Kochana Maryś! Listy z Afryki: Libia, Egipt, Sudan

Okładka książki Kochana Maryś! Listy z Afryki: Libia, Egipt, Sudan
Kazimierz Nowak Wydawnictwo: Sorus Cykl: Kochana Maryś! Listy z Afryki (tom 1) literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Kochana Maryś! Listy z Afryki (tom 1)
Sorus
2013-11-01
2013-11-01
podróże Afryka Libia Egipt Sudan listy literatura podróżnicza

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Historia Kazimierza Nowaka i jego wyprawy do Afryki jest zupełnie niesłychana. Podobnie jak pośmiertne losy tego podróżnika. Dzięki edycji jego listów do żony możemy poznać go niejako prywatnie.

Podróżnik zdesperowany

Kazimierz Nowak był podróżnikiem niekonwencjonalnym. Może nawet nigdy nie zostałby obieżyświatem, gdyby nie okoliczności. Otóż w 1924 roku, wskutek kryzysu, stracił pracę urzędnika w Poznańskim Banku Ubezpieczeń i aby utrzymać rodzinę: żonę i dwoje dzieci, został wędrownym fotografem.

W poszukiwaniu klientów wyjeżdżał także za granicę. Już wówczas jego nieodłącznym środkiem transportu stał się rower. W taki oto sposób, w 1927 roku, znalazł się po raz pierwszy w Afryce. Podczas wyprawy zaczął publikować reportaże. Sądził, że w ten sposób uda mu się zdobyć pieniądze na utrzymanie rodziny. A ponieważ podczas pierwszej podróży do Afryki dotarł jedynie do Algieru, postanowił wyruszyć jeszcze raz. I tak 4 listopada 1931 roku podejmuje wyprawę ponownie, via Rzym, gdzie, poza paszportem, próbuje zdobyć jakieś fundusze, z różnym skutkiem. Ostatecznie jednak wyrusza, choć graniczy to z cudem.

Z tej właśnie wyprawy pochodzą listy do żony, których pierwszy tom (z planowanych czterech), zatytułowany "Kochana Maryś!. Listy z Afryki. Libia, Egipt, Sudan", ukazał się w Wydawnictwie Sorus, starannie opracowany przez Dominika Szmajdę. Obejmuje listy datowane od 4 listopada 1931 roku do 13 stycznia 1933 roku. Poza nielicznymi fragmentami, listy te ukazują się w całości 80 lat po śmierci autora, nie ograniczone żadną cenzurą. Możemy ujrzeć ich autora jako człowieka z krwi i kości: kochającego męża i ojca, rozgoryczonego Polaka, który szarpie się z życiem i zostaje podróżnikiem bardziej z desperacji niż gnany żądzą przygód.

cd. na blogu:

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Podróżnik zdesperowany

Ciekawa książka, choć dość ciężka. Listy są raczej monotonne i przygnębiające. Czytamy głównie o biedzie, codziennych staraniach o najmniejszy grosz, trudach podróży i ciężarze rozłąki z rodziną. Sama wyprawa Nowaka na podstawie tych listów wygląda jak porywanie się z motyką na słońce. Mimo wszystko warto przeczytać.

Dodaj cytat z książki Kochana Maryś! Listy z Afryki: Libia, Egipt, Sudan