Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia

2006-01-01
Data 1. wydania:
2013-01-01
Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Okładka książki Sandman: Zabawa w ciebie Colleen Doran, Neil Gaiman, Dick Giordano, Shawn McManus, George Pratt, Bryan Talbot, Stan Woch
Ocena 7,9
Sandman: Zabaw... Colleen Doran, Neil...
Okładka książki Szkło, śnieg i jabłka oraz inne historie Gabriel Bá, Colleen Doran, Neil Gaiman, Fábio Moon
Ocena 7,7
Szkło, śnieg i... Gabriel Bá, Colleen...

Okładka książki InterŚwiat Neil Gaiman, Michael Reaves
Ocena 6,2
InterŚwiat Neil Gaiman, Michae...
Okładka książki Koralina Neil Gaiman, Philip Craig Russell
Ocena 7,4
Koralina Neil Gaiman, Philip...
Okładka książki Wilki w ścianach Neil Gaiman, Dave McKean
Ocena 7,1
Wilki w ścianach Neil Gaiman, Dave M...

Do prozy Gaimana zbierałam się naprawdę długo. Trochę bałam się jej samej oraz tego, że zbyt szybko skończą mi się książki do czytania, których nie będę w stanie przeczytać ponownie po raz pierwszy.

Jednakże od kiedy sięgnęłam po "Drażliwe tematy" zrozumiałam, że z sięgnięciem po prozę tego autora zwlekałam zbyt długo. A to dlatego, że okazało się, że teksty Gaimana trafiają w moje najczulsze struny i sprawiają, że czasem nad krótkim tekstem myślę kilka dobrych dni.

Jeżeli chodzi o "Rzeczy ulotne" to autor zapuszcza się w nich na niezbadane terytoria pomiędzy życiem i śmiercią, percepcją i rzeczywistością oraz ciemnością i światłem. Teksty zawarte w tym zbiorze poruszają zmysły, wyobraźnię i serce. W dodatku ze względu na to, że Gaiman jest autorem, który wielu rzeczy nie podaje nam na tacy, to wiele z nich jest niemalże nieuchwytne.

~*~

Tym razem Gaiman otulił mnie wyjątkową atmosferą swoich tekstów, z których znaczna część jest w gotyckich klimatach. I to właśnie te teksty podobały mi się najbardziej, przez co jak na razie są najbliższe mojemu sercu. W "Rzeczach ulotnych" znajduje się dużo tekstów o rzeczach trudnych, np. o śmierci, przemijaniu czy przemocy. Są też opowiadania/wiersze o miłości i tęsknocie, a także te przepełnione grozą. Wiele z nich skłania do ponownego przemyślenia wielu tematów, które często omijamy - być może ze strachu, a może z poczucia, że nas nie dotyczą. Jednak Gaiman konfrontuje nas z tym czego sami się boimy. Dlatego powyższa książka jest trudna w odbiorze - pomimo, że bardzo piękna. Zatem warto dać sobie odpowiednio dużo czasu na jej lekturę i przemyślenie tego o czym pisze autor w poszczególnych tekstach.

Sięgając po powyższą publikację warto znać m. in. baśnie, twórczość Lovecrafta czy książki o Sherlocku Holmesie. Dzięki temu łatwiej będzie się odnaleźć w tekstach zawartych w "Rzeczach ulotnych" i na pewno dzięki temu dostrzeże się więcej nawiązań, przez co każde z opowiadań będzie jakby pełniejsze. Jednak bez ich znajomości też się odnajdziecie w historiach zawartych w powyższej książce.

Twórczość Gaimana jest dość dziwna i bardzo specyficzna. Zatem jego proza nie każdemu przypadnie do gustu - zresztą mam wrażenie, że jest to twórca, który świadomie kieruje swoje teksty do dość wąskiego grona odbiorców o dość specyficznych upodobaniach, jeżeli chodzi o literaturę. Tak się szczęśliwie złożyło, że ja jestem w gronie tych osób, które pokochały jego prozę. To dzięki książkom Gaimana po raz pierwszy od dawna mam poczucie, że ktoś stworzył historie napisane jakby specjalnie dla mnie. Twórczość tego autora doceniam tym bardziej, że długo nie byłam w stanie odnaleźć w książkach tej estetyki i wrażliwości, którą znalazłam właśnie w prozie Gaimana. Dlatego też w najbliższym czasie zamierzam sięgać po kolejne publikacje tegoż autora, bo mam poczucie, ze każda z nich będzie dla mnie na swój sposób ważna. Poza tym nie mogę się doczekać premiery Sandmana na Netflix'ie, która jest już niebawem.

Jest kilka dobrych opowiadań, ale przy wielu się męczyłam, co nie zdarzało mi się wcześniej w przypadku opowiadań Gaimana. Dużo krótkich historyjek, w które ciężko było się wciągnąć

Na początku fajnie mi się czytało. Naprawdę się wciągnęłam w te historie. Podobały mi się ze względu na swoją osobliwość, dlatego że nie były przewidywalne i zupełnie nie wiedziałam, czego się spodziewać. Niestety później trochę mi się przejadł ten styl i już się tak dobrze nie bawiłam. Myślę, że problem w tym, że jednak nie bardzo przepadam za formą opowiadań, a przynajmniej nie w takich ilościach.

