Alight/Rozpaleni

Okładka książki Alight/Rozpaleni Scott Sigler
Okładka książki Alight/Rozpaleni
Scott Sigler Wydawnictwo: Feeria Young Cykl: Trylogia Generacje (tom 2) fantasy, science fiction
Trylogia Generacje (tom 2)
Alight
Feeria Young
2017-06-14
2017-06-14
Marek Cieślik
literatura amerykańska fanatyk dystopia planeta

Okładka książki Nowa Fantastyka 451 (04/2020) Jeffrey Ford, Scott Sigler, Istvan Vizvary, Charles Yu, Wojciech Zembaty
Nowa Fantastyk... Jeffrey Ford, Scott...
Okładka książki Nowa Fantastyka 451 (04/2020) Jeffrey Ford, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Scott Sigler, Istvan Vizvary, Charles Yu, Wojciech Zembaty
Nowa Fantastyk... Jeffrey Ford, Redak...

drugi tom ciekawszy, z uwagi na więcej akcji. jedynie mam wątpliwość do upartej roli jednego przywódcy. pokładanie nadziej w 1 osobie to trochę poleganiu na mesjaszu. spokojnie mogliby rozdzielić kompetencje i ustalić zależności. druga kwestia to skoro nie po drodze mi z tym przywódcą to kto mi zabroni pójść swoją drogą ? przynależność do grupy obligatoryjna ? ale ogólnie kawałek dobrej powieści.

Akcja jest niesamowicie wartka i wciągająca. Naprawdę dużo się dzieje, jest także dużo zwrotów akcji. Ani Em, ani czytelnik nie mają chwili wytchnienia. Pojawiają się nowe kłopoty, ale te stare nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Dla mnie bardzo dobra książka, bardzo wciąga i trudno się oderwać.

Dla mnie bardzo dobra książka, bardzo wciąga i trudno się oderwać.

Ta część jest trochę lepsza i ciekawsza od tomu pierwszego. Więcej się dzieje, czasem można się pośmiać ale najwięcej miejsca zajmuje zamartwianie się głównej postaci tym jak zdobyć dobre nie skażone niczym jedzenie, jak utrzymać przywództwo oraz nie dopuścić do walki zarówno wśród swoich jak i z innymi mieszkańcami planety.
Dużo opisów jak wygląda planeta, odkrycia grupy która bada zakątki nowego domu.
Czyta się nieźle choć czegoś mi brakowało. Najmniej zainteresowała mnie końcowa bitwa. Jest też coś co sugeruje ze to jeszcze nie koniec przygód oraz kłopotów bohaterów które rozpocznie tom trzeci.... Wiem jednak ze nie został on wydany w języku polskim i nie wiem czy kiedykolwiek będzie.
Jak dla mnie, spokojnie można zakończyć na tomie drugim.

Dużo opisów jak wygląda planeta, odkrycia grupy...

1997

Długo siadalam po ta książkę i koniec roku zmobilizować mnie do tego by jak najwięcej zakończyć zaciętych serii. Oczywiście w polskim wydaniu bo tom 3unas nie był wydany i tym samym historia kolejna z kolejnych niedokończona.

„Alight. Rozpaleni” to drugi tom trylogii „Generacje”, którą napisał Scott Sigler. Autor bestsellerów zabiera czytelnika do świata, w którym wszystko trzeba poznać na nowo i zbudować swoje własne miejsce. Te zadania jednak nie należą do najłatwiejszych, ponieważ razem z bohaterami trzeba stawić czoła czającym się dookoła niebezpieczeństwom.

Em jest przywódczynią grupy młodych ludzi, którzy obudzili się w przerażających trumnach na statku kosmicznym. Wszyscy razem odkrywali swoją tożsamość, którą zapomnieli i walczyli o uwolnienie się od swojego pierwotnego przeznaczenia.
Udało im się uciec do przeznaczonego im miejsca, ale tam życie wcale nie jest usłane różami. Muszą się zmierzyć z nowym przeciwnikiem i znaleźć rozwiązanie pojawiających się problemów. Muszą walczyć, aby przeżyć.
Jednak co się stanie, gdy coraz większe poparcie zacznie zyskiwać religijny fanatyk? Czy uda im się odkryć znaczenie symboli na ich czołach i co to ze sobą przyniesie?

Drugi tom trylogii „Generacje” miał wysoko postawioną poprzeczkę. Pierwsza część okazała się niesamowitą historią, która porwała większość czytelników, więc oczekiwali oni czegoś podobnego od kolejnej książki. Czy to dostali?

Powieść osadzona w realiach wyczekanego raju, który okazał się wymarłą cywilizacją, rozbudza wyobraźnię czytelnika. Podobnie jak w poprzedniej części, występują tutaj opisy, które pozwalają sobie dosyć dokładnie wyobrazić miejsce, w którym przebywają bohaterowie. Nie ma także zbędnych opisów, które są nużące. Każdy obraz świata przedstawionego w powieści zawiera konkretne informacje i pozwala wczuć się w panujący klimat.

Fabuła jest niezwykle interesująca. Jest tajemnicza, ale wystarczająco przystępna. Wszystko powoli się wyjaśnia i niekiedy wprawia w osłupienie. Nie ma chwili na nudę, ponieważ ciągle coś się dzieje. Chwila na odetchnięcie pojawia się dopiero na końcu, ale nawet wtedy nie można tego zrobić bez obezwładniającego szoku.

