Gru, Dru i minionki. Superkolorowanki

2017-06-28
48 min.
Małgorzata Fabianowska

2029

Minionki doczekały się nie tylko filmów, ale i mnóstwa książek.
Są to nie tylko zgadywanki, czy przewodnik po gadżetach, ale i naklejkowe szaleństwo, czy jak w tym przypadku mnóstwo obrazków do samodzielnego kolorowania.

Tym samym nasi milusińscy mogą pokolorować swoje ulubione Minionki, czy innych bohaterów filmów jak im podpowie wyobraźnia. Do książeczki dołączone sa kredki, więc tym bardziej warto sięgnąć po tą pozycję.

Minionki doczekały się nie tylko filmów, ale i mnóstwa książek.

W Wydawnictwie Egmont regularnie pojawiają się interesujące książki wprowadzające małych czytelników w świat filmowych bohaterów. Dzięki temu kolejne premiery filmów mogą stać się pretekstem do ciekawej zabawy, rozwijania umiejętności oraz przypominania sobie filmowych bohaterów. Tym razem do młodych czytelników trafiają interesujące książki o Minionkach. Znajdzie się wśród nich kolorowanka, zeszyt z zadaniami, książka z naklejkami, powieść i wiele innych interesujących pozycji, o których napiszę w najbliższym czasie. Dziś opowiem o interesującej kolorowance oraz plusach tego typu zajęć pozwalających rozwijać zmysł estetyczny, koncentrację, motorykę małą, a nawet wpływają na kompetencje językowe. Poza koniecznością skupienia się, odpowiedniego chwycenia narzędzia pracy, dobrania odpowiedniego koloru i odpowiedniego nacisku kredką na kartkę kolorując uruchamiamy bardzo ważny ośrodek Broki odpowiedzialny za ośrodek mówienia. Można go ćwiczyć również za pomocą pracy z różnymi masami, ale nie zastąpią one precyzyjnego kolorowania niezbędnego w nauce pisania liter, czyli wprowadzającego dziecko w świat słowa pisanego.
Mózg jest całkiem podobny do innych naszych mięśni: im bardziej go ćwiczymy tym jest sprawniejszy. Kolorowanie i malowanie rozwija przede wszystkim obszary odpowiedzialne za zdolności manualne i twórcze myślenie, a do tego pomaga zrelaksować się osobom, którym medytacja sprawia problemy. Ukierunkowanie myśli na określony materiał pozwala osiągnąć stan pozwalający nam na oderwanie się od codziennych problemów. Dzięki temu jest to też świetny materiał dla osób ze skłonnościami do depresji. Jeszcze jednym ważnym skutkiem kolorowania jest pobudzenie obu półkul mózgu, dzięki czemu ćwiczymy swoją inteligencją.
Połowa sukcesu to wyjście dziecku naprzeciw z odpowiednimi materiałami. Takimi mogą być oczywiście kolorowanki z ulubionymi bohaterami filmowymi. Wydawnictw Egmont dysponuje bardzo szeroką propozycją w tym zakresie. Czasami łączy ilustrację z kolorowanką, aby zachęcić młodych odkrywców świata do pracy. Dla starszych dzieci są kolorowanki z zadaniami. „Gru, dru i minionki. Superkolorowanki” to kolorowanka wzbogacona o zadania ćwiczące spostrzegawczość, zachęcająca do analitycznego myślenia, rysowania oraz zabiera dzieci w świat filmowych bohaterów, przypomnieć sobie informacje o nich. Każda kolorowanka znajduje się na jednej kartce, dzięki czemu można wycinać lub wyrywać kartki z bloku i ozdabiać nimi pokój.
Kolorowanki z minionkami na pewno sprawią radość przedszkolakom, uczniom nauczania początkowego oraz wszystkim miłośnikom minionków. Wśród szablonów znajdziemy wzory bardzo proste (z którymi poradzi sobie 3-4 latek) oraz wymagające dużej wprawy, cierpliwości i rozwiniętych umiejętności kolorowania. Do zeszytu dołączono cztery kredki w kolorach, które są tu niezbędne.

GRU, DRU, MINIONKI I KOLOROWANKI

Kiedy „Jak ukraść księżyc” wchodziło do kin, chyba nikt nie spodziewał się większego sukcesu. Podobnych produkcji było mnóstwo, kolejne animacje komputerowe popadały we wtórność, a ich twórcy nawet nie silili się na dobrą jakość. A jednak przygody małych, żółtych i bardzo destrukcyjnych Minionków (bo to one, a nie Gru czy też sympatyczne dziewczynki były prawdziwymi bohaterami obrazu) kupiły serca widzów na całym świecie. W chwili obecnej na ekrany kin wchodzi czwarta pełnometrażowa odsłona ich losów, a co za tym idzie na księgarskich półkach nie mogło zabraknąć promujących ją publikacji. Wśród nich znalazło się także miejsce dla kolorowanek, które prezentują się naprawdę przyjemnie.

Co jednak można więcej powiedzieć na ich temat? Kolorowanki, to kolorowanki: zbiór obrazków, które czytelnik ma pokryć kolorami. Czy to wiernymi rzeczywistości (w tym wypadku fikcyjnej) czy też nie, zależy już od niego. O tym powiedzieć nie da się za wiele. Podobnie zresztą jak o samej zawartości, bo miłośnicy Minionków doskonale wiedzą, czego się spodziewać. Mamy więc wszystkie najważniejsze postacie, Gru, Dru, dziewczynki, Minionki, do tego dochodzą gadżety, nie zabrakło także uwielbianych przez Agnes jednorożców oraz znalazło się nieco miejsca dla świń. Są również scenki z życia bohaterów.

I to tyle, jeśli chodzi o zawartość. Książka oferuje to, co obiecywała: kolorowanki w sporej ilości. Szkoda, że nie dominują Minionki, ale ponieważ (poza jednym filmem i krótkometrażówkami) nigdy nie dominowały, nie jest to żaden zarzut. Całość została bardzo ładnie wykonana, obrazki do pomalowania są na różnym poziomie trudności, a przy okazji całość wygląda bardzo podobnie do tego, co widzieliśmy na ekranach. Do tego książeczka została wydrukowana w dużym formacie, na dobrej jakości papierze, co dodatkowo cieszy.

Co więcej, do „Superkolorowanek” zostały dołączone także kredki. Nie jest to żaden duży zestaw, zaledwie cztery kolory, nie mniej mogą się przydać młodszym czytelnikom. Czy wystarczą na pokrycie barwami wszystkich zamieszczonych w publikacji grafik? Raczej nie, ale do wstępnej zabawy przy prostszych obrazkach nadają się całkiem nieźle.

Dlatego też jeśli jesteście fanami Minionków, czekacie na nowy film albo chcecie jakiegoś jego uzupełnienia, a lubicie kolorować, ta pozycja jest dla Was. Urocza, prosta, ale też i dobrze przygotowana. Najmłodsi będą z niej zadowoleni.

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/07/03/gru-dru-i-minionki-superkolorowanki/

GRU, DRU, MINIONKI I KOLOROWANKI

• Literatura dziecięca