Krwawnik

Okładka książki Krwawnik Karl Edward Wagner
Okładka książki Krwawnik
Karl Edward Wagner Wydawnictwo: Phantom Press Cykl: Kane (tom 2) fantasy, science fiction
Kane (tom 2)
Bloodstone
Phantom Press
1991-01-01
1991-01-01
838527605X
Dorota Żywno
Krwawnik

„Pierścień z krwawnikiem” jest drugą częścią o przygodach Kane. Można powiedzieć takiego Conana Barbarzyńcy ale ewidentnie antybohatera. Ten przebiegły i chyba ….. wieczny wojownik odznaczający się wielką inteligencją stara się skłócić dwa sąsiadujące ze sobą miasta-państwa aby przy pomocy tajemniczych ruin położonych na bagnach wskrzesić…. No właśnie co? Nasz bohater posiłkując się morderstwami i zdradami stara się osiągnąć swoje cele. Co by nie powiedzieć nie darzy się go momentami zbytnią sympatia. Sama fabuła jest ciekawa i wciągająca.
Ogólnie jak dla mnie to tę książkę ciężko się momentami czytało. Momentami była ona nudnawa bądź, jakby to powiedzieć – prosto napisana. Ale w ogólnym rozrachunku jest to ciekawa pozycja dla każdego czytelnika lubującego się w fantastyce w starym stylu.

Osadzona na podobnym schemacie, co pierwsza część cyklu, ale trochę od niej gorsza. Ma podobne wady, tj. chaotyczną narrację, niekiedy brak logiki, a intryga Kane'a prowadzona jest w sposób niezrozumiały dla czytelnika. Główny bohater to postać z fantasy w starym stylu: niepokonany, wszechwiedzący i prawie nieomylny. Odróżnia go jednak to, że jest zły. Do szpiku kości. Żądny krwi i władzy. Wykorzystując tytułowy pierścień i związaną z nim moc pragnie stworzyć własne imperium. Nie zamierzam zachęcać do sprawdzenia, jak mu to wyszło. Książka wybitnym przedstawicielem swojego gatunku delikatnie mówiąc nie jest.

Jak dla mnie najlepsza część Kane'a. Dużo trupów, ciekawe cywilizacje, artefakt, który każdy z nas chciał by mieć. Gorąco polecam ;)

Nieco gorsza niż "Pajęczyna utkana z ciemności", ale nadal fajnie się to czyta. Na plus pomysł na historię oraz tradycyjnie - postać Kane'a. Gdy znika ze sceny i do głosu dochodzą pozostali bohaterowie (chociaż są dość interesujący),to robi się mniej ciekawie. Zdecydowanie dla fanów serii, tudzież oldschool'owego heroic fantasy.

Na początku nawiąże do zarzutów, że napisane jest to topornie - Phantom Press "zasłynął" tym, że książki w ich wydaniach były tłumaczone szybko i bez poprawek przez co czasami widać błędy, kalki językowe czy też banalność słów.

Jednak sama przygoda to klimaty zbliżone do historii Conana Barbarzyńcy (Wagner sam napisał jedną z nich). Jest on główny bohater, wojownik idealny, strateg, filozof, mag - tak ideał bohatera. Od Conana odróżnia go to, że nie jest dobry bo Kane zdradza, oszukuje, manipuluje dla własnych korzyści.

W tej historii Kane przypadkowo natrafia na starożytny pierścień będący kluczem do potęgi zaginionej cywilizacji/rasy. Wplątując dwa królestwa w wojnę między sobą Kane stara się ich osłabić aby samemu zgarnąć całą pulę. Ostatecznie nie wiemy kto jest czyim pionkiem w tej grze.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Bardzo dobra kontynuacja, nie jest powiązana z tomem 1, ale dalej jest mrocznie i trup ściele się gęsto.

Lepsza niż poprzednia, bo Teres jako bohaterka mi się całkiem spodobała (jestem przekonana, że na całkiem serio jest bi) i w ogóle są jakieś dialogi, a nie dość ciężkie opisy przez cały czas. Jest tu też komu kibicować (w przeciwieństwie do poprzedniej części)

Klasyka. Prawdziwe fantasy bez głupiej nastoletniej naleciałości.

Klasyka. Prawdziwe fantasy bez głupiej nastoletniej naleciałości.

• Mam

Karl Edward Wagner Pierścień z krwawnikiem Zobacz więcej