Architektura modernistyczna w Zabrzu

Okładka książki Architektura modernistyczna w Zabrzu Tomasz Wagner
Okładka książki Architektura modernistyczna w Zabrzu
Tomasz Wagner Wydawnictwo: Urząd Miejski w Zabrzu Seria: Zabrzański Szlak Modernizmu albumy
123 str. 2 godz. 3 min.
Kategoria:
albumy
Seria:
Zabrzański Szlak Modernizmu
Wydawnictwo:
Urząd Miejski w Zabrzu
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
123
Czas czytania
2 godz. 3 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363849801
Tagi:
zabrze architektura modernizm
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Gliwice na ich drodze Maria Lipok - Bierwiaczonek, Bogusław Małusecki, Ryszard Nakonieczny, Joanna Tofilska, Tomasz Wagner, Magdalena Żmudzińska-Nowak
Ocena 6,0
Gliwice na ich... Maria Lipok - Bierw...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
494
492

Na półkach:

Ciekawa książka, ale chaotyczna. Czy istnieją niechaotyczne pozycje o tych prawie najnowszych trendach architektury? Skoro z modernizmu jeszcze 20 lat temu tylko drwiono, a nawet kilka lat temu bez mrugnięcia okiem zlikwidowano katowicki dworzec, będący pomnikiem brutalizmu?

Z tej książki można się nauczyć jakie były założenia modernizmu, jak architekci byli zdegustowani XIX-wiecznymi formami dekoracyjnymi, doklejanymi gdzie popadnie w kiczowaty sposób. Zdecydowali się zerwać z historyczną ornamentyką i wprowadzić nowoczesną architekturę opartą na grze form: kształtów, płaszczyzn, faktur powierzchni, kolorów.

Ruch wybuchnął szczególnie po I wojnie światowej (przed I WŚ dominowała Secesja) i został zduszony przed wybuchem II WŚ, kiedy Hitler rozkazał powrócić do historyzującej architektury monumentalnej na cele propagandowe, a modernizm ogłosił sztuką zdegenerowaną.

Wśród prądów modernistycznych książka omawia m.in. ekspresjonizm, w którym pojawiają się niepokojące zestawienia brył (wypiętrzenia) lub kolorów, pojawia się "okrętowa" stylistyka okrągłych okien lub narożnych balkonów, na elewacjach poziome pasy okien/szkleń, wyróżnia się też ceglany ekspresjonizm (gotycyzujący, jak szkoła na placu wolności--z dopuszczalnym zastąpieniem ostrołuku trójkątem),gdzie pojawiają się detale ozdobne z cegły, np. balustrada wspomnianej szkoły; funkcjonalizm - gdzie kształt budynku dyktowany jest nie względami piękna, lecz jego przydatności praktycznej - tu znakiem rozpoznawczym są np. nieharmonijne układy okien, planowanie korytarzu po stronie zacienionej, a pokojów po stronie doświetlonej, tarasy wypoczynkowe na dachach itp.; wreszcie omawiany jest konstruktywizm, w którym architekci wydobywali na wierzch szczegóły konstrukcyjne budynków i upajali się technologią.

Do tej prostej klasyfikacji jednak trzeba jakoś wprowadzić zespół ogólnokształcący przy Wolności 323, który... jest ekspresjonistyczny, dlaczego? Gotyckie okna? Pasy okien od strony boiska? Napięcie jakie tu widać występuje chyba jedynie między monotonią struktury budynku i niespodziewaną dekoracją rzeźbiarską. Może o to chodzi? A może o same rzeźby, które w ekspresjonizmie są wydłużone? Jakie to jest trudne!

Mimo wszystko książka jest ciekawa; parę obiektów zabrzańskiej architektury mamy tu scharakteryzowanych przez fachowca, a z pozostałych informacji daje się wynieść trochę wiedzy.

Ciekawa książka, ale chaotyczna. Czy istnieją niechaotyczne pozycje o tych prawie najnowszych trendach architektury? Skoro z modernizmu jeszcze 20 lat temu tylko drwiono, a nawet kilka lat temu bez mrugnięcia okiem zlikwidowano katowicki dworzec, będący pomnikiem brutalizmu?

Z tej książki można się nauczyć jakie były założenia modernizmu, jak architekci byli zdegustowani...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Architektura modernistyczna w Zabrzu


Podobne książki

Przeczytaj także