Książka niejednokrotnie zaskakuje, więc napięcie u czytelnika jest całkowicie normalne. Wstrzymywany oddech i niedowierzanie pojawiają się niejednokrotnie. Jednak ostatnie rozdziały są chyba najbardziej porywające. Nie wiadomo, czego się spodziewać, a to duży plus, gdyż przewidywania prawie nigdy się nie spełniają.

„Alight. Rozpaleni” to powieść, która podobnie jak poprzednia część, nie pozwala się oderwać choćby na sekundę i nie chce się jej skończyć, a z drugiej strony pragnienie poznania dalszych losów bohaterów jest bardzo silne. Rozstanie się z nią i z bohaterami nie należy do najłatwiejszych.

Byłam i nadal jestem zachwycona tą i poprzednią częścią. Jestem jednak rozczarowana faktem, że kolejny tom nie został wydany w języku polskim. Nie wiem, czym jest to spowodowane, ale mam nadzieję, że w niedalekiej przeszłości wydawnictwo zdecyduje się jednak go wydać. Jeśli jednak to nie nastąpi, to sięgnę po tę pozycję w języku angielskim, gdyż MUSZĘ poznać dalsze losy Em i jej przyjaciół.
Jeśli jeszcze nie znacie tej trylogii, to zachęcam Was do sięgnięcia po nią.

Em jest przywódczynią grupy...

Ok, więc przeczytałam drugą część, bo nie lubię zostawiać niedokończonych serii i co się okazuje? Że trzeciej nie ma po polsku od dwóch lat.. Ciekawe czy jeszcze kiedyś wyjdzie..
Ogólnie druga część zdecydowanie ciekawsza niż pierwsza. Dzieciaki po wylądowaniu na planecie poznają dużo nowych rzeczy, znajdują mnóstwo miłych jak i niemiłych niespodzianek, no ogólnie dużo się dzieje, akcja leci do przodu. Przyjemnie się czyta do tego stopnia, że chętnie sięgnęłabym po trzecią część. Ale widocznie nie pisane mi było dokończyć tą serię..

świetna powieść sf, zawierająca wszystkie konieczne elementy, obca planeta, inne gatunki, walka i miłość...niecierpliwie czekam na trzeci tom

Ponieważ zarówno w opisie, jak i innych opiniach wiele jest na temat treści tej powieści, więc ograniczę się tylko do swoich odczuć po jej przeczytaniu.
Tak jak pierwszy tom "Alive/Żywi", tak "Alight/Rozpaleni" jest równie świetny i emocjonujący. Autor wykazał się niesamowitą wyobraźnią, ale czytając te powieści czuć było, że rzecz gruntownie przemyślał i z detalami zaplanował. Wszystko brzmiało sensowne i trzymało się kupy. Mimo wyraźnego przekazu, że jest to literatura raczej dla młodzieży, nie brakowało sugestywnych opisów krwawych scen i okrutnych walk. Krwi i fruwających wnętrzności było pod dostatkiem. Do tego wymowne opisy postaw, charakterów i emocji - zarówno ludzi, jak i mieszkańców Omeyocana. Ta część kończy kolejny etap zmagań Em Savage i jej towarzyszy. Kulminacja i zakończenie całej trylogii nastąpi zapewne w ostatnim tomie "Alone".
I tu po raz kolejny muszę wbić szpilę pod adresem polskich wydawców. Zupełnie nie rozumiem polityki, gdzie mimo wyraźnej sugestii, że to trylogie (zarówno "Generacje" jak i "Infekcja") wydaje się tylko po dwa tomy jakby zupełnie kpiąc sobie z czytelników. Obydwa te cykle są bardzo dobrze oceniane, mają dobre opinie, więc co stoi na przeszkodzie, by zakończyć je ostatnimi tomami? Naprawdę ręce opadają...

Pierwsza część trochę mnie zniechęciła i ciężko było mi się zabrać za kontynuację. Cieszę się że znaki zostały w końcu w pełni wyjaśnione, szkoda tylko że nie dowiedzieliśmy się więcej o Skoczkach, bo jestem ciekawsza chyba ich historii niż samych głównych postaci. Osobiście wolałabym żeby ta seria już się skończyła, ale pewnie będę czekała na tom 3 z nadzieją że wyjaśni wszystkei rozpoczęte wątki.

Na półkach: , , , , , ,

Zdecydowanie lepsza część niż poprzednia. Wiele się wyjaśnia, ale dużo więcej pytań zostaje w dalszym ciągu bez odpowiedzi. Co do Aramowskiego - już w pierwszej części sprawiał kłopoty i było do przewidzenia , że w kolejnej będzie jeszcze bardziej niebezpieczny, dlatego uważam, że wielka szkoda, że Em nie zabiła go przy pierwszej możliwej okazji - dzięki temu Kevin nadał by żył (akurat jego śmierć była wrednym posunięciem ze strony autorki). Fajnie, że wyjaśniła się cała sytuacja z symbolami bohaterów, aczkolwiek myślałam zupełnie na odwrót - że, puste kółka to wyjątkowi ludzie, stworzeni do specjalnych celów itp. W każdym razie nie mogę doczekać się momentu kiedy dostanę ostatni tom trylogii w swoje ręce ! Polecam!

Dodaj cytat z książki Alight/Rozpaleni