It only happens in the movies

Okładka książki It only happens in the movies Holly Bourne
Okładka książki It only happens in the movies
Holly Bourne Wydawnictwo: Usborne Publishing Ltd literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Usborne Publishing Ltd
2017-10-01
2017-10-01
Inne

Bardzo lubię książki tej autorki. To moja 4 zaraz po "Klubie Starych Panien". Lubię je za ten realizm. Nie są to słodkie książki, a książki pokazujące zmagające się z problemami codzienności. W tej akurat pozycji główną bohaterka wręcz wyśmiewa filmy romantyczne za ich całkowity brak realizmu. Historia sama jest co prawda historią romantyczną ale, tak jak inne książki tej autorki pokazują coś więcej. Cierpienie i walkę z problemami. Powiedziałabym dużo więcej, ale nie chcę by ta opinia była spojlerem, więc się powstrzymam. W każdym razie bardzo polecam!!!

Ależ to było pozytywne zaskoczenie.
"To zdarza się tylko w filmach" jest bardzo przyziemne i realistyczne i wbrew cukierkowej okładce porusza ciężkie tematy. Robi to jednak z wdziękiem, w nieprzytłaczający sposób.
Powieść Holly Bourne jest też krytyką romansów, surowo mierzy się ze stereotypami i mitami tworzonymi przez ten gatunek, ale robi to z pewną czułością, co moim zdaniem daje fenomenalny efekt.
Książka ta nie jest bez wad, ale uważam, że naprawdę warto po nią sięgnąć. Jest jednak pułapka - osoby sięgające po typowy, słodki romans mogą być rozczarowane, ponieważ ta powieść chociaż ma takie elementy, zdecydowanie uroczą historią romantyczną nie jest, a na pewno nie tylko.

Ależ to było pozytywne zaskoczenie.

Chwyciłam za tę książkę oczekując czegoś "prostego" i przyjemnego do czytania jednak już od pierwszych stron powiało nudą. Powieść ta definitywnie była powodem mojego zastoju czytelniczego. Co prawda, sama historia miała potencjał, jednak sposób, w jaki autorka wszystko opisała pozostawia wiele do życzenia (chociaż może to być wina tłumaczenia, bo niektóre wyrażenia sprawiały, że miałam ochotę odłożyć książkę, wyjść i po dotykać trawy, żeby tylko się czymś nie zarazić). Dałabym jedną gwiazdkę, ale muszę się przyznać, że analiza filmów romantycznych to jedyne, co mi się w tej książce podobało.

"To Zdarza się Tylko w Filmach" tytuł przyciągnął moją uwagę na pintereście już kilka lat temu, a sama książka dostała się w moje ręce na urodzinki od siostry. I tak kurzyła się i kurzyła aż w końcu mając zastój czytelniczy po nią sięgnęłam. "Lekki romansik" - tak myślałam. Książka przerosła jednak moje oczekiwania w bardzo pozytywny sposób.

Główna bohaterka książki - Audrey, nie wierzy w miłość. To uczucie jest dla niej obce i dalekie, dlatego dziewczyna tak bardzo nie lubi filmów romantycznych. Według niej są zakłamane i pokazują fałszywą rzeczywistość. Kiedy jednak zaczyna pracować w kinie, poznaje Harry'ego - chłopaka, który hobbistycznie nagrywa film o zombie. Podejmuje się współpracy z nim, dla zwykłego fun'u. Co jeśli jednak Audrey nieświadomie chce być po prostu blisko Harry'ego? Brzmi intrygująco, prawda?

Zacznijmy może od samego stylu, którym książka jest napisana, a jest on bardzo prosty. Nie trzeba się zastanawiać nad jednym zdaniem dwa razy więc autorka idealnie przemawia do czytelnika; buduje napięcie i leci z akcją. To już pierwszy bardzo duży plus. W całej fabule przewija się ogrom tytułów różnych filmów, co również według mnie jest bardzo fajnym sposobem na przybliżenie czytelnika do świata danej powieści, zwłaszcza kiedy czytelnik jest fanem danego uniwersum. Gorzej jeśli nie zna wspomnianych filmów bądź seriali, ale wtedy zawsze może stać się to ciekawą motywacją do zrobienia małego maratonu filmowego.

