Poczet władców słowiańskich 631-1168

historia
Bellona
2017-07-20
2017-07-20

W szkole nas o tym nie uczono. O tym, że przez tak długi czas, bo do XII wieku, po zachodniej stronie naszego państwa, żyli jeszcze ci Słowianie, którzy nie dali się schrystianizować i mieli się bardzo dobrze.

„Poczet władców słowiańskich 631-1168” jest wciągającą książką, w szczególności dla pasjonatów historii Polski. W niniejszej książce przeczytamy o wielu władcach słowiańskiego Połabia. Jest to arcyciekawa pozycja, zabierająca czytelnika w głąb dawnych dziejów, przedstawiająca losy jednej z grup Słowian wywodzących się z tak zwanej grupy plemion lechickich. Słowianie połabscy toczyli zażarte boje z przeważającym przeciwnikiem i zostali niemal wytarci z kart dziejów.

Słowianie połabscy wiernie trzymali się pogańskich kultów i nie chcieli przeprowadzić chrystianizacji swego ludu. Zewsząd otoczeni przez wrogów byli skazani na nieuchronną klęskę. W niniejszej książce możemy przeczytać cudem ocalałe relacje w źródłach pisanych czy nieliczne świadectwa materialne, które świadczą o ich istnieniu. Dzieje Słowian połabskich potrafią naprawdę zaciekawić, zarówno swoimi dokonaniami militarnymi, jak i zachowanymi mitami i legendami.

Książka Roberta F. Barkowskiego jest pozycją ciekawą, traktującą o niezwykle frapującym okresie naszej historii. Pisarstwo autora sprawia, że książkę się wręcz pochłania. Autor ma sporą wiedzę zwłaszcza z okresu Słowian połabskich. Książkę czyta się rewelacyjnie, a fakty historyczne potrafią naprawdę zaciekawić. Autor posiada ogromny zasób wiedzy historycznej, którą obficie dzieli się z czytelnikami. Barkowski potrafi lekko przekazywać informacje historyczne, które wcale nie nudzą. Książka fascynuje od pierwszej do ostatniej strony, wciągając czytelnia coraz mocniej w głąb, mrocznych dziejów.

„Poczet władców słowiańskich 631-1168” jest książką godną uwagi. Lektura przyniosła mi wiele satysfakcji i sprawiła, że dowiedziałem się z niej sporo nowych informacji. Książka napisana jest przystępnym i profesjonalnym językiem, dzięki czemu całość nie nuży. Książkę tę polecam miłośnikom historii oraz osobom chcącym poznać kilka faktów z dziejów Słowian połabskich. Polecam.

Ciekawa książka, która opisuje władców słowiańskich połabskich. Dziś terytoria Niemiec. Zamieszkiwali ziemie między Morzem Bałtyckim, Łabą, Hawelą i Odrą. Chronologia władców Serbołużyckich, Wieletów i Obodrytów, którzy opisują kroniki. Dzieje burzliwe, które spowodowały, że plemiona Słowian Połabskich musiały uznać wyższość najeźdźców. Książka ciekawa jak każdy poczet królów. Niczym się nie różni od innych dynastii, które były po nich. Wojny, układy i pokoje takie były dzieje w tamtych wiekach. Lecz mądrych władców, którzy coś osiągnęli historia wynosi na wyżyny.

Świetna pozycja w temacie historii słowiańskiego Połabia. Ciekawie i przejrzyście przedstawia i systematyzuje geografię plemienną Obodrytów, Wieletów, Stodoran i Serbo-łużyczan. Następnie w porządku chronologicznym ciekawie omawia ich władców i historię od początków aż po kres niezawisłości w 1168 gdy zdobyto ostatni bastion słowiańskości na wyspie Rugii. Polecam zagłębionym w temacie, zainteresowanym i laikom.

• Średniowiecze
  • XHś