Święci i łzy

filozofia, etyka
2017-09-30
Ireneusz Kania
łzy mistyka ekstaza mistycyzm świętość Bóg modlitwa samotność

Poetycka sprzeczność relacji od-do Boga. Językowo jak zwykle znakomicie. Kilka myśli zostaje z człowiekiem na zawsze i nie przeszkadzają czasami mętne ustępy.

Cioran podważa dogmaty, próbuje tłumaczyć religijność potrzebą człowieka. Szydzi z postaw miłości do Boga. Ta książka wyraża pagnienie wiary i jednoczesne odrzucenie jej,zawiera sporo prawdy o ludziach i ich obłudzie w podejściu do spraw religijnych.
Nie odrzuca on istnienia Boga, nie przyjmuje go jednak. Fascynują go mistyka i święci.
Elokwentny, oczytany,  erudyta....

To co się wyprawia między małżowinowymi okładkami przechodzi wszelkie pojęcia! Jak mogłem tyle lat żyć i funkcjonować bez Ciorana?? Chyba zwyczajnie nie byłem niego gotowy. Maczam teraz te pianki w jego jadzie i opiekam. Pyszne!

ciężkie te jego książki...

Owszem, książka pełna emocji i uczuć, buchających wręcz z umysłu i serca autora. Jednak czytając, miałam wrażenie, że wyrzucał je z siebie bardzo nieskładnie i chaotycznie, co utrudniało czytanie. To jeden ogromny strumień przemyśleń, bez podziału na części, rozdziały, podtytuły...
Kiedy się już znajdzie jakąś ciekawą myśl (a sporo jest "perełek"), trudno ponownie do niej...

książka wymykająca się przyporządkowaniu do jakiejkolwiek kategorii. świadectwo wiary i zwątpienia. traktat religijny i niespotykane bluźnierstwo. paroksyzm uczuć do boga (a nie są to tylko i wyłącznie uczucia pozytywne)

Dyskusje

• Filozofia