Święci i łzy
Emil Cioran (1911–1995), jeden z najsłynniejszych filozofów XX wieku, urodził się i spędził młodość w Rumunii, po czym w 1937 roku wyjechał do Francji, gdzie już pozostał na resztę życia. Wyjeżdżając, pozostawił Rumunom tę kontrowersyjną książkę o religii i wierze. Opublikowana wlasnym nakładem i praktycznie wówczas (1937) nierozpowszechniana, z biegiem lat stała się istotnym wkładem w europejską refleksję nad wiarą. Uznana w Rumunii za bluźnierstwo, zdaniem autora stanowiła „jedyną książkę o inspiracji mistycznej” na Bałkanach. Dzieło powstało w okresie nader trudnym dla Ciorana, który cierpiąc na bezsenność, przeżywał zarazem kryzys duchowy spowodowany między innymi „pokusą wiary”. Religia pociągała go, ale, jak sam twierdził, nie był zdolny wierzyć. Niemożność wiary nęka go niczym niemożność zaśnięcia. Dlatego w tym aforystycznym eseju – jednym z najważniejszych w jego twórczości – zmaga się z jej kwestią, obierając za temat świętość. Przeciwstawia świętych ateologicznym mistykom. Święty jest po trosze politykiem, szaleńcem „pragnącym wszystkiego”, a swoją wolę mocy i „manię wielkości” urzeczywistnia przez cierpienie. Mistyk tymczasem zawierza swej intuicji i chce jedynie być bezpośrednio przy Bogu. Wierzyć w świętych „już nie można; podziwiamy tylko ich iluzje”, konkluduje Cioran w tych na poły poetyckich rozważaniach, w których przeplatają się motywy świętości, łez, muzyki i mistyki.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Kiedy wychodzę na ulicę, pierwsze, co mi przychodzi do głowy, to – eksterminacja.
Bez Ciebie jestem szalony, a z Tobą wpadam w szaleństwo...
Granicą każdego bólu jest następny, jeszcze większy.
Opinie [6]
Poetycka sprzeczność relacji od-do Boga. Językowo jak zwykle znakomicie. Kilka myśli zostaje z człowiekiem na zawsze i nie przeszkadzają czasami mętne ustępy.
Pokaż mimo toCioran podważa dogmaty, próbuje tłumaczyć religijność potrzebą człowieka. Szydzi z postaw miłości do Boga. Ta książka wyraża pagnienie wiary i jednoczesne odrzucenie jej,zawiera sporo prawdy o ludziach i ich obłudzie w podejściu do spraw religijnych.
więcejNie odrzuca on istnienia Boga, nie przyjmuje go jednak. Fascynują go mistyka i święci.
Elokwentny, oczytany, erudyta....
To co się wyprawia między małżowinowymi okładkami przechodzi wszelkie pojęcia! Jak mogłem tyle lat żyć i funkcjonować bez Ciorana?? Chyba zwyczajnie nie byłem niego gotowy. Maczam teraz te pianki w jego jadzie i opiekam. Pyszne!
Pokaż mimo tociężkie te jego książki...
Pokaż mimo toOwszem, książka pełna emocji i uczuć, buchających wręcz z umysłu i serca autora. Jednak czytając, miałam wrażenie, że wyrzucał je z siebie bardzo nieskładnie i chaotycznie, co utrudniało czytanie. To jeden ogromny strumień przemyśleń, bez podziału na części, rozdziały, podtytuły...
więcejKiedy się już znajdzie jakąś ciekawą myśl (a sporo jest "perełek"), trudno ponownie do niej...
książka wymykająca się przyporządkowaniu do jakiejkolwiek kategorii. świadectwo wiary i zwątpienia. traktat religijny i niespotykane bluźnierstwo. paroksyzm uczuć do boga (a nie są to tylko i wyłącznie uczucia pozytywne)
Pokaż mimo to