Zegar słoneczny na murze przemyskiej katedry

Okładka książki Zegar słoneczny na murze przemyskiej katedry Józef Kurylak
Okładka książki Zegar słoneczny na murze przemyskiej katedry
Józef Kurylak Wydawnictwo: Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu poezja
29 str. 29 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
29
Czas czytania
29 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363706623
Tagi:
poezja polska
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Antologia nowej poezji polskiej 1990–1999 Robert Adamczak, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Agata Balowska, Marcin Baran, Mariusz Baryła, Miłosz Biedrzycki, Wojciech Bonowicz, Marzena Broda, Dariusz Bugalski, Zbigniew Chojnowski, Marek Chorabik, Krzysztof Ćwikliński, Maria Cyranowicz, Piotr Czerniawski, Mariusz Czyżowski, Tadeusz Dąbrowski, Stanisław Dłuski, Zbigniew Dmitroca, Roman Dziadkiewicz, Mirosław Dzień, Jakub Ekier, Krzysztof Fedorowicz, Anna Fidecka, Darek Foks, Mirosław Gabryś, Artur Grabowski, Jarosław M. Gruzla, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Marcin Hamkało, Roman Honet, Tomasz Hrynacz, Paweł Huelle, Krzysztof Jaworski, Adam Kaczanowski, Michał Kaczyński, Mariusz Kalandyk, Szymon Kantorski, Grzegorz Kaźmierczak, Piotr Kępiński, Marzanna Bogumiła Kielar, Marian Kisiel, Jarosław Klejnocki, Piotr Klimczak, Radosław Kobierski, Grzegorz Kociuba, Krzysztof Koehler, Janusz Kotara, Robert Krajewski, Arkadiusz Kremza, Wojciech Kuczok, Norbert Kulesza, Marcin Kurek, Józef Kurylak, Jarosław Lipszyc, Piotr Wiktor Lorkowski, Tomasz Majeran, Bartłomiej Majzel, Karol Maliszewski, Paweł Marcinkiewicz, Sławomir Matusz, Piotr Maur, Maciej Melecki, Adam Michajłów, Robert Mielhorski, Jarosław Mikołajewski, Waldemar Mogielnicki, Andrzej Niewiadomski, Klara Nowakowska, Lesław Nowara, Grzegorz Olszański, Piotr Pawlak, Tadeusz Pióro, Anna Piwkowska, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Tomasz Różycki, Rafał Rżany, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Jarosław Ślęzak, Krzysztof Śliwka, Agnieszka Sobol, Ewa Sonnenberg, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Andrzej Stasiuk, Jolanta Stefko, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Hieronim Szczur, Artur Szlosarek, Przemysław Szubartowicz, Janusz Szuber, Robert Tekieli, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Grzegorz Tomicki, Mateusz Wabik, Wojciech Wencel, Marcin Wieczorek, Adam Wiedemann, Wojciech Wilczyk, Jakub Winiarski, Rafał Witek, Agnieszka Wolny-Hamkało, Maciej Woźniak, Grzegorz Wróblewski, Filip Zawada, Piotr Zazula
Ocena 7,2
Antologia nowe... Robert Adamczak, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1383
300

Na półkach:

Józef Kurylak, mało znany, choć zaawansowany wiekiem poeta rozpoczyna swój tomik „z grubej rury” – pamfletem na zateizowaną Europę, z którą z pewnością mu nie po drodze, gdyż jak twierdzi podmiot liryczny: „o Bogu wiemy wszystko”. Taką kategorycznością sądów blisko mu do zdecydowania Norwida, ale zestawianie tych dwóch poetów to jednak nie jest najlepszy pomysł. Znajdą się oczywiście cechy wspólne: pewna hermetyczność, to jest odwoływanie się do warstw znaczeniowych znanych jedynie poecie, tematyka spraw ostatecznych czy swoisty pesymizm (powiada poeta: „nie mam radości w sobie ale mam nadzieję / na radość”). Jednak pióru Kurylaka brakuje finezji godnej mistrzów. Jeśli już pragnie przekazać jakieś treści filozoficzne, to wali wprost. Używana przez niego metaforyka przywodzi na myśl najbardziej wyświechtane konstrukcje i myślę, że nie ma dla niej raczej miejsca w dobrej poezji. Przykłady: pustka nocy, ławka płaczu, „wieńce wspomnień”, kajdany czasu, „złośliwe cierpienie”. Inne irytujące konstrukcje, jak np. zwrotka „Choć Hegel i Nietzsche / rządzą w moim intelekcie / w formach sklepień słyszę / śmiech umarłych dzieci”, czy też rymy w rodzaju „Hiobie”–„grobie” sprawiają, że ciężko uznać te utwory za coś innowacyjnego i oryginalnego. Tematyka Norwida, metaforyka Baczyńskiego, ale to już dawno przejrzałe i bez większej maestrii. O ile warstwa znaczeniowa jakoś się broni, bo jednak metafizyczny niepokój oddany w tych utworach brzmi przekonywająco, o tyle forma jest mocno konwencjonalna i nie sprawia, że styl Józefa Kurylaka można nazwać niepowtarzalnym i łatwo rozpoznawalnym.
Tak więc: dla miłośników poezji zrozumiałej i prostej formalnie można „Zegar słoneczny...” jak najbardziej rekomendować, dla poszukiwaczy nowych głosów w poezji – raczej, co stwierdzam nie bez przykrości, niekoniecznie.

Józef Kurylak, mało znany, choć zaawansowany wiekiem poeta rozpoczyna swój tomik „z grubej rury” – pamfletem na zateizowaną Europę, z którą z pewnością mu nie po drodze, gdyż jak twierdzi podmiot liryczny: „o Bogu wiemy wszystko”. Taką kategorycznością sądów blisko mu do zdecydowania Norwida, ale zestawianie tych dwóch poetów to jednak nie jest najlepszy pomysł. Znajdą się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • POEZJA
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zegar słoneczny na murze przemyskiej katedry


Podobne książki

Przeczytaj także