Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy

Okładka książki Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy Anna Dziewit-Meller
Okładka książki Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy
Anna Dziewit-Meller Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Damy, dziewuchy, dziewczyny (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Damy, dziewuchy, dziewczyny (tom 2)
Znak emotikon
2018-05-21
2018-05-21
literatura polska

To interesująca książka napisana w formie magazynu, w którym znajdujemy różne formy przekazu takie jak wiadomości, felieton, listy do redakcji, ogłoszenia, fotoreportaż. Podróżujące odkrywczynie i pionierki dzielą się w nim swoimi dokonaniami opowiadając swoje historie. W tym numerze ciekawi świata i przygód czytelnicy oraz czytelniczki znajdą między innymi korespondencję Nellie Bly, reporterki, która pobiła rekord „W 80 dni dookoła świata”, wywiad z Marią Czaplicką, badaczką Syberii, porady dla podróżniczek od Junko Tabei, pierwszej zdobywczyni Mount Everest, portret Sacagawei, tłumaczki i przewodniczki po Dzikim Zachodzie, fotoreportaż o Walentynie Tierieszkowej, pierwszej kobiecie w Kosmosie oraz relacje innych kobiet, które przemierzyły świat. Dzieci mają okazję poznać te odważne kobiety, a także odkrywać nowe miejsca. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/02/damy-dziewuchy-dziewczyny-podroze-w.html

„Damy, Dziewuchy, Dziewczyny” to książka napisana w formie magazynu. Znajdziemy tutaj różne formy dziennikarskiego przekazu: felieton, listy do redakcji, ogłoszenia, fotoreportaż, wiadomości z kraju i ze świata. Wszystkie artykuły dotyczą kobiet, które odważyły się zawalczyć o swoje marzenia. Pokazują swoją siłę charakteru i determinację. Wszystkie z nich to podróżniczki i odkrywczynie. Wiele z nich pochodzi z epok, kiedy to kobieta miała tylko przebywać w domu.

Kogo zatem poznamy?

- Elizabeth Cochrane – kobieta, która w 72 dni okrążyła świat dookoła.

- Sacagawea – dzięki jej obecności i wsparciu możliwe było odkrycie Dzikiego Zachodu.

- Mary Kingsley – w niewygodnym gorsecie przemierzyła Afrykę, toczyła walki z krokodylami i spotkała kanibali.

- Bessie Coleman – pierwsza czarnoskóra lotniczka, która musiała pokonać wiele przeszkód, aby móc spełnić marzenia o lataniu.

I wiele, wiele innych.

Trzeba przyznać, że każda z tych kobiet to niezwykłe źródło inspiracji. Ich energia, zapał i determinacja jest godna podziwu.

Wszystkie historie opisane są zwięźle i niezwykle interesująco. Nie sądziłam, że ta książka aż tak mnie wciągnie.

Bycie dziewczyną i kobietą w XXI wieku wciąż nie jest łatwe, ale jednak współcześnie możemy (w większości świata) zakasać kiecę i ruszyć w podróż, gdzie nas marzenia poniosą. A jeszcze kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu nie było to takie oczywiste. Nasze babki i prababki często mieszając obiad z podziwem słuchały doniesień o szalonych wyprawach kobiet wymykającym się utartym standardom.

Anna Dziewit-Meller w "Damy, Dziewuchy, Dziewczyny. Podróże w spódnicy" prezentuje prekursorki damskich podróży dookoła świata, na jego krańce, w nawet poza jego granice. Robi to w sposób nietuzinkowy (a więc idealnie dopasowany do nowatorskich zapędów bohaterek tekstu),bo w formie gazety, z zachowaniem różnorodnych gatunków dziennikarskich. Przybliża losy odważnych kobiet i ich wojaży w formie opowiadania, wywiadu, sprawozdania, recenzji, felietonu. Całość dopełnia ogłoszeniami, reklamami i horoskopem! Prawdziwa prasowa gratka dla złaknionych kobiecej energii, odwagi i nieustępliwości czytelników.

Autorka piecze dwie pieczenie na jednym ogniu - nie dość, że przybliża sylwetki 14 inspirujących kobiet, to jednocześnie robi przegląd form dziennikarskich, który można wykorzystać jako świetne przykłady przed powtórką na język polski.

