Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble

Okładka książki Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble Aleksander Kądziela
Okładka książki Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble
Aleksander Kądziela Wydawnictwo: Znak JednymSłowem hobby
hobby
Znak JednymSłowem
2021-09-01
2021-09-01
hobby tapicerowanie meble

Polecam 👍🏻 bo jest super. Do niej się wraca 📒Domowy Majsterkowicz :)

Polecam 👍🏻 bo jest super. Do niej się wraca 📒Domowy Majsterkowicz :)

W roku 1962 do polskich mieszkań trafiły dwa projekty foteli wypoczynkowych, które miały swoją chwilę sławy (‚chwila’ w przypadku modelu 366 trwała dwadzieścia lat),a potem stało się to, co z niemal każdym meblem z epoki PRL-u, albo poszły z dymem, albo stanęły koło osiedlowej wiaty.

Wyrzucając śmieci, można było sobie przycupnąć i poczuć powiew przeszłości. Całkiem sporo tego było, bo sam projekt Józefa Chierowskiego wytwarzany przez Dolnośląską Fabrykę Mebli w Świebodzicach, w pierwszym rzucie rozszedł się w liczbie miliona egzemplarzy. Podobny sukces odniósł fotel Hanny Lis, pieszczotliwie zwany »liskiem«. Do dziś, oglądając polskie urbexy, można na nie natrafić. Tych wyrzuconych na śmietnik jest już znacznie mniej albo wcale, ponieważ historia kołem się toczy i tak właśnie oba meble znów stały się pożądane. Wyremontowanym wnętrzom kamienic nadają ponadczasowego charakteru. Po renowacji ten często wątpliwie pachnący, wysiedziany fotel kosztuje od 700 do 1000 złotych, czyli wcale nie tak mało. Odnowione elementy drewniane, zmienione pasy i pianki, a na koniec zupełnie nowa tkanina obiciowa i efekt wow gwarantowany. Czy można go osiągnąć nieco taniej? Nawet dużo taniej? Owszem!

Wystarczy kilka prostych narzędzi i trochę chęci. Nawet materiały można znaleźć za grosze, wykorzystując wciąż nieźle zaopatrzone sklepy z odzieżą używaną. Kluczem do sukcesu jest książka, która krok po kroku nauczy Cię zmieniać stare graty w ekskluzywne meble użytkowe. Jej autorem jest Aleksander Kądziela i to on zdradza arkana sztuki tapicerskiej, zaś fotografie Michała Lichtańskiego ułatwiają zrozumienie tego, o czym pisze autor. W „Tapiceruj!” znajdziesz aż 21 projektów krok po korku, w tym te najbardziej popularne, tak, Chierowski też tu jest :)

Bardzo dobry poradnik dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych (korzystam z mężem;) Ja jestem na początku drogi jeśli chodzi o tapicerowanie. Książka to ogrom wiedzy, autor jest ekspertem w temacie, warto po nią sięgnąć. Kody QR to dodatkowy plus! Dziękujemy że dzielisz się widzą.

W sumie to mam pewien dylemat z ocenieniem tej książki, bo najchętniej dałabym jej jedną gwiazdkę, ale jest ładnie i starannie wydana, więc chyba trzy gwiazdki będa bardziej odpowiednie. Dlaczego tak nisko? Bo dla początkujących amatorów tapicerstwa jest kompletnie nieprzydatna. Więcej zrozumiałam z filmików na YT innych autorów, oglądanych bez komentarza niż z opisów w tej książce. Każdy temat potraktowany po łebkach, praktycznie jeden sposób obszywania mebli i wszechobecna kedra, która może i ładnie wygląda, ale nie każdemu musi się podobać. Opisy chaotyczne, jako osoba, która do maszyny do szycia podchodzi jak pies do jeża liczyłam na coś, co mi rozjasni w głowie, wytłumaczy, jak się do szycia zabrać. Nic z tego, niektóre opisy czytam kilkakrotnie i nadal nie umiem sobie wyobrazić jak się do tego zabrać. Ksiażka mogłaby być uzupełnieniem konta autora na YT, gdyby nie to, ze części tematów tam nie ma wcale, a odnowienie mebli jest pokazane w sposób fragmentaryczny, a nie całościowy. Prawdę mówiąc mam wrażenie, ze książka miała byc reklamą szkoleń, które prowadzi AK Design, ale po zapoznaniu się z nią doszłam do wniosku, ze jeśli tak mają wyglądać niesamowicie drogie szkolenia autora na amatorów, to ja dziękuję. Spróbuję metoda prób i błędów, posiłkując się wiedzą matki będącej z wykształcenia krawcowa i filmami innych tapicerów na YT.

