Drapieżny ród Piastów

Okładka książki Drapieżny ród Piastów
Sławomir Leśniewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2018-07-18
Data 1. wyd. pol.:
2018-07-18
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308065082
Tagi:
historia Piastów
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
123 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
208
141

Na półkach: ,

Nie mam prawie żadnego porównania z innymi książkami historycznymi, więc ciężko mi ocenić tę pozycję w kontekście podobnych pozycji. Jednak czytało mi się ją przyjemnie, kilka razy bardzo się zdziwiłem, kilka faktów mnie zaskoczyło. Uważam to za dobrze spędzony czas.

Nie mam prawie żadnego porównania z innymi książkami historycznymi, więc ciężko mi ocenić tę pozycję w kontekście podobnych pozycji. Jednak czytało mi się ją przyjemnie, kilka razy bardzo się zdziwiłem, kilka faktów mnie zaskoczyło. Uważam to za dobrze spędzony czas.

Pokaż mimo to

3
avatar
231
49

Na półkach:

Jedno z nowszych opracowań dziejów dynastii, która stworzyła Polskę. Kompleksowe omówienia najważniejszych postaci i wydarzeń z uwzględnieniem najnowszych badań historycznych. Wśród wielu kwestii dotyczących tego rodu jedna jest najbardziej tajemnicza i kontrowersyjna zarazem. Chodzi oczywiście o pochodzenie Piastów, czy jest ono rodzime, czy też obce. Do tej pory jednoznacznie tego nie ustalono i na razie na to się nie zanosi. Autor skłania się ku wersji wikińskiej, choć argumenty jakie podaje nie są mimo wszystko za mocne. Poza tym on jak i jemu podobni nie potrafią wyjaśnić słowiańskiego rodowodu zawartego u Galla Anonima. Czemu miałaby służyć taka mistyfikacja (?), skoro np. wschodni Słowianie jakoś u Nestora nie mieli problemu z potwierdzeniem normańskiego (obcego) pochodzenia Rurykowiczów. Może panująca od kilku lat moda na "wikińskość" (filmy, seriale, powieści historyczne) skłoniła autora do takiej tezy? Choć o tym w książce nie wspomina (dlaczego?), kilka lat temu został rozpoczęty program badań genetycznych Piastów. Z pierwszych opublikowanych wyników (księcia mazowieckiego Janusza III) teoretycznie można byłoby wywnioskować, że Piastowie należeli do R1b (Europa Zachodnia), jednak jak sami genetycy objaśniają, że nie można tego tak upraszczać, a poza tym należałoby wykonać jak najwięcej badań wszystkich możliwych linii piastowskich, żeby mieć pełny obraz genetyczny rodu, a to już niestety może być problemem. W przypadku analiz mogłyby wyjść jeszcze takie krępujące kwestie, jak to, że nie zawsze ojciec byłby rzeczywistym ojcem swoich dzieci ;) ...

Jedno z nowszych opracowań dziejów dynastii, która stworzyła Polskę. Kompleksowe omówienia najważniejszych postaci i wydarzeń z uwzględnieniem najnowszych badań historycznych. Wśród wielu kwestii dotyczących tego rodu jedna jest najbardziej tajemnicza i kontrowersyjna zarazem. Chodzi oczywiście o pochodzenie Piastów, czy jest ono rodzime, czy też obce. Do tej pory...

więcej Pokaż mimo to

7
avatar
171
167

Na półkach: ,

Jakże odmienny od podręcznikowego wizerunek naszych przodków! gdy z kart szkolnych podręczników wyłania się ich portret w postaci niemal łagodnych jagniąt, to z kart publikacji Leśniewskiego wyłaża Piastowie drapieżni, agresywni momentami, na pewno skłonni do intryg i dorabianiu się niecnymi metodami. Wystarczy wypomnieć im chociażby handel ludźmi, szczególnie kobietami. Nie bez powodu zatem w tytule pojawia się skojarzenie z drapieżcami, bo po przeczytaniu tej publikacji bardziej takimi będę ich postrzegał. Niesympatyczny to wizerunek praprzodków, lecz tym bardziej trzeba się z nim zapoznać.Żebyśmy mieli świadomość, "skąd nasz ród'.

Jakże odmienny od podręcznikowego wizerunek naszych przodków! gdy z kart szkolnych podręczników wyłania się ich portret w postaci niemal łagodnych jagniąt, to z kart publikacji Leśniewskiego wyłaża Piastowie drapieżni, agresywni momentami, na pewno skłonni do intryg i dorabianiu się niecnymi metodami. Wystarczy wypomnieć im chociażby handel ludźmi, szczególnie kobietami....

więcej Pokaż mimo to

4
Reklama
avatar
188
149

Na półkach:

Bardzo przyjemnie czyta się tą książkę, choć zupełnie nie podobają mi się "fabularne" początki rozdziałów. Krwista historia Piastów jest na pewno zupełnie czymś innym niż to, do czego przyzwyczajono nas w szkole...nudne podręczniki, bezbarwni królowie...a dlaczego nie ubarwić choć trochę? Może gdyby w ten sposób, nietuzinkowy, troszkę kontrowersyjny podawano wiedzę w szkole, to przy okazji wydłubanych oczu, poćwiartowanych, wykastrowanych i wypatroszonych wrogów, również i kilka wygranych bitew zostałoby w głowie? A tak - wszystkiego trzeba dowiadywać się w wieku dojrzałym, bo nauczyciele, werbowani zazwyczaj na skutek selekcji negatywnej, dysponują jedynie prawdziwym talentem do zniechęcania młodzieży do nauki historii. Jeżeli autor coś tam ubarwił, nic nie szkodzi, o tamtych czasach wiadomo tak naprawdę tyle co nic, a współcześni lub prawie współcześni kronikarze łgali w swoich pracach jak najęci...

Bardzo przyjemnie czyta się tą książkę, choć zupełnie nie podobają mi się "fabularne" początki rozdziałów. Krwista historia Piastów jest na pewno zupełnie czymś innym niż to, do czego przyzwyczajono nas w szkole...nudne podręczniki, bezbarwni królowie...a dlaczego nie ubarwić choć trochę? Może gdyby w ten sposób, nietuzinkowy, troszkę kontrowersyjny podawano wiedzę w...

więcej Pokaż mimo to

7
avatar
61
58

Na półkach: ,

Piastowie pokazani zostali w tym opracowaniu takimi jakimi najpewniej byli, czyli jako przeciwieństwo tego co znamy ze szkolnych podręczników.

Piastowie pokazani zostali w tym opracowaniu takimi jakimi najpewniej byli, czyli jako przeciwieństwo tego co znamy ze szkolnych podręczników.

Pokaż mimo to

1
avatar
2
1

Na półkach:

Mam z tą książką ten problem, że jest pisana pod tezy (różne), a dobór faktów musi je potwierdzać. I pal licho, że niektóre rzeczy zostały już wyjaśnione - jeżeli nie pasują do tezy, to autor ich nie przytacza bądź je trywializuje - i nie ma co o tym pisać.
Mało tego, autor czasami dodaje sobie tylko znane fakty (ja te mające posłużyć za uwiarygodnienie pochodzenia Mieszka I) lub podaje częściowo.
No i absolutny brak przypisów. Rozumiem małą ich ilość, ale skoro podaje się cytat, który ma być potwierdzeniem tezy, to wypadałoby to jednak podać ze źródłem.
Czyta się ciężko, bo jak wiemy już że autor wymyśla lub nie pisze całej prawdy (albo nie podaje wszystkich faktów) to ostrożność i obawa psuje odbiór książki.
Szkoda, bo mogło być ciekawie.