Teksty są przyjemne i interesujące. Autorka nie żałowała lekkiego humoru i starannie go wplatała w teksty nadając im lekkości. Ubogacają je ilustracje Joanny Rusinek, które nadają całości klimatu retro prasy.

Uwielbiam Annę Dziewit-Meller za jej nietuzinkowe publikacje, które są idealnie dopracowane i niekiedy bardzo oryginalne.

Tym razem stworzyła dzieło, które czyta się jednym tchem i chłonie kolejne informacje niczym największy skarb. Oprócz tego rewelacyjna forma książki sprawia, że mamy autentyczne wrażenie jakbyśmy zaczytywali się w gazecie, która zawiera mnóstwo wywiadów, reportaży, nawet reklam, korespondencji i opisów życia.

Poznajcie kobiety, które w spódnicach z krynoliną i w gorsetach pchały się tam, gdzie ich jeszcze nie widziano” – zapowiada drugą część cyklu „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy” Anna Dziewit-Meller słowami Nellie Bly. Nie tak znowu przypadkowej postaci, bo ta amerykańska dziennikarka w 1889 r. wyrusza w podróż dookoła świata z 200 funtami w kieszeni i udaje jej się zakończyć wyprawę w czasie o osiem dni krótszym niż powieściowemu bohaterowi Juliusza Verne’a. To jest dopiero wyczyn!

Mam wrażenie jakby autorka przywoływała tutaj historie podróżniczek, o których nie pamiętamy bądź kompletnie nic nie wiemy. I tak możemy przeczytać wywiad z Marią Czaplicką, docenianą w świecie nauki badaczką Syberii i szamanizmu; relację z lotniczych akrobacji Bessie Coleman, pierwszej czarnoskórej lotniczki, która wraz ze zdobyciem licencji pilota zaburzyła dotychczasowy porządek płciowy i rasowy w USA; czy fotoreportaż o Walentynie, co twista ma, czyli Walentynie Tierieszkowej, pierwszej kobiecie w kosmosie. Z książki idealnie możemy odczytać też powody, dla których kobiety podróżowały rzadko lub wcale. Niektóre naprawdę zaskakują! Bo do niedawna historię pisali panowie, którzy zdawali się nie zauważać, że kobiety również dokonywały ważnych osiągnięć. Trzeba to zmienić!

Polecam wam z całego serca żebyście sięgnęli do tej książki i podsunęli ją swoim pociechom. Sama wyniosłam z niej ogrom wiedzy. Książka utrzymana w żartobliwej formie i wzbogacona o genialne ilustracje Joanny Rusinek, staje się ważną propozycją dla młodych czytelniczek (i czytelników!). „Trzeba tylko chcieć wyruszyć w podróż, tak jak one!”.I nie są to słowa kierowane wyłącznie do dziewuch😊.

@bajkowy.zawrot.glowy

Kobiety od wieków uznawane były za słabą płeć. Choć dziś teoretycznie mamy takie same prawa co mężczyźni, wciąż musimy walczyć o swoje, bo dalej w wielu aspektach wartość naszych talentów, pracy i osiągnięć jest zaniżana. Dziś chciałam Wam pokazać książkę o kobietach, które udowodniły, że niemożliwe nie istnieje, nawet jeśli życie rzuca nam kłody pod nogi.

"Damy, Dziewuchy, Dziewczyny. Podróże w spódnicy" to galeria kilkunastu wybitnych kobiecych postaci z historii świata, które osiągnęły sławę dzięki swojemu zacięciu do podróży i odkrywania tego co nieznane.

Poznamy zaledwie kilkunastuletnią Sacagaweę, która pomogła amerykańskim podróżnikom pokonać Dziki Zachód i zbadać te dotąd nieznane im tereny. Zaprzyjaźnimy się z Krystyną Chojnowską-Liskiewicz, która samodzielnie opłynęła kulę ziemską. Z podziwem spojrzymy na Florence Baker, która wraz z mężem niestrudzenie przemierzała Afrykę, nie bacząc na niewygody związane z obowiązującą modą.