Polecam. Dla każdego fana (fanatyka) tapicerowania, odnawiania i renowacji mebli, ten poradnik to absolutny must have!
Napisany przez eksperta, przystępnym dla laika (jak ja) językiem, kody QR przekierowujące do uzupełniających filmików. Nic dodać nic ująć, czekam na kolejne części!

Bardzo lubię kanał autora książki na YouTube. Uważam, że ma ogromną wiedzę na temat tapicerstwa. Niestety książkę oceniam bardzo przeciętnie. Kupując ją oczekiwałam, że będzie moim podręcznikiem, do którego będę mogła zawsze zajrzeć. Niestety z opisu ręcznego szycia ściegiem krytym nie jestem w stanie zrozumieć jak to zrobić, musiałam odpalić kanał autora na YouTube, w którym rzeczowo i konkretnie jest to wyjaśnione. Dalej nie wiem jaką maszynę do szycia kupić. Wszystkie renowacje są opisane tylko i wyłącznie słowami z dodatkiem wyrwanych zdjęć. Brakuje mi foto-opisu lub obrazko-opisu. Muszę bardzo wytężyć swoją wyobraźnię, żeby zrozumieć to, co opisuje autor. Uważam, ze zamiast 21 przykładów renowacji/tapicerstwa, opisanych bardzo chaotycznie, niedokładnie i niezrozumiale wystarczyłyby 2-3 ale od początku do końca, z bardzo dokładnym opisem obrazkowym. Podsumowując, za dużo tematów i każdy tylko liźnięty. Książka nie może być traktowana jako podręcznik, raczej jako egzemplarz do zaliczenia. W sumie żałuję, ze kupiłam bo wszystko jest na kanale YouTube autora i to w znacznie lepszym wydaniu. Z książki nie dowiecie się nic nowego.

Kocham pięknie wydane książki, więc nie mogłam oprzeć się temu wydaniu. „Tapiceruj!” została dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Znajdziecie w niej mnóstwo cudownych kolorowych zdjęć, które bardzo cieszą oczy. Aż chce się ją w kółko przeglądać.
W ostatnim czasie bardzo modne stało się poszukiwanie starych mebli i ich renowacja. Nie każdy jednak potrafi właściwie się do tego zabrać. I tu z pomocą przychodzi najnowsza książka Aleksandra Kądzieli.
Autor skupił się tutaj na meblach, które można tapicerować, czyli fotelach, krzesłach i pufach, ale pokazał również w jaki sposób np. wykonać zagłówek do łóżka w sypialni, czy wałek tapicerowany. W „Tapiceruj!” znajdziecie aż 21 jego projektów, o których renowacji opowiada krok po kroku. Wszystko jest bardzo szczegółowo opisane, więc śmiało możecie zabierać się do odnawiania Waszych meblowych skarbów i dać im drugie życie.
Aleksander Kądziela podpowiada gdzie szukać starych mebli, na co zwracać uwagę je kupując, jakie narzędzia i materiały będą nam potrzebne, jakie są tkaniny obiciowe. Opowiedział również o piankach oraz tapicerowaniu tradycyjnym i stylowym.
Bardzo podoba mi się to, że każdy z zamieszczonych projektów został tak szczegółowo opisany. Autor przeprowadza nas krok po kroku przez każdy etap odnawiania mebli. Dodatkowo opis tego, co mamy w danym momencie zrobić, został wzbogacony o zdjęcia. Myślę, że dzięki temu czytelnik lepiej wszystko zrozumie. Poza tym w książce znajdziecie też kody QR, gdzie możecie obejrzeć filmiki np. jak ręcznie szyć, jak zrobić puf bez stelaża, czy jak wykonać guzik tapicerski. Myślę, że to naprawdę fajna sprawa, która też z pewnością wiele czytelnikowi ułatwi.
Po przeczytaniu tej książki od razu mam ochotę kupić jakiś stary fotel i go odnowić. Póki co nie mam gdzie tego zrobić, ale mam nadzieję, że kiedyś mi się to uda i będę mogła pochwalić się efektami. Jeżeli chcecie odnowić swoją zdobycz i zrobić to jak należy, to ta książka zdecydowanie będzie dla Was przydatna.

Książka ładnie i starannie wydana i niestety nic poza tym. Chcąc przemieniać stare meble z pewnością lepiej sięgnąć do filmików w Internecie, niż do tej książki.

• _Papier
  • CHCĘ
  • Propozycje
  • A_do kupienia (papier)
  • Inne
  • Do kupienia/Chcę w prezencie

Dodaj cytat z książki Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble