The Bottle Imp

Okładka książki The Bottle Imp Robert Louis Stevenson
Okładka książki The Bottle Imp
Robert Louis Stevenson Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych powieść przygodowa
powieść przygodowa
The Bottle Imp
Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
1891-01-01
1891-01-01
R.L.Stevenson bottle imp diabeł butelka

Okładka książki Theatre Royal - Markheim & Zodomirskys Duel: Episode 5 Aleksander Dumas, Robert Louis Stevenson
Theatre Royal ... Aleksander Dumas, R...
Okładka książki Theatre Royal - The Sire de Maletroits Door & The Judgement: Episode 3 Fiodor Dostojewski, Robert Louis Stevenson
Theatre Royal ... Fiodor Dostojewski,...

Główny bohater tej historii, Keawe, prowadzi zwyczajne życie. Pewnego razu kupuje butelkę, w której mieszka diablik. Diablik spełnia życzenia każdego posiadacza butelki. Jednakże nad butelką wisi przekleństwo: ktokolwiek ją kupi, po swojej śmierci idzie prosto do piekła. Można tego uniknąć, jeżeli przed zgonem sprzeda się tę butelkę.
Ta krótka opowieść jest uważana za najlepszą w dorobku Stevensona, jednak ja się z tym nie zgadzam. Jest bardzo dobra, ale moim zdaniem nie najlepsza.
Trzyma w napięciu. Spodziewałam się smutnego zakończenia, nie napiszę, czy miałam niespodziankę na końcu, czy nie, bo nie chcę spojlerować.
Polecam.

Ta krótka opowieść jest uważana za...

The thing is: do not take the good along with the evil; at least, that's what she said.

Jedno z najlepszych opowiadań, jakie kiedykolwiek przeczytałem. Świetnie opisuje, co powoduje posiadanie tytułowej, osobliwej butelki. Więcęj nie będę pisał, polecam przeczytać!

• Przeczytane w 2018
  • Czytane w obcym języku