Mam z tą książką ten problem, że jest pisana pod tezy (różne), a dobór faktów musi je potwierdzać. I pal licho, że niektóre rzeczy zostały już wyjaśnione - jeżeli nie pasują do tezy, to autor ich nie przytacza bądź je trywializuje - i nie ma co o tym pisać.
Mało tego, autor czasami dodaje sobie tylko znane fakty (ja te mające posłużyć za uwiarygodnienie pochodzenia Mieszka...

więcej Pokaż mimo to

1
avatar
221
192

Na półkach:

Mieszko I miał być Wikingiem! Zaciekawiła mnie taka teza, jednak zaniepokoił mnie też fakt, że nigdy się na nią wcześniej nie natknąłem, a przecież historia mnie ciekawi. Gdyby historycy odkryli takie fakty o pochodzeniu pierwszych władców Polski, czyż wszystkie media by o tym nie trąbiły? Z pewnością bym tego nie przeoczył. Przeczesałem internet i okazało się, że owszem są takie teorie jednak nie ma na ich słuszność wystarczająco dużo solidnych dowodów. W takim razie zająłem się osobą autora, co być może powinienem uczynić na samym początku. Otóż Leśniewski w ogóle nie jest historykiem, pisze książki o różnych epokach i jest określany jako popularyzator wiedzy. Takie określenie nie kojarzy mi się z wiarygodnością. Odbieram Leśniewskiego podobnie jak Danikena: może i pisze ciekawe rzeczy, ale nagina fakty do swoich teorii tak, że nigdy nie dowiem się, gdzie jest rzetelna wiedza, a gdzie wyssane z palca bujdy. Dosyć żałosne fabularne wstawki na początku każdego rozdziału przekonują mnie, że nie warto wczytywać się w słowa kogoś, kto nie zna się na rzeczy, podaje fakty przemieszane z fikcja i okrasza wszystko swoimi fantazjami. Lubię fantastykę, ale ten gatunek nie polega na nabijaniu nieświadomych czytelników w butelkę i podawaniu tego jako upowszechnianie wiedzy.


Zapraszam na fb na mój nowy blog do dyskusji po więcej bezkompromisowych recenzji.

Mieszko I miał być Wikingiem! Zaciekawiła mnie taka teza, jednak zaniepokoił mnie też fakt, że nigdy się na nią wcześniej nie natknąłem, a przecież historia mnie ciekawi. Gdyby historycy odkryli takie fakty o pochodzeniu pierwszych władców Polski, czyż wszystkie media by o tym nie trąbiły? Z pewnością bym tego nie przeoczył. Przeczesałem internet i okazało się, że owszem...

więcej Pokaż mimo to

3
avatar
393
367

Na półkach:

Z racji tego, że Sł. Leśniewski jest autorem fenomenalnej książki "Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660", o której pisałam tutaj, z "Drapieżnym rodem Piastów" wiązałam spore nadzieje. Spodziewałam się czegoś równie świetnego. A tymczasem okazało się, że miałam problem z tym, aby przebrnąć przez tą książkę. Zajęło mi to ponad miesiąc, a w międzyczasie czytałam inne pozycje. Gdy popatrzy się na to, jakie tytuły wydał Sł. Leśniewski, widać, że pisze on właściwie o wszystkim i o każdej epoce. Napisał m. in. "Poczet królów i książąt polskich", "I i II wojnę światową". Jak widać, nie da się dobrze pisać o wszystkim i znać się na wszystkim. "Drapieżny ród Piastów" to po prostu historia Polski za Piastów, napisana nieszczególnie ciekawie, a co gorsze, to nie ma w niej niczego nowatorskiego. Części o rozbiciu dzielnicowym właściwie nie da się czytać, jest tam masa nazwisk i faktów, brak za to syntetycznego podejścia.
całość
//powrot-do-krainy-ksiazki.blogspot.com/2020/06/sawomir-lesniewski-drapiezny-rod-piastow.html

Z racji tego, że Sł. Leśniewski jest autorem fenomenalnej książki "Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660", o której pisałam tutaj, z "Drapieżnym rodem Piastów" wiązałam spore nadzieje. Spodziewałam się czegoś równie świetnego. A tymczasem okazało się, że miałam problem z tym, aby przebrnąć przez tą książkę. Zajęło mi to ponad miesiąc, a w międzyczasie czytałam inne pozycje....

więcej Pokaż mimo to

9
avatar
39
7

Na półkach:

Znalazło się kilka ciekawostek o rodzie Piastów, al enie tak dużo jak się spodziewałem.

