Wrocławskie tramwaje konne

powieść historyczna
Księży Młyn Dom Wydawniczy
2017-12-01
2017-12-01

"Wreszcie książka o jakiej marzyłem"
Publikacja Tomasza Sielickiego jest według mnie publikacją idealną. Autor prowadzi nas przez historię Wrocławskich Tramwajów Konnych z olbrzymim zainteresowaniem. Z kart bije ogrom pracy jaki wykonał pisarz. Każda zmiana torowiska jest udokumentowano na mapach, które towarzyszą nam podczas czytania. Autor zastosował prosty zabieg, znacznie ułatwiający orientację, mianowicie używa współczesnych nazw ulic. Strzał w dziesiątkę. Odpowiedniki niemieckie są umieszczone w bogatym spisie na końcu książki. Jest to trend odwrotny do modnego ostatnio "retro kryminału", gdzie serwuje nam się nazwy niemieckie niewiele mówiące współczesnemu czytelnikowi. Jeszcze raz gratuluję pomysłu.
Oprócz naprawdę genialnej ikonografii, która niczym przewodnik ilustruje nam rozwój konnych tramwajów, mamy cytaty z ówczesnej pracy, notatki policyjne i inne. Sprawia to, że tekst jest niezwykle barwny i wciągający. Sam łapałem się na tym, że szukałem każdej wolnej chwili, by móc wrócić do lektury.
Na końcu autor umieścił wiele niemieckich umów i dokumentów. Są one starannie przetłumaczone na język polski. Ich studiowanie jest prawdziwą przyjemnością.
W takich drobiazgach uwidacznia się troska o czytelnika. Wiele książek na końcu publikuje fotokopie dokumentów w oryginale nie dbając o to czy czytający będzie wstanie się z nimi zaznajomić.
Oprócz dokumentów mamy fotokopie oryginalnych projektów. Są one dokładne i dość dużo czasu zajęło mi ich przestudiowanie. (Wyjątek stanowi str 365-366 - nieczytelna u mnie)
Wydanie książki jest luksusowe. Grube karty kredowego papieru są szyte. Twarda oprawa z wklejkami w postaci planów miasta jest wisienką na torcie. Pięknie na błyszczących stronach prezentują się zarówno tekst jak i ilustracje. Książka jest ogromna- format A4 i aż 405 stron. Lektura ma swoją wagę.
Najpotężniejszą wadą tej lektury jest jej szybki koniec. Mam nadzieję, że autor skusi się na podobny opis tramwajów elektrycznych. W jego wykonaniu byłby to majstersztyk.
Książka obowiązkowa dla Wrocławianina, wielbiciela komunikacji miejskiej i każdego innego zainteresowanego ciekawym kawałkiem historii.
Będzie ozdobą niejednej domowej biblioteki.

"Wreszcie książka o jakiej marzyłem"

• Komunikacja miejska

Dodaj cytat z książki Wrocławskie tramwaje konne