Teraz troszkę o bohaterach: Audrey, w bardzo ciekawy sposób postrzega termin "Miłości". Wręcz odpycha to uczucie od siebie po nieudanym związku i rozwodzie jej rodziców. Dziewczyna jest osaczona z każdej strony problemami życiowymi i jest obarczona odpowiedzialnością za nieswoje błędy. Na początku nie rozumiałam tej postaci, jednak z biegiem czasu naprawdę polubiłam Audrey i śmiało mogę przyznać, że nieźle trzyma się po tym wszystkim. Bardzo spodobała mi się jej relacja z Harry'm, szarmanckim przystojniakiem, który w każdej sytuacji znajdzie odpowiedni tekst na podryw. Ich związek: bardzo naturalny i ludzki, nie pokazywał stereotypowej relacji, która występuje w większości młodzieżówek. A końcówka... Zmiotła mnie z planszy. Nie chcę wam spoilerować, ale uwierzcie mi, jeśli poświęcicie trochę swojego czasu na przeczytanie tej książki to nie będzie to czas stracony.

Najbardziej jednak w tej książce spodobało mi się to, że jest ona bardzo ŻYCIOWA. Nie jest wyidealizowana, tylko pokazuje prawdziwe uczucie miłości, które dodaje nam skrzydeł a zarazem je podcina. Sam motyw przewodni książki to "miłość nie wygląda tak jak w filmach"; nie jest tylko i wyłącznie urocza, idealna. Bywa brutalna i może zostawić głębokie rany, a nawet zmienić człowieka o 180° w dobrym jak i złym znaczeniu.

Na dodatek, fani filmów romantycznych, które naprawdę mają potencjał, rozsiądźcie się wygodnie. Autorka na końcu książki poleca nam aż 10 filmów romantycznych, które są warte obejrzenia!

Główna bohaterka książki -...

Trzymajcie mnie, ta książka jest genialna! Na pewno kiedyś przeczytam ją jeszcze raz. Może nie ma jakieś mega porywającej fabuły jak niektóre książki, ale jest mega w swojej prostocie bo opowiada o zwyczajnym życiu nastolatki, a jest naprawdę wciągająca. Książka jest naprawdę cudna w odbiorze bo super napisana i dobrze się ją czyta. Ma fenomenalny klimat i posiada swój niepowtarzalny urok. Ciekawi czytelnika jak potoczą się losy bohaterki i osobiście nie mogłam się oderwać od tej książki. Nie umiem oddać słowami tego jak ona jest rewelacyjna, po prostu zachwyciło mnie jak z pozoru taka zwykła historia z życia codziennego może zostać napisana w tak niesamowity, interesujący sposób. Zakończenie książki wbrew pozorom sprawiło, że pokochałam tą książkę jeszcze bardziej. Chętnie sięgnie co coś innego od tej autorki.

,,Ponieważ nauczyłam się, że miłość to nie tylko uczucie. Miłość to również wybór. Czasami nie jesteś w stanie zapanować nad swoimi uczuciami, ale nadal odpowiadasz za decyzje, jakie w związku z nimi podejmujesz."

,,To zdarza się tylko w filmach" jest świetną młodzieżówką. Bardzo oryginalny pomysł!