Znalazło się kilka ciekawostek o rodzie Piastów, al enie tak dużo jak się spodziewałem.

Pokaż mimo to

0
avatar
322
307

Na półkach:

Książka przedstawia od księcia Mieszka aż do Kazimierza Wielkiego. Cała dynastia zloty i upadki, krwawo rozprawiali się z wrogami, nie oszczędzali braci, wujków czy kuzynów. Władza to władza silny musi wygrać Autor opiera się się dużo na kronikach, również też dołożył coś od siebie. Lubię czytać książki zwierzaną naszą historią.

Książka przedstawia od księcia Mieszka aż do Kazimierza Wielkiego. Cała dynastia zloty i upadki, krwawo rozprawiali się z wrogami, nie oszczędzali braci, wujków czy kuzynów. Władza to władza silny musi wygrać Autor opiera się się dużo na kronikach, również też dołożył coś od siebie. Lubię czytać książki zwierzaną naszą historią.

Pokaż mimo to

3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Drapieżny ród Piastów


Reklama

Ciekawostki historyczne

Dwudziestolecie międzywojenne | 2022-07-04
Chleba, igrzysk i… Hitlera
Przed wojną Niemcy i Brytyjczycy ślepo go wielbili. „Powinni dziękować Bogu, że u sterów jest ktoś tak cudowny jak Hitler!” –...
awatar
Christopher Macht
Czytaj więcej
Starożytność | 2022-07-03
Sykariusze – żydowscy asasyni
Mordowali w biały dzień, w gwarnych miejscach. Ofiary zabijali zakrzywionymi nożami – tzw. sica. Po wszystkim odchodzili...
awatar
Marcin Moneta
Czytaj więcej
Ta sprawa nie dawała spokoju śledczym od paru lat, chociaż sam proceder trwał znacznie dłużej. Całkowita wartość skradzionych monet...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Zimna wojna | 2022-07-02
Historia Świetlistego Szlaku
Wywołali wojnę domową, w której zginęło 70 000 ludzi. Zabijali, torturowali i podkładali bomby w imię rewolucji. Mowa partyzantach...
awatar
Michał Piorun
Czytaj więcej
Zimna wojna | 2022-07-01
Tove Jansson i jej Muminki
Muminki są dziś ikoną popkultury. Książki Tove Jansson o ich przygodach zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i sprzedane w...
awatar
Joanna Wycisło
Czytaj więcej
Tak wielka bryła musiała powstawać naprawdę długo. Światowy Dzień Bursztynu, czyli 28 czerwca, był w tym roku wyjątkowy dla jednego...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Druga wojna światowa | 2022-06-30
Przypadkowy zamach na Rommla
To był prawdziwy „efekt motyla”. Do tej pory nie znamy jednak odpowiedzi na najważniejsze pytanie: kto ostrzelał tamtego dnia...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Średniowiecze | 2022-06-29
Benedykt IX – papież dewiant
Papież Benedykt IX był prawdziwym dewiantem. Organizował orgie z udziałem dzieci, a jego ulubioną rozrywką było polowanie na ludzi...
awatar
Piotr Dróżdż
Czytaj więcej
Dwudziestolecie międzywojenne | 2022-06-28
Heinrich Hoffmann – nadworny fotograf Hitlera
Był nie tylko oficjalnym fotografem Führera, ale też jego bliskim przyjacielem. To on stworzył charakterystyczny wizerunek, który...
awatar
Maria Procner
Czytaj więcej
zgłoś błąd