NAMIBIA. Przez pustynię i busz

Okładka książki NAMIBIA. Przez pustynię i busz Krzysztof Kobus, Anna Olej-Kobus
Okładka książki NAMIBIA. Przez pustynię i busz
Krzysztof KobusAnna Olej-Kobus Wydawnictwo: TravelPhoto.pl literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
TravelPhoto.pl
2018-10-25
2018-10-25
Namibia Namib Afryka pustynia busz Buszmeni Himba Etosza Namib Naukluft National Park podróże przygoda wyprawa literatura podróżnicza

Okładka książki USA. Droga 66 i Dziki Zachód Krzysztof Kobus, Anna i Krzysztof Kobusowie, Anna Olej-Kobus
USA. Droga 66 ... Krzysztof Kobus, An...
Okładka książki Polska pełna przygód! Rodzinny przewodnik po niezwykłych miejscach Anna Kobus, Krzysztof Kobus
Polska pełna p... Anna Kobus, Krzyszt...
Okładka książki Polska pełna przygód Krzysztof Kobus, Anna Olej-Kobus
Polska pełna p... Krzysztof Kobus, An...
Okładka książki Podróżuj z dzieckiem! Poradnik praktyczny Krzysztof Kobus, Anna Olej-Kobus
Podróżuj z dzi... Krzysztof Kobus, An...

Nigdy dotychczas nie myślałam o Namibii. Nie nęciła mnie podróż do Afryki. A tu nagle książka o Namibii wylądowała w moim domu. Anna Kobus jest zafascynowana Afryka, w szczególności Namibią, to się czuje. Autorka opisuje ten kraj swoimi ścieżkami i okrasza te szlaki dodatkowo wiedzą historyczną, antropologiczną czy 'zwkłymi' ciekawostkami, anegdotkami. Całość zilustrowana jest pięknymi zdjęciami. Jednak do Namibii się w najbliższym czasie nie wybieram :)

Namibia zyskuje ostatnio coraz większą popularność wśród turystów, rozpatrujących Afrykę jako cel swojej wizyty. I choć trudno tam uświadczyć pocztówkowe plaże z palmami kokosowymi i białym piaskiem, to niewątpliwie bogata przyroda i burzliwa historia mogą się okazać skutecznym wabikiem.

W książce „Namibia” Anny i Krzysztofa Kobusów ten kraj pokazuje swoje najbardziej urokliwe oblicze. A zasługą tego są piękne zdjęcia, które dla mnie stanowią największy atut książki. Tekst jest również ciekawy i jest uzupełnieniem fotografii, ale to one wysuwają się na pierwszy plan, gdy trzyma się książkę w rękach. Wyłania się z nich obraz Namibii jako kraju, gdzie można spotkać surowe, niemal księżycowe krajobrazy, gdzie ocean jest zimny, szarostalowy i bezlitosny – wystarczy wspomnieć Wybrzeże Szkieletowe, gdzie swoje cmentarzysko mają pechowe statki, które rozbiły się u brzegów Afryki i tutaj właśnie spoczywają.

Książka przybliża trudną historię Namibii, która została skolonizowana przez Niemcy. Wpływy kolonizacji są widoczne do dzisiaj, chociażby w nazewnictwie różnych miejsc, w architekturze. Można nawet natknąć się na portugalskie kafelki azulejos, obecne w wielu miejscach na świecie – wszędzie tam, gdzie Portugalczycy zaznaczyli na krócej lub dłużej swoją obecność. W Namibii był portugalski żeglarz Bartolomeu Dias.

O zbrodniczej niemieckiej kolonizacji i zagładzie ludności rdzennej opowiada książka „Zbrodnia Kajzera”. Warto przeczytać, żeby poszerzyć swoją wiedzę nie tylko o Afryce, ale i o świecie.

Podróż do Namibii to okazja do spotkania z rdzennymi ludami, a także dzikimi zwierzętami, dla których wiele osób w ogóle wybiera się do Afryki. W Namibii można wybrać się na safari na przykład do Parku Narodowego Etosza i mieć szansę dostrzeżenia zwierząt z „wielkiej piatki”, „małej piątki” (nawet nie wiedziałam o jej istnieniu) oraz bardzo wielu innych gatunków, które nie zostały uwzględnione w powyższych klasyfikacjach. W książce jest podpowiedź, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwo spotkania poszczególnych zwierząt – to bardzo przydatne w planowaniu fotograficznego safari. Pomocne są również informacje praktyczne zawarte na końcu książki – kiedy jechać, co zabrać i jakie zasady zachować, aby podróż była bezpieczna. Dla wybierających się do Afryki te rady są bezcenne.

Dotychczas nie rozważałam Namibii jako celu swoich wypraw, ale po lekturze tej książki ta myśl zaczęła świtać w mojej głowie :)

Moje kolejne spotkanie na gruncie afrykańskim ze znakomitymi podróżnikami Anną i Krzysztofem. I kolejna niezapomniana przygoda w Namibii, w kraju wciąż mało znanym. Tu przyroda wciąż rządzi się swoimi prawami a ludzie to maleńkie trybiki. I dobrze, bo dzięki temu możemy podziwiać Park Narodowy Etosza, Wybrzeże Szkieletowe czy kolonię uchatek Cape Cross.
A wszystko połączone z przepięknymi, nieszablonowymi zdjęciami, których nie spotkacie w żadnym folderze reklamowym. To fotografie prawdziwe i zachwycające.
Bardzo ciekawie prowadzona jest opowieść o tym kraju, świadczy o tym znajomość kraju, obyczajów, ludzi i o wielkim szacunku dla Namibijczyków.

A wszystko połączone...

Instrukcja zwiedzania Namibii