W „Rzeczach ulotnych” Gaimana natrafimy na wszystko to co charakteryzuje tego rodzaju książki. Są tu opowiadania ciekawe jak chociażby „Październik w fotelu” ale i teksty, o których czytelnik zapomni już w trakcie lektury kolejnego opowiadania. Chociaż czekałem z niecierpliwością na to czym Gaiman zaskoczy mnie w kolejnym swoim tekście to „Rzeczy ulotne” mnie rozczarowały. Zbiór w mojej ocenie znacznie słabszy od „Dymu i luster” .

Nie tego się spodziewałam po autorze "Amerykańskich Bogów", aczkolwiek zbiór opowiadań rządzi się swoimi prawami i nie każdemu może przypaść do gustu. Plus za obecność Cienia, minus za potraktowanie ciekawego fabularnie opowiadania jakby po macoszemu.

Uwielbiam Gaimana, jego powieści: "Nigdziebądź", "Księga cmentarna", "Amerykańscy bogowie" czy "Gwiezdny pył" to prawdziwe perełki.

Tymczasem mamy tu kolejny zbiór opowiadań i jak to zbiór, czytelnik znajdzie tu "rzeczy ulotne", które znikną szybko z pamięci oraz "cuda i zmyślenia", które zostaną z nim na długo. Innymi słowy, zbiorek, jak to zbiorek, nierówny.

Warto przeczytać tak czy owak, dla fana książka obowiązkowa, bycie fanem rządzi się wszak, jak wiadomo, swoimi prawami. No i wisienka na torcie - powrót do świata "Amerykańskich bogów" i ponowne spotkanie z Cieniem warte jest przebrnięcia przez całość.

Warto...

Kolejny zbiór opowiadań od Neila Gaimana. Podobnie, jak w poprzednich takich tomach, oprócz opowiadań mamy tu również wiersze i poematy. Tak jak nie jestem fanem liryki, a w szczególności wierszy, tak proza tych opowiadań jest genialna.

Trzeba zaznaczyć, że kilka opowiadań powtarza się z innymi zbiorami, natomiast część jest nowa i było to moje pierwsze ich czytanie. Znajdziemy tu nawet opowiadanie ze świata Amerykańskich Bogów, zawarte jako ostatnie w tomie.

Opowiadania są bardzo różnorodne, od horrorów, literatury grozy, poprzez sf, aż do szerokiej fantasy. Tematyka również zachwyca. Bardzo dobry zbiór, must have każdego fana Gaimana.

Przeczytałam "Amerykańskich bogów", bo polecił mi ją kolega. Książka wciągnęła mnie w swój nieoczywisty świat i bardzo spodobała. Dlatego do tej pozycji podeszłam z niecierpliwym oczekiwaniem.
Nie lubię opowiadań, bo zawsze czuję taki jakby niedosyt. Natomiast opowiadania z tej książki spodobały mi się. Wszystkie miały w sobie coś nieuchwytnego, jak w "Amerykańskich bogach". Żadne nie było "proste" i miało w sobie coś magicznego. Cieszę się też, że znalazło się tu opowiadanie z ciągiem dalszym przygód Cienia.
Chyba lubię tego autora ;)

Bardzo lubię powieści Neila Gaimana, a jako, że przeczytałem je już wszystkie to postanowiłem sięgnąć po zbiór opowiadań tego autora. Niestety, zawiodłem się i to srogo. Opowiadania są przeciętne, a poezja nudna - choć może to tylko moje wrażenie, bo za poezją nie przepadam. Polubiłem tylko opowiadania o Cieniu i to, które jest na samym początku, które jest utrzymane w klimatach Sherlocka Holmesa. Reszta wypadła mi z głowy zaraz po przeczytaniu.

Obawiam się, że to był mój pierwszy i zarazem ostatni zbiór opowiadań tego autora, a wielka szkoda, bo powieści Neila Gaimana uwielbiam i liczyłem na równie świetny zbiór.

Bardzo lubię twórczość Gaimana.
Podoba mi się budowany przez niego klimat, jego styl czy pomysły ale…. Forma opowiadań, w moim odczuciu, nie zawsze się u niego sprawdza, a poezja w jego wykonaniu zupełnie mi nie leży.
Zbiór wydano pod bardzo trafną nazwą „Rzeczy ulotne” – o większości z tych tekstów zapomniałam niedługo po ich przeczytaniu choć przyznam, że zdarzyły się i takie które na dłużej zostaną w mojej pamięci.
Nie polecam ale i nie będę odradzała.

Bardzo lubię twórczość Gaimana.

Neil Gaiman Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia Zobacz więcej
Neil Gaiman Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia Zobacz więcej