Luzak na Kółkach

O życiu łamacza stereotypów

Chodziłem z Łukaszem do szkoły podstawowej,wspominam go jako chłopaka z którym zawsze było sporo przyjaciół, emanował zawsze dobrą energią. Po wielu latach udało mi się go poznać osobiście i jest on bardzo miłym człowiekiem, bardzo otwarty,szczery, z dużym dystansem do siebie.
Zawsze gdy opowiada historie ze swojego zycia człowiek z zaciekawieniem ich słucha.
Wspaniała książka,dająca do myślenia ludzia którzy narzekają na swoje życie mając już „fory” na starcie w postaci pełnej sprawności.
Super książka,polecam każdemu.

Wspaniała...

Choć nie czytam biografi, obok tej nie mogłam przejść obojętnie. Bardzo przyjemna do czytania, lekka, z humorem i urozmaicona fotografiami. Łukasz choruje na ciężka chorobę, jednak korzysta z życia ile się da. Młody człowiek z niesamowitą motywacją i dystansem do siebie. Byłam zaskoczona w pewnych momentach czytając lekturę :) bardzo duży plus u mnie mają przyjaciele Łukasza, że mu w wielu sytuacjach pomagają i traktują go jak sprawnego człowieka :) drugi plus u mnie jest za to, że chłopak się nie załamuje, działa i żyje pełnią życia lepiej niż inni;) polecam z calego serca. Uświadomiłam sobie dzięki tej książce, że siła to stan umysłu, a ograniczenia tworzą się w naszej głowie :)

Jakiś czas temu poznałem Łukasza Kaznowskiego, autora książki "Luzak na kółkach", który od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Łukasz przez chorobę na którą cierpi jest bardzo słaby fizycznie, ma niesprawne nogi i ręce praktycznie też. W prawej ręce ma jednak dość siły by pisać na klawiaturze, utrzymać telefon, spożyć samodzielnie posiłek i co dla niego jest chyba najważniejsze, może dzięki niej sterować swoim elektrycznym wózkiem. Historia Łukasza, którą opisuję w swojej autobiografii jest dość niecodzienna. Jego życie jest bardzo zwariowane jak na osobę o takim stopniu niepełnosprawności a nawet jestem w stanie pokusić się o stwierdzenie, że ta historia to gotowy scenariusz filmu!
W porównaniu do mnie czy innych osób zdrowych "luzak" dostał na starcie bardzo mało, ale mimo tego postanowił wykorzystać to w stu procentach. Zamiast użalania się nad sobą, on po prostu żyję pełnią życia, czerpiąc z niego ile się da! Ta książka to bardzo różnorodna i odważa opowieść, która przełamuje wiele tematów tabu a co za tym idzie często uważana jest za kontrowersyjną. Od opisu dzieciństwa i historii choroby przez pierwsze nastoletnie imprezy od, których "luzak" nie stronił, alkohol, palenie, seks, udział w jednym z programów TVN, rapowe koncerty, miłość do muzyki, hip-hopu i koszykówki aż po studia dziennikarskie i magisterkę - w tej książce jest wszystko! ;) Jeżeli myślałeś, że osoba tak niepełnosprawna nie może uprawiać seksu lub wypić kilka głębszych i wyskoczyć na zajebisty koncert to po prostu nie znasz jeszcze historii Łukasza! ;) Dzięki swojej odwadze, kochającej i wspierającej rodzinie, wielu wspaniałym osobom, których Łukasz spotkał na swojej drodze, jego życie to jedna wielka przygoda. W książce znajdują się zdjęcia i opisy znajomości z wieloma znanymi ludźmi, fota ze Snoop Dogiem, DonGuralEsko, Peją, Marcinem Gortatem, to tylko część ciekawostek, które w niej znajdziecie. Jak wspomina sam Łukasz, te niesamowite przygody i znajomości mogłyby nigdy nie mieć miejsca gdyby nie jego niepełnosprawność, ale ja uważam, że nie miałyby również miejsca gdyby nie jego odwaga, pogoda ducha i otwartość na innych. Tak jak napisałem powyżej "Luzak na kółkach" to bardzo różnorodna książka, znajdziemy w niej tematy, które Łukasz opisuje poważnym językiem ale również wiele tematów gdzie do ich opisu używa slangu używanego na podwórkach i osiedlach. To opowieść o niepełnosprawnym chłopaku, który postanowił rzucić wyzwanie swoim ograniczeniom i się nie poddawać w walce z nimi. Niektórym język używany w książce może nieco przeszkadzać a innym nie, tak samo jak cała opowieść. Gdyby w książce pominąć fakt o niepełnosprawności Łukasza, to zostałaby historia bardzo pozytywnie zwariowanego młodego chłopaka, który imprezuje i korzysta z życia tak jak wielu w jego wieku. Na końcu książki przeczytałem zdanie: "mimo wszystko nie zamieniłbym swojego życia na żadne inne" i wtedy wielki uśmiech pojawił się na mojej twarzy :) To oznacza, że wbrew wszystkiemu co nas w życiu spotyka, możemy być szczęśliwi a Łukasz jest tego najlepszym przykładem! Jak głosi hasło promujące jego książkę, koszulki czy wykłady motywacyjne: "Siła to stan umysłu" a ja całkowicie się z tym hasłem zgadzam :)

Życie Łukasza to świetny przykład tego, że nie każdy niepełnosprawny człowiek żyje z danym schorzeniem, co żyje normalnie, ale z „przyczepioną” do niego na stałe chorobą. Takim dodatkowym bagażem, którego nie da się wyrzucić, ale z którym dalej można praktycznie wszystko. Może jest troszkę trudniej i ciężej (w końcu to nadbagaż),ale przynajmniej sobie człowiek dodatkowe mięśnie wyrobi – te mentalne. Bo przecież ogranicza nas tylko umysł oraz granice, które sami sobie stawiamy.
Więcej: http://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/10269/o-zyciu-lamacza-ste...

Polecam każdemu, aby zobaczyć jaki jest i może być świat osoby z niepełnosprawnością. Każdy z nas ma takie same potrzeby i pragnienia, więc nie powinno nas dziwić pewne decyzje itd.

• Oficjalne recenzje dla LC
  • Pokój pełen książek (przez niektórych zwany "makulaturownią"

Łukasz Kaznowski Luzak na Kółkach Zobacz więcej