraz bardziej temat.

Książka zdecydowanie akademicka i to jest zarówno zaleta jak i wada. Język jest w dużej mierze akademicki, co może utrudniać odbiór, ale z drugiej strony analiza jest pogłębiona i poparta dużą ilością źródeł.

Nie jest to pozycja dla osoby, która pierwszy raz styka się z problematyką antropocenu, zmian klimatu czy wpływu cywilizacji na planetę - ale dla kogoś, kto zna temat choć pobieżnie, stanowi ona kolejny krok do pogłębienia wiedzy

Ciężko mi się czytało. Wydaje mi się, że autorka popełniła na samym początku błąd, a być może została do niego zmuszona - mianowicie, dopięła wszystkich starań, aby książka spełniła standardy stawiane przez środowisko naukowe. Stąd, miliardy cytatów, całorozdziałowe rozważania nad metodologią przedzidzia, śródzidzia i zadzidzia, język przewodu doktorskiego - a ja nie jestem recenzentem, chciałem tylko przeczytać dlaczego te ludzie takie głupie, moze się z tej okazji czymś zaskoczyć. I zaskoczyłem się niewiele razy i zasadniczo już pod koniec. Przez pierwsze 200 stron autorka opakowuje merytorycznie tezę, którą można podsumować: ludzie to głupi, wygodny gatunek, który wiedząc doskonale co się dzieje i jakie będą tego skutki, wiedzę zaneguje, wyprze, albo przeinaczy, z głupkowatym optymizmem spoglądając w przyszłość, broniąc jak lew swoich samochodów, mięsnych posiłków czy kilogramów wyrzucanego plastiku. Już, jedno zdanie zamiast 200 stron. To nie jest tak, że zupełnie nic nie wyniosłem - przeczytałem ciekawe rzeczy o ekomoderniźmie, który się zbiegł z premierą książki Billa Gatesa o globalnym ociepleniu, przypomniał mi się również ostatni pożal-się-boże konkurs literacki "Ekoutopia" czy jakoś, wszystkie te rzeczy mają wspólny mianownik. Podsumowałbym te starania opanowania katastrofy klimatycznej za pomocą technologii za pomocą cytatu z "headspace guide to meditation" który na długo ze mną został "It's like using monkey to calm a monkey". Przeczytałem ciekawe rzeczy o przemyśle negowania globalnego ocieplenia - jaka to duża maszyna, dziesiątki i setki fundacji, do których kasę pchają różne Exxony i inne filipy morrisy. Pod koniec w ogóle zrobiło się jakby ciekawiej i trochę luźniej, bez ciągłej analizy dyskursu o dyskursie. Niemniej, chciałem trochę innej książki - wydaje mi się, że wszystko zaczyna się i kończy na człowieku i jego psychologii, predylekcji do teorii spiskowych, coraz mocniej reprezentowanym sceptycyźmie do nauki - o tym chyba chciałem przeczytać najbardziej i taka chęć została tylko częściowo zaspokojona. Nie napiszę, że książka nie przekona nieprzekonanych, bo nic nie przekona nieprzekonanych.

Mocna dawka konkretnych informacji wraz z potężną bibliografią więc można weryfikować autora dowoli. Język książki nie jest łatwy ale skoro jest to dyskurs o erze człowieka to musi mieć mocne podparcie w naukowym sloganie. Książka daje do myślenia i stawia ważne pytania dotyczące tego jak bardzo eksploatujemy naszą ziemię i które pokolenia zaczną odczuwać skutki szkód jakie wyrządzamy teraz. Ciekawym podsumowaniem może być stwierdzenie nie wywodzące się z tej książki, natomiast trafne - dzierżawimy Ziemię od przyszłych pokoleń. Polecam tą lekturą choć miejscami nie jest łatwa.

Bardzo ważna książka. Świetnie napisana, mimo że naukowa (wspaniale wykonana praca badawcza, mnóstwo źródeł) to czyta się lekko (choć tematyka ciężka). Dla mnie wręcz wpędzająca w depresję, ale jestem zdania że w obliczu katastrof ekologicznych należy być przynajmniej świadomym, co czynimy jako ludzie.

Książka, którą każdy powinien przeczytać. Pokazuje skalę problemu katastrofy klimatycznej, uświadamiając przy tym, że utrzymanie statusu quo w sferze prywatnej i publicznej nie jest możliwe.

więcej tu filozofii i pojęć odnoszących się do samej percepcji kryzysu klimatycznego niż objaśnienia jego przyczyn, jednakże w dobie zagrożenia każda myśl jest istotna i potrzebna.

• Popularnonaukowe
  • Filozofia