Audrey nosi imię po światowej sławy aktorce i szczerze nienawidzi romasów. Ma za sobą trudne doświadczenia, przez które straciła wiarę w miłość. Szansa na jej odzyskanie tej wiary pojawia się, gdy Audrey rozpoczyna pracę w kinie i poznaje Harry'ego. Zaskoczyło mnie w niej to, że porusza różne strony zauroczenia i bycia w związku. Podobało mi się stwierdzenie, iż miłość nie jest tylko uczuciem, ale i wyborem oraz że trzeba za te wybory ponosić ich konsekwencje. Zakończenie mimo wszystko trochę mnie zaskoczyło i nie jest moim ulubionym zakończeniem ale jest tak, jak miało i musiało być. Polecam wszystkim tą pozycję. Musicie się przygotować, że to nie jest cukierkowa młodzieżówka.

Moja ocena ☆7.5/10☆

xoxo, Regina

Audrey nosi imię po światowej sławy aktorce i szczerze nienawidzi...

Nic dodać nic ująć, dla mnie arcydzieło 😍

Nic dodać nic ująć, dla mnie arcydzieło 😍

Spodziewałam się czegoś lekkiego na rozluźnienie, a tu takie zaskoczenie. ,,To zdarza się tylko w filmach" porusza naprawdę ciężkie tematy. Czytając ją, bardzo mocno wczułam się w Audrey, przeżywając razem z nią te wszystkie złe momenty, które jej się przydarzyły. Nie wiem jakim cudem autorce udało się to napisać w tak lekki sposób, że książkę się tak szybko czytało. Bardzo spodobało mi się dotychczas nieznane mi spojrzenie na szkodliwość filmów romantycznych. Zakończenie pomimo wszystkiego trochę mnie zaskoczyło.
Polecam wszystkim tą pozycję, jednak musicie się przygotować, że to nie jest cukierkowy romans.
ps. Jeśli komuś się podobała ta książka to polecam się zapoznać z innymi książkami autorki (,,Miejsca, w których płakałam" - kocham !).

Gdy ostatnio buszowałam między bibliotecznymi regałami, wpadła mi w oko charakterystyczna żółta okładka "To zdarza się tylko w filmach". I przypomniałam sobie, że kiedyś chciałam tę książkę przeczytać, chyba ze względu na motyw filmów i schematów w nich zawartych.

Powieść rzeczywiście ma w sobie przewrotność, na jaką liczyłam. Audrey, która nosi imię po światowej sławy aktorce i szczerze nienawidzi romasów, bardzo trafnie wychwytuje i nazywa filmowe schematy. Ma za sobą trudne doświadczenia, przez które straciła wiarę w miłość. Szansa na jej odzyskanie pojawia się, gdy Audrey rozpoczyna pracę w miejscowym kinie i poznaje tam Harry'ego...

"To zdarza się tylko w filmach" porusza dużo trudniejsze tematy niż można by się spodziewać. Ani w rodzinie Audrey, ani w jej relacjach z chłopakami nie jest zbyt kolorowo. Zaskoczyło mnie, że książka porusza różne aspekty zauroczenia i bycia w związku - również te niezręcznie i bynajmniej nie romantyczne.

Najbardziej zadziwiające jest to, że poczułam się przez tę książkę z r o z u m i a n a, a nie pamiętam, żeby kiedyś przydarzyło mi się coś takiego. Może to wynikać z tego, że Audrey pod względem charakteru czy doświadczeń jest do mnie podobna.

Najmocniejszym punktem książki było jej zakończenie. Nie wiem, jakie obyczajówki mlodzieżowe mieliście okazję czytać, ale te, które ja czytałam, to pozycje sprzed dobrych paru lat. Może teraz inaczej się je pisze. Pewnie istnieją inne takie młodzieżówki, które są w stanie pogodzić dwie skrajności - być nieoczywiste, a zarazem traktować o zwyczajnych, normalnych problemach. Jednak w moim osobistym rankingu "To zdarza się tylko w filmach" bardzo się wyróżnia na tle innych książek o podobnej tematyce.

To dość prosta opowieść, ale za to realistyczna i szczera, co jest jej główną zaletą. (...) , ale trudno odmówić autorce umiejętności pisania lekko, bezpretensjonalnie i z empatią o tematach trudnych, ale i tych ważnych przede wszystkim dla młodego czytelnika.