To świetnie napisana książka, którą pochłonęłam dosłownie jednym tchem. Jej ogromnym atutem jest oryginalna forma - autorka zebrała bowiem opowiadania o słynnych podróżniczkach w formie artykułów do gazety, felietonów i wywiadów tworząc wokół nich otoczkę odważnego pisma kobiecego dla nowoczesnych kobiet. W nowym wydaniu znajdziemy także kolorowe ilustracje Joanny Rusinek, które świetnie współgrają z tekstem i dodają całości niepowtarzalnego charakteru. Polecam z całego serca ❤️

"Damy,...

• • •

„Jeśli dobrze wykorzystuje się energię - powiedziałam im - można osiągnąć wszystko!”

Trochę na ziemi, trochę w kosmosie… odkrywanie świata krocząc w spódnicy? 🤭
Oczywiście, że tak!

Lekka, płynna, ciekawa opisana w takim stylu, że chce się więcej!
Książka, w której znajdziemy kawał dobrej historii! Historii silnych kobiet, odważnych, dla których, nie ma rzeczy niemożliwych.
Godnie reprezentując naszą płeć, zdobywały wiedzę, doświadczenia, badały kultury i walczyły o swoje prawa!
Bo w końcu… #dziewczynyrządzą 😁

Kolorowe wydanie, z pięknymi ilustracjami, w którym znajdziemy wiele ciekawostek z podróży, na które wybierały się znane nam kobiety. Nauka i rozrywka w jednym miejscu.

Książka daje kopa do działania! Inspiruje i Udowadnia, że wystarczy chcieć!

Dlatego serdecznie polecam #doprzeczytania ☺️🩷

Trochę na ziemi, trochę w kosmosie… odkrywanie świata krocząc w spódnicy? 🤭
Oczywiście, że tak!

Lekka, płynna, ciekawa opisana w takim stylu, że chce się więcej!

Ciekawa książka. Moim zdaniem dla młodszego odbiorcy, już nastolatek może być znudzony.

Ciekawa rozrywka, bardzo lekka, bajki dobre dla każdej płci w każdym wieku, inspirujące. Jednak uważam że cz.1. była lepsza.

***https://zagubieniwkrainieksiazek.blogspot.com/2022/01/recenzja-ksiazki-damy-dziewuchy.html***

Książka już od początku przybiera wyjątkową formę, ma przypominać wydanie specjalne gazety. Przyciąga nie tylko tekst, ale również i szata graficzna. Idealne połączenie artykułów, ciekawostek ze świata podróżniczego mody, wywiadów, ale i również znajdziemy relacje. Ba, jak to na gazetę przystało muszą być też reklamy, horoskop na końcu.
Historie pań budzą podziw, szacunek, ale przede wszystkim mają inspirować czytelnika do wielkich rzeczy, pokazują, że można zrobić wiele. Opisywane są kobiety z całego świata, a nasze polskie „podwórko” z dumą reprezentuje Maria Czaplicka oraz Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.
Poprzez przybranie takiej szaty graficznej, licznym rysunkom książka nie jest nuda. To jedna z najważniejszych rzeczy. Po drugie wspaniały sposób na poznanie czegoś nowego oraz poszerzenie słownictwa, na końcu każdego artykułu znajduje się wyjaśnienie trudnych słów, które zostały poruszone w artykule.
Poprzez zabawę można i poznać coś ciekawego, poszerzyć swoje horyzonty, a nóż będzie to inspiracja dla dzieci, którzy będą dążyć do poznania świata i przeżycia najwspanialszej historii w swoim życiu. Książka, choć skierowana dla młodszych czytelników zapewne spodoba się również dorosłym.

W tej części będziemy poznawać kobiety, które zaistniały w świecie podróżniczym, a naszym mini przewodnikiem jest XIX-wieczna dziennikarka, Nellie Bly. Nelly postanowiła pobić rekord Phileasa Fogga z książki Verne’a („W 80 dni dookoła świata”) i podróż swą obyć uwaga w 73 dni!...

Bardziej mi się podobała niż 1 część, ale mam wrażanie, że w tej części było mniej informacji biograficznych o danych bohaterkach.

• Dla dzieci
  • Audiobooki