Gra anioła

Okładka książki Gra anioła
Carlos Ruiz Zafón Wydawnictwo: Muza Cykl: Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 2) literatura piękna
literatura piękna
Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 2)
El Juego del Angel
Muza
2008-11-01
2008-11-01
Katarzyna Okrasko
Barcelona intryga miłość pisarz lata 20

Wspaniały styl, ciekawe dialogi i humor, który tak bardzo lubię u Zafona, a który przejawia się w rozmowach bohaterów. Powieść, w której zastanawiamy się często, co jest prawdą a co nie.

No to skończyłam! Nie powiem, wciąga i to bardzo, 600 stron mija szybko, ale chyba z gotyckim stylem nie jest mi po drodze. Chwilami miałam wrażenie, że czytam Dostojewskiego lub Bułhakowa, ("Mistrz i Małgorzata" to mój nr 1), ale ta mroczność, makabry, dramaty, szaleństwo, szatan, krew się leje...Muszę odpocząć! Język wspaniały i Barcelona też, ale muszę zmienić klimat. Aaaa, zakończenie mnie zaskoczyło!

Doskonale skrojona fabuła. Książka trzyma czytelnika w uścisku zachwytu od pierwszej do ostatniej strony, niczym pryncypał Davida Martina w kleszczach srachu. Jest tu tyle zakamarków ile tylko można znaleźć w labiryncie ludzkich myśli.

Cmentarz Zapomnianych Książek to seria stworzona na potrzeby wypełnienia pustki w sercu każdego bibliofila.
Gra Anioła jest powieścią magiczną. Zabiera czytelnika w podróż po Barcelonie i świecie literatury. Książka ta jest niezwykła, trudno ją porównać z innymi powieściami, ze względu na jej oryginalność.
Twoja wyobraźnia oraz serce są w rękach Carlosa Zafona, a są to dłonie silne, doświadczone i potrafiące sterować ludzką duszą!
Książka z serii och i ach.

Twoja wyobraźnia oraz serce są w rękach Carlosa Zafona, a są to...

Skończywszy "Cień wiatru" rzuciłem się zachłannie na "Grę Anioła" i nie zawiodłem się.
Chronologicznie wydarzenia mają miejsce przed tymi z pierwszej powieści cyklu, pewne postaci łączą się i wiążą z tamtą, lecz sama opowieść jest oddzielną historią.
I znowu mamy tu bohatera uwikłanego w tajemnicę. Są zagadki, tragedie, miłości, a to wszystko pokazane w charakterystycznym dla Zafona barokowo-gotyckim stylu i onirycznym klimacie, trzymających czytelnika w napięciu i rozterce zarazem: sen to czy jawa?
Jak to dobrze, że są kolejne części "Cmentarza...", jak to dobrze, że jest Zafon.

Chyba ta część podobała mi się najbardziej. Tajemnicza i ciekawa opowieść o Davidzie Martinie.

Można pisać, ale można też malować słowem, zabierać czytelnika w miejsca geograficzne i do głębin ludzkiej duszy tak intensywnie, że nigdy nie zapomni on tego wszechogarniającego zachwytu i szczęścia, które czuł przy lekturze. Najlepsza część cyklu, a autor jest absolutnym czarodziejem słowa.

Już dość dawno temu sięgnęłam po Cień wiatru – książkę, która zostawiła mnie pod ogromnym wrażeniem. Zakochałam się wtedy w piórze Zafóna i w jego prozie. Pierwsza część Cmentarza Zapomnianych Książek zabrała mnie do mrocznej Barcelony, w której zostawiłam kawałek serca... I teraz, po prawie pięciu latach, wracam do tamtego świata, ciekawa, czy znowu zostanę tak samo urzeczona tą specyficzną atmosferą.

David Martin już jako mały chłopiec był bezgranicznie zakochany w książkach i tej miłości nie przeszkodził nawet ojciec, który za czytanie potrafił go bić. Dorastając, Martin postanowił, że zostanie pisarzem. Zanim jednak tak się stało, trafił do jednej z gazet w Barcelonie, La Voz de la Industria, gdzie redagował kolumnę kryminalną. Na szczęście w jego życiu pojawia się Pedro Vidal – bogaty panicz, który bierze Davida pod swoje skrzydła i wprowadza w świat socjety hiszpańskiej. Vidal ułatwia naszemu bohaterowi życie, jak może – to dzięki niemu, zamiast pracować nad kolumną kryminalną, poświęca się pisaniu krótkich historyjek detektywistycznych pod pseudonimem Ignatiusa B. Samsona. Sukces, jaki odnosi, sprowadza do niego Andreasa Corelliego – tajemniczego nieznajomego, który namawia Martina na napisanie książki innej niż wszystkie. A to dopiero początek tej dziwnej znajomości...

Ciąg dalszy: https://wiewiorkawokularach.blogspot.com/2022/05/gra-aniola-carlos-ruiz-zafon.html

Styl, jak to u Zafona, dobry, ale fabuła to poplątanie z pomieszaniem. Straciłam zainteresowanie bohaterami w połowie książki, ciekawa byłam zakończenia, kim okaże się "pryncypał", ale niestety rozczarowałam się.

Zastanawiam się, co mądrego napisać o powieści Zafona. To, że mnie wciągnęła bez reszty, to na pewno. Ciekawa gra słowem również. Niemniej intryga i sposób jej rozwiązania przekozacki. Aż mam ochotę pojechać do Barcelony!