5 języków miłości dla singli

Okładka książki 5 języków miłości dla singli Gary Chapman
Okładka książki 5 języków miłości dla singli
Gary Chapman Wydawnictwo: Esprit nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Esprit
2017-01-09
2017-01-09
Jakub Czernik
Psychologia i związki

To raczej nie jest książka dla singli. Dobrze napisane. Fajnie się czyta, ale do książki samopomocowej daleko

Koncepcja pięciu języków miłości wydaje mi się zasadna, stąd oceniam książkę jako wartościową.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że autor jest pastorem (nie wiedziałam tego przed rozpoczęciem lektury) i książka ta stanowi poniekąd emanację chrześcijańskiego poglądu na relacje międzyludzkie, w szczególnie związki romantyczne.

Bardzo fajna książka tylko moim zdaniem nieco za długa. Wiele fajnych pomysłów. Na pewno zapamiętam wiele rad z tej książki i będę starał się wdrożyć je w życie :)

5 języków miłości dla singli jest poradnikiem przedstawiającą popularną koncepcję języków miłości opracowaną przez autora, który jest terapeutą rodzinnym oraz pastorem. Oryginalne 5 języków miłości było kierowane do małżeństw, natomiast ta pozycja zgodnie z nazwą jest kierowana do samotnych lub będących na etapie randkowania. Języki miłości to sposoby zachowania, które sprawiają, że inni ludzie czują się docenieni i kochani. Są to: wyrażenia afirmatywne, podarunki, drobne przysługi, dobry czas i dotyk. Każdy ceni te języki miłości w różnym stopniu i z tego powodu ważne jest wybadanie, jakie języki miłości ceni dana osoba, aby stosować je częściej niż inne. Książka nie tylko opisuje samą koncepcję języków miłości ale także omawia stosowanie ich w kontekście związków romantycznych, rodzinny, przyjaciół, współpracowników, studentów i współlokatorów. Na kartach tej pozycji znajdzie się też trochę historii osób, które były klientami/znajomymi autora i które miały problemy z relacjami z innymi, które to udało się załagodzić/rozwiązać z pomocą koncepcji opisanych przez autora.

Według mojej opinii, opisane historie pacjentów nie wnoszą zbyt wiele, a wydłużają objętość tej książki. Autor jest też pastorem i zamieszcza wiele cytatów z biblii oraz ma mocno chrześcijańską perspektywę na związki, których ostatecznym celem jest małżeństwo. Stara się też zachęcać ludzi do takiej postawy, przytaczając kilka statystyk dotyczących małżeństw, które są prawdziwe ale przedstawione bez szerszego wyjaśnienia, co może prowadzić do błędnych wniosków. Przykładem tego jest choćby prawdziwe stwierdzenie, że pary, które mieszkały razem przed ślubem, częściej się rozwodzą. Autor opisując swoją perspektywę na związki nie zagłębia się w ten temat po prostu sugerując, że jego podejście ma poparcie w faktach. Problem z tym przykładem jest taki, że pary, które decydują się zamieszkać razem rzadziej zrywają ze sobą, ponieważ wiąże się to dla nich z większym kosztem, co ostatecznie skutkuje większą ilością rozwodów w przyszłości, kiedy to związek jest już w stanie rozkładu. Cześć z tych osób zerwałoby ze sobą przed zawarciem aktu małżeństwa, gdyby nie mieszkało razem.

Podsumowując, według mnie koncepcję 5 języków miłości warto znać, jednak książka jest mocno przegadana i tą treść pewnie dałoby się mocno skondensować. W przypadku zaawansowanych stażem związków, być może lepszą pozycją okaże się poprzednia pozycja autora dla małżeństw (nie czytałem jej). Trzeba wziąć pod uwagę, że jest to po prostu poradnik a nie książka popularnonaukowa i że autor jest pastorem, co objawia się dużą ilością cytatów z biblii i chrześcijańską perspektywą na związki. Książkę warto też znać po to, aby poprawić swój związek, ponieważ wbrew popularnym mitom, miłość nie trwa sama i trzeba nad nią pracować, o czym pastor wspomina kilkukrotnie w swojej książce (w tym temacie polecam „Psychologię miłości” Bogdana Wojciszke).

