Święci i łzy

Aletheia
2017-09-30
2003-07-14
Ireneusz Kania
łzy mistyka ekstaza mistycyzm świętość Bóg modlitwa samotność

"Nikt nie istnieje - oto konkluzja obligatoryjna i krzepiąca; prawdopodobnie tez nikt nie istniał nigdy".

"Stoicyzm, jako teoretyczne i praktyczne uzasadnienie mądrości, jest najbardziej płaską i najwygodniejszą postawą myślową. Czy istnieje grzech duchowy większy od rezygnacji?"

"Tylko burdel albo łza anioła może nas wyrwać na chwilę z trwogi śmierci".

"Skoro wszystko...

Ciekawe, wprawia w sakralny nastrój, daje poczucie obcowania z sacrum. Widać pragnienie mistycznej ekstazy i dołączenia do mistyczek czy świętych, bycia blisko Boga, które jest nieskończenie ważniejsze niż życie doczesne. Z drugiej strony obecne bluźnierstwa wobec Boga. Myślę że niezwykle ciekawe są próby zbudowania psychologicznego portretu Najwyższego, zrozumienia go -...

Poetycka sprzeczność relacji od-do Boga. Językowo jak zwykle znakomicie. Kilka myśli zostaje z człowiekiem na zawsze i nie przeszkadzają czasami mętne ustępy.

Cioran podważa dogmaty, próbuje tłumaczyć religijność potrzebą człowieka. Szydzi z postaw miłości do Boga. Ta książka wyraża pagnienie wiary i jednoczesne odrzucenie jej,zawiera sporo prawdy o ludziach i ich obłudzie w podejściu do spraw religijnych.
Nie odrzuca on istnienia Boga, nie przyjmuje go jednak. Fascynują go mistyka i święci.
Elokwentny, oczytany,  erudyta....

To co się wyprawia między małżowinowymi okładkami przechodzi wszelkie pojęcia! Jak mogłem tyle lat żyć i funkcjonować bez Ciorana?? Chyba zwyczajnie nie byłem niego gotowy. Maczam teraz te pianki w jego jadzie i opiekam. Pyszne!

ciężkie te jego książki...

Owszem, książka pełna emocji i uczuć, buchających wręcz z umysłu i serca autora. Jednak czytając, miałam wrażenie, że wyrzucał je z siebie bardzo nieskładnie i chaotycznie, co utrudniało czytanie. To jeden ogromny strumień przemyśleń, bez podziału na części, rozdziały, podtytuły...
Kiedy się już znajdzie jakąś ciekawą myśl (a sporo jest "perełek"), trudno ponownie do niej...

książka wymykająca się przyporządkowaniu do jakiejkolwiek kategorii. świadectwo wiary i zwątpienia. traktat religijny i niespotykane bluźnierstwo. paroksyzm uczuć do boga (a nie są to tylko i wyłącznie uczucia pozytywne)

• Filozofia
  • Chcę w prezencie