Zachęcona pozytywnym nastrojem w jaki mnie wprowadziła pierwsza książka Garego Chapmana, którą przeczytałam "5 języków miłości" sięgnęłam po pozycję dla singli. Znajomość języków miłości daje nam możliwość potwierdzenia wartości bliskiego człowieka, nie tylko za pomocą słów. "Miłość nie jest uczuciem - jest sposobem zachowywania się". "Sukces to jak najlepsze wykorzystanie tego, kim jesteś i czym dysponujesz"

Słyszałam o tej koncepcji wcześniej. Akurat "wpadła mi w ręce " wersja dla singli, choć szczerze moim zdaniem, książka równie dobrze mogłaby się nazywać "5 języków miłości".
Bardzo praktycznie pokazuje jak komunikować się z innymi ludźmi żeby poprawiać swoje relacje. Co robić, żeby inni czuli to co chcesz im przekazać i dlaczego czujesz możesz czuć się niekochany. Dotyczy partnera, dzieci, rodziców, współpracowników...
Polecam!

Ciekawe spojrzenie na miłość i sposób jej wyrażania w zależności od posiadanego języka miłości i odkrytych języków miłości naszych bliskich. Ja swój język odkryłam :) treści wartościowe choć język autora dla mnie trudny do przebrnięcia, momentami grafomański i taki pseudonaukowy niestety.

Książka bardzo mi się podobała, ale jednak mniej niż pierwotna wersja dla małżeństw – może dlatego, że pierwszy raz spotkałam się wtedy z ideą 5 języków miłości, ale też myślę, że ta pierwsza książka jest lepiej napisana.

Tym razem autor skupia swoją uwagę na singlach, którzy stanowią różnorodną grupę w społeczeństwie. Autor udziela rad i opowiada jak w praktyce stosować zasadę 5 języków miłości w relacjach z rodzicami, rodzeństwem, dziećmi, przyjaciółmi, kolegami z pracy, dziewczyną/chłopakiem, przywołując historie konkretnych osób i ich problemów. Książkę czyta się szybko i bardzo przyjemnie, niestety jednak ma się trochę wrażenie, że ciągle czyta się jedno i to samo. Trochę tak, jakby autor na siłę próbował zwiększyć objętość książki.

Wniosek z całej książki wysuwa się następujący: poznanie ojczystego języka miłości drugiej osoby (kimkolwiek by nie była) i posługiwanie się nim aby okazać miłość, dobroć tej osobie jest niesłychanie ważne i diametralnie poprawi wasze relacje, jakiekolwiek by w danym momencie nie były.

„5 języków miłości dla singli” to książka bardzo mądra, cenna, którą polecam przeczytać, bo warto. Przyda się każdemu, nie tylko singlom. Szczególnie polecam osobom, które nigdy dotychczas nie spotkały się z ideą 5 języków miłości.

Dobre dopełnienie 5 języków miłości.
Pytania jakie singiel powinien sobie zadać zanim z kimś się zwiąże.

Dobre dopełnienie 5 języków miłości.
Pytania jakie singiel powinien sobie zadać zanim z kimś się zwiąże.

Zmarnowany potencjał..
Nie można odmówić racji i celności teorii o 5 językach miłości. Dla większości z nas ich poznanie zaowocuje w naszych relacjach międzyludzkich ale i pozwoli rozszyfrować swoje własne reakcje, potrzeby i niepowodzenia.

NIESTETY

Purytańskie, religijne, (religijne w ten najgorszy, zaściankowy i nieprzewidujący ewolucji myślowej sposób) przekonania autora, nie pozwalają mu na naukowe i konstruktywne obserwacje i wnioski.

Przytaczanie sformatowanych pod tezę, (która brzmi: jedynymi akceptowalnym i i słusznymi wartościami są te głoszone przez kościół katolicki) informacji jest szokujące.

Jak ośmieszyć rewolucję seksualną?
Przedstawiając przestarzałe już poglądy Freuda na ludzką seksualność w taki sposób, jakby były obowiązującymi współcześnie poglądami.

Przemoc w związkach? Tak istnieje, ale raczej nie w tych po zawarciu związku małżeńskiego.

Stronniczość jest tak rażąca, że aż nieprzyzwoita. Nachalne inkrustowanie wiedzy psychologicznej wtrętami o Bogu i kościele katolickim deprecjonuje wartość naukową tej książeczki.

Zmarnowany potencjał..